Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Преглед_на_печата_2014

Публикувано от paul 
Re: Преглед_на_печата_2014
09-05-2014 - 22:33:54
През първите три месеца на годината в София-град в експлоатация са били въведени само 8 нови жилищни сгради, сочат предварителни данни на Националния статистически институт. При това в сградите има общо 9 жилища - т. е. преобладават еднофамилните къщи.
За сравнение, през първите три месеца на миналата година въведените в експлоатация жилищни сгради в столицата са били 28 със 107 жилища, а през първото тримесечие на 2012 г. – 53 жилищни сгради със 177 жилища.

Темповете на спад на новото жилищно строителство в София-град продължават да изпреварват спада като цяло за страната през първото тримесечие на годината.

Същевременно статистиката потвърждава концентрацията на ново жилищно строителство по Черноморието заради интереса към ваканционните жилища предимно от рускоговорящи купувачи и в област Пловдив, макар че активността там също намалява спрямо предходните години, но с по-бавни темпове.

Лидер по ново жилищно строителство през първото тримесечие на годината е област Варна – въведени са в експлоатация 87 сгради с 821 жилища в тях. Следва област Бургас със 78 сгради с 616 жилища, София-област - 57 сгради с 67 жилища, област Пловдив – 42 жилищни сгради с 223 жилища в тях.

Общо за страната през първото тримесечие на годината в експлоатация са въведени 532 нови жилищни сгради с 2 287 жилища. Спрямо първото тримесечие на 2013 г. сградите са с 19 по-малко, или с 3,4%, докато новопостроените жилища в тях са с 3,8% повече.
Re: Преглед_на_печата_2014
12-05-2014 - 12:52:51
avatar
На 18 май Швейцария ще гласува за най-високата в света минимална заплата – 18 евро на час, или 3300 евро на месец, пише френският вестник Le Parisien. Докато Швейцария обсъжда увеличаване на минималната заплата, прагът на възнагражденията в Испания е 5,05 евро на час, във Франция – 9,43 евро на час, а в Германия – 8 евро на час. Според синдикатите и левите партии в Швейцария, които стоят зад инициативата, този праг на възнагражденията е неминуем в една от най-богатите страни в света. Целта е да се даде „достойна” заплата на близо 330 хиляди души с по-ниска заплата в секторите на търговията, хотелиерството и земеделието.
Re: Преглед_на_печата_2014
13-05-2014 - 22:02:20
Quote
TZARS
На 18 май Швейцария ще гласува за най-високата в света минимална заплата – 18 евро на час, или 3300 евро на месец, пише френският вестник Le Parisien. Докато Швейцария обсъжда увеличаване на минималната заплата, прагът на възнагражденията в Испания е 5,05 евро на час, във Франция – 9,43 евро на час, а в Германия – 8 евро на час. Според синдикатите и левите партии в Швейцария, които стоят зад инициативата, този праг на възнагражденията е неминуем в една от най-богатите страни в света. Целта е да се даде „достойна” заплата на близо 330 хиляди души с по-ниска заплата в секторите на търговията, хотелиерството и земеделието.

The proposed minimum wage would correspond to a monthly paycheck of Sfr4,000, almost two thirds of Switzerland's median salary in 2012, and a higher ratio than in most other countries, Seco said. Germany's planned minimum wage of €8.50, for example, is about half its median salary.


[www.theguardian.com]
Re: Преглед_на_печата_2014
14-05-2014 - 22:12:12
Продажби на жилища в София:
1)
- през първото тримесечие на 2014г. бяха 3,668
2)
- през първото тримесечие на 2008г. бяха 8,035
Тоест за 6 години има за щастие спад от над 54% в продажбите на жилища в София.


Средна месечна заплата в София:
1)
- през първото тримесечие на 2008г. беше 689 лв.
2)
- през първото тримесечие на 2014г. беше 1,051 лв.
Тоест за 6 години има увеличение от над 52% на средната месечна заплата в София.


Средна цена на кв. м. жилищна площ в София:
1)
- през първото тримесечие на 2008г. беше 2,163.17 лв.
2)
- през първото тримесечие на 2014г. беше 1463.17 лв.
Тоест за 6 години има спад от над 32% на средната цена на кв. м. жилищна площ в София.


Тоест за 6 години има спад на продажбите на жилища в София с над 54% въпреки, че:
1)
- за 6 години има увеличение на средната месечна заплата в София с над 52%
2)
- за 6 години има спад от над 32% на средната цена на кв. м. жилищна площ в София



Честито!


[www.nsi.bg]
[www.nsi.bg]
[www.registryagency.bg]
Re: Преглед_на_печата_2014
20-05-2014 - 12:52:48
[www.investor.bg]


скоро и у нас
Re: Преглед_на_печата_2014
30-05-2014 - 17:55:27
Неработещият имотен регистър получи законов старт с приемането на второ четене на промени в Закона за кадастъра и имотния регистър. Това обяви председателят на парламентарната комисия по инвестиционно проектиране Емил Костадинов от Коалиция за България.

В кадастралната карта ще се отразяват данни за собствеността на имотите. При наличие на противопоставими права на собственост, съответно на друго вещно право на повече от едно лице за един и същи имот, в кадастралния регистър на недвижимите имоти се записват данните за всички лица и документи, решиха депутатите.

От ГЕРБ възразиха, че тази защита не е достатъчна, като народният представител Данаил Кирилов даде пример с 2007 неправилни отбелязвания в Студентски град в София. „Какво, като са отразени претенциите на няколко собственици, на всички ли ще им издадете скиците?”, попита той.

Емил Костадинов обясни в отговор, че когато няма валиден документ за собственост на имота - нотариален акт, ще се отразяват всички претенции, а спорът се решава само от съда. След всяка промяна, свързана с имота, всички заинтересовани лица ще бъдат информирани.

По думите му промените ще бъдат незабавно отразявани чрез информационната връзка между кадастъра и Агенцията по вписванията. „Предстои министърът на правосъдието да гарантира набавянето на необходимия софтуер за тази дейност”, посочи Емил Костадинов.

Председателят на ресорната парламентарна комисия обясни още, че ще може дистанционно да се издават скици на имоти. „Ако, например. живеете в Силистра, но имате имоти в друг регион, като легитимирате себе си като заинтересовано лице, дистанционно ще можете да извадите скица на имот”, отбеляза той.

Костадинов каза, че с промените услугата се приближава до гражданите и бизнеса с наложеното задължение на Агенцията по геодезия, кадастър и картография да изнася свои специализирани звена не само в общинските центрове, където има районни съдилища.


PS: Очаквайте скоро и плащанията!
Re: Преглед_на_печата_2014
31-05-2014 - 12:31:16
Жестоките порои, които се изляха над цяла България, драстично ще оскъпят храната. Очаква се покачване на цените на основните хранителни продукти още от есента, алармираха експерти.

Подобна дъждовна пролет не е имало в България, откакто се правят хидрометеорологичните измервания. Най-неприятното следствие от ежедневните порои е съсипването на реколтата. А това е сигурна гаранция за рязко повишаване на цените за всички плодове, зеленчуци, пшеница и брашно, месо и мляко. Нищо от основните продукти на трапезата ни няма да остане незасегнато и още от септември ще започнем да плащаме повече за храната си. Прогнозата е на всички браншови организации в земеделието, както и на фермери и производители на месни и млечни продукти.

Пороите досега са съсипали голяма част от площите с хлебно зърно. Дори да се ожъне повече от миналата година, качеството на пшеницата ще е значително по-лошо. Затова и зърното за хубаво брашно ще е крайно недостатъчно, което рязко ще оскъпи основната суровина за хляб. Така, ако сега цената на килограм бяло брашно в магазините се движи около 1,20-1,40 лева, то през септември-октомври тя вече ще е 1,80-2 лева за килограм, което е повече от 50 на сто поскъпване, алармират икономисти.

Хлебарите, които винаги са първи в списъка на нови цени за това, което слагаме на масата, са предпазливи засега и според техни представители просто не смеят да правят прогнози. Защото веднага ще всеят смут и паника, ако кажат, че за да има печалба от тяхната работа, то насъщният трябва да се продава поне по 2 лева за 700 грама.

Дъждовете съсипват и реколтата, предназначена за фуражи на животните. Което вече се отразява в цената на тон фуражи, покачила се за седмица с над 10 на сто. Много фермери вече обмислят намаляване на и без друго малкото животни, които се отглеждат в България, заради поскъпване на фуражите и все по-неефективното отглеждане на добитък у нас. Което пък гарантира, че месото - пилешко, свинско и друго също ще тръгне нагоре, като по Коледа килограм пържоли може да струва 20-25 лева.

Още по-сигурно е поскъпването на зарзавата, което вече е факт. Дори картофът страда от пороите и на много места е взел да гние в земята. Затова цени от 1,50 за кило се очертават като най-ниски в края на лятото. Очаква се дините да се продават поне по лев килограма, а пъпешите средно по 2 лева. Най-много през лятото ще ни удрят в портфейла доматите и чушките.

Зеленчукопроизводители прогнозират, че в момента тези традиционни за българина храни са дори по-евтини от юли-август, когато обикновено струват жълти стотинки. Причината е отново в пороите, които безмилостно съсипват корените в малки и големи градини и на полето. Не е изключено килограм домати да се продава по 2-3 лева през август. Което пък да предизвика отлив от правенето на консерви за зимата, с което се занимават голяма част от българите.

Най-неприятни са прогнозите за бобените култури и зелето. Производители прогнозират, че бобът ще скочи двойно и ще струва най-малко 5 лева в началото на зимата. Почти толкова ще даваме и за леща след половин година. Може и да се откажем от киселото зеле, ако цената на глава не падне под лев. Освен това ябълките ще стигнат 4 лева за килограм и ще се превърнат в деликатес, който все по-трудно ще си позволяваме. /"Новинар"


PS: Още имоти за продан!
Re: Преглед_на_печата_2014
01-06-2014 - 09:33:03
Въпреки намерението на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране да не вдига цените на електроенергията за бита от 1 юли 2014 г. драстично поскъпване на тока е неизбежно в близко бъдеще. Това коментираха пред БТА енергийните експерти проф. Атанас Тасев, съветник на парламентарната комисия по енергетика, и Иван Хиновски, председател на Българския енергиен форум (БЕФ).

Проф. Атанас Тасев заяви, че при един секторен анализ на енергетиката, какъвто бе направен от служебното правителство, се е видяло, че най-голяма тежест при формирането на цените на електроенергията за регулирания пазар имат цените, по които се изкупува енергия от ВЕИ производителите и по дългосрочните договори от ТЕЦ "Ей И Ес Марица Изток 1" и ТЕЦ "Контур Глобал Марица Изток 3". "В момента това, което регулаторът прави, е да разреже натрупания през годините цирей", заяви Тасев.

В решението на ДКЕВР фигурира предложение НЕК да предоговори споразуменията с Маришките централи, като бъде намалена пълната цена на енергията за ТЕЦ "Ей И Ес Марица Изток 1" с 30 процента и предвиждане енергията от един блок на централата да се продава на свободния пазар, съответно да бъде намалена пълната цена на енергията от ТЕЦ "Контур Глобал Марица Изток 3" с 20 процента и енергията от два блока на централата да се продава на свободния пазар.

По думите на експерта, който навремето е консултирал договорите с централите, през 2001 г. с двете централи са се договаряли едни цени, а сега те се оказват много по-високи, като за ТЕЦ"Ей И Ес Марица Изток 1" са с близо два пъти и половина по-високи.

ДКЕВР използва прецедента на полския опит - Полша е прекратила сключени дългосрочни договори и ги е сключила на пазарен принцип, каза Тасев. Според него съпротивата на двете "американски централи" за намаляване на техните цени ще бъде колосална, но ДКЕВР ще може релевантно да се защити в съда именно на база полския прецедент.

В момента цените на електроенергията на регулирания пазар са по-ниски от пазарните.

Ето защо през 2015 г., когато се либерализира напълно пазарът, тези цени ще подскочат и ще стигнат пазарните нива, коментира проф. Атанас Тасев. Той заяви, че доскоро е прогнозирал скок от 50 процента, но с взетите от ДКЕВР мерки този скок ще е по-малък - от порядъка на 20-30 процента.

Партиите, вместо да се карат, трябва да постигнат национален консенсус, че трябва да има корекция на цената на електроенергията, смята проф. Тасев. Тази мярка е непопулярна и затова трябва да се съберат всички политически сили, да си стиснат ръцете и да решат да се въведе един тригодишен преходен период в системата на енергетиката, за да бъде тя спасена, предложи той.

Най-вероятно, което и правителство да дойде на власт, то ще поиска дерогация от ЕК и отлагане на пълната либерализация на пазара на електроенергия, защото българският потребител не е готов да понесе такъв скок на цените на тока, категоричен е експертът. Според него, ако се постигне дерогация с една - две години, можем да се надяваме за постигане на по-добър икономически растеж, повишение на доходите и съответно - на цените на тока, което да бъде по-приемливо за обществото.

Проблемът е в слабата ни икономика; ако беше решен проблемът с политиката по доходите, нещата щяха да стоят по друг начин, коментира проф. Тасев. От 2000 г. до 2010 г. цената на тока е скочила двойно, но нямахме проблем с това, защото икономиката вървеше напред и доходите ни се повишаваха, даде пример той.

Проблемът по думите му е възникнал, когато се е разгоряла кризата, а тогавашният председател на ДКЕВР Ангел Семерджиев е увеличил цената на тока с 13 процента, въпреки че е трябвало да я увеличи дори с около 30 процента, за да се запълни целия недостиг на средства.

По отношение на ВЕИ производителите мярката, която сега ДКЕВР предлага, е малко крайна, но справедлива, коментира проф. Тасев. ДКЕВР предлага в публикуваното си решение министърът на икономиката и енергетиката да предприеме законодателни промени в Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ), с които да се предостави възможност на ДКЕВР, въз основа на потреблението в страната, да определя ежегодни количества електрическа енергия, произведени от възобновяеми източници, които да бъдат изкупувани по преференциални цени.

Председателят на БЕФ Иван Хиновски коментира за БТА, че е положително решението на ДКЕВР да намали преференциалните цени за електроенергията от топлофикациите. Трябва да се престане с практиката на кроссубсидирането на цената на парното през цената на тока. Сега всички плащаме за тези, които ползват парно, за да имат те по-ниска цена - това не може да продължава, защото е в разрез с всички принципи на ЕС, категоричен е Хиновски.

Тотално сбъркан е обаче подходът на ДКЕВР за решаване на проблемите с недостига на средства, смята Хиновски. ДКЕВР няма право да се бърка в отношенията между независими търговски дружества - НЕК и "американските централи", както и НЕК и ЕСО и производителите на енергия от ВЕИ; правен абсурд е регулаторът да нарежда на НЕК да се договаря за намаляване на цените по сключени вече договори, заяви експертът.

PS: Още имоти и още сметки!
Re: Преглед_на_печата_2014
01-06-2014 - 12:05:05
Домакинствата в България дължаха жилищни кредити на банковата й система:
1)
- в края на 2007г. на стойност 5,890,143 хил. лв.
- в края на април 2008г. на стойност 6,645,739 хил. лв.
Тоест за 4 месеца имаше увеличение от над 755 МИЛИОНА лв.
2)
- в края на 2013г. на стойност 9,388,647 хил. лв.
- в края на април 2014г. на стойност 9,444,614 хил. лв.
Тоест за 4 месеца имаше увеличение с по-малко от 56 МИЛИОНА лв.


Честито!


[www.bnb.bg]
Re: Преглед_на_печата_2014
08-06-2014 - 08:20:01
Докато сме млади, въпросът за това как ще живеем, след като се пенсионираме, не ни се струва чак толкова актуален. Истината обаче е, че ако разчитаме на двата задължителни стълба на пенсионната система, едва ли ще съумеем да си подсигурим желания стандарт на живот на старини. Причините – непрекъснатото застаряване на населението и фактът, че процентът на неработещите спрямо този на работещите непрекъснато се увеличава. „Тенденцията на пазара на спестявания е към нормализация - към намаляваща доходност от депозитите“ коментира Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор на УниКредит Булбанк по време на проведена пресконференция в Правец. „Разбира се, финансовата култура на тази част от населението, която няма проблем да различава квадратчето от кръгчето, е таргетът на едни по-сложни продукти и предлагане на варианти, които носят по-добра доходност и сигурност“, допълни още Хампарцумян. За съжаление, статистиката сочи, че започваме да спестяваме, когато наближим пенсионна възраст – основно между 50 и 55 години. Дали това е достатъчно обаче? „Това не е достатъчно“, според София Христова, изпълнителен директор на ПОД Алианц България. Много е малък процентът на онези хора между 25 и 30 години, които спестяват за пенсиониране. Допълнителното пенсионно осигуряване дава възможност за гъвкавост във времето – като например пенсиониране пет години преди пенсионната възраст, ако преди това са направени необходимите действия за подсигуряване на старините, допълни Христова. Всеки един от нас би следвало да си задава въпроса не дали, а кога да се включи. Допълнителен стимул за включване са дънъчните облекчения, които ще получите. Един пример: ако получавате 1 148 лева, при което 148 лева са осигуровки, данъчната основа е 1000 лева, месечната вноска е 100 лева, данъчното облекчение е 10 лева. Внасяте 20 години. Натрупаната сума е 34 951 лева, което е пенсия от 336 лева, като от нея 36 лева идват от 10-те лева данъчна отстъпка. Ако утре започнете да получавате пенсия, тя е данъчно освободена. Тоест на входа се ползва данъчно облекчение, а на изхода не се плаща данък върху пенсията, която получавате. Кога е нормално да започнем да спестяваме? Тове е основен въпрос, който всеки трябва да си зададе, като трябва да вземе предвид фактора време и промяната на стойността на парите. Казано по друг начин, колкото по-рано, толкова по-добре. Ето и един пример в тази насока: Двама младежи на по 20 години – Иван и Петър, започват да мислят за пенсионирането си. Иван започва да внася 500 лева годишно в края на всяка година. След 20 години спира. Петър решава, че му е рано да мисли за пенсиониране и ще започне да спестява, но 20 години по-късно. За да навакса, ще спестява по 1000 лева годишно и ще прави вноски 25 години. Какви са резултатите? Двамата се пенсионират – Иван има натрупани 71 289 лева срещу вноски от 10 000 лева. Петър, който е с внесени 25 000 лева, има натрупани едва 55 139 лева. Въпреки че Иван е спрял да внася, факторът време е работил. Това до голяма степен дава и отговор на въпроса кога да започнем да спестяваме – час по-скоро.

profit.bg

PS: Пестете парите си!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход