Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как се купува от ЧСИ - разказ от първо лице

Публикувано от buyer 
Re: Как се купува от ЧСИ - разказ от първо лице
26-11-2013 - 14:50:01
с тоя потребителски за 50К си хапнал дръвцето поне 12% лихва. веднага рефинасирай с ипотечен там си некъде на 7%
Re: Как се купува от ЧСИ - разказ от първо лице
26-11-2013 - 15:42:38
nradev,
Знам, така е с потребителските, но хванах някаква промоция и лихвата е ниска за първата година - под 7%, след края на първата става 10%, така че ще имам време да намеря най-изгодното предложение за рефинансиране.
Re: Как се купува от ЧСИ - разказ от първо лице
26-11-2013 - 18:02:35
avatar
Quote
buyer
Продавач, ще се опитам да отговоря:

1.Казваш 15% под реалната цена за района, а каква е тя според теб?
Цената, до която стигам след оглед на имотите, които представляват интерес за мен в района (търся от зимата) и разговор с брокера/собственика. Обикновенно свалят по нещо, някои повече, други по-малко от обявената. Няма да влизам в спорове за цената, щото съм ви чел тука препирните на тема цени smiling smiley

2. Имаш ли представа защо имота не се е продал преди да се стигне до публична продан? Кредита беше по-голям от пазарната цена на имота или нещо друго като сериозен недостатък като скосявания, последен етаж, много външни стени, изглед към шумен булевард, преход и т.н.?
Да, кредита беше много по-голям от пазарната цена на имота и предишните търгове са били на много висока цена. Нито един от посочените от теб недостатъци го няма.

3. Ти ползва ли потребителски кредит за доплащането и какъв беше размера на кредита, който изтегли (ако не е тайна разбира се)?
Да, ползвах, разбира се. Kредита беше някакъв промоционален с макс. размер 50 хил лв. Няма ипотеки, няма такса за рефинансиране, но банката поиска поръчители и доказване на доход, и лихвата е малко дървена.

4. Обжалване ако има от страна на собственика не съм убеден, че нещата ще се решат за по-малко от година особено ако има добър адвокат собственика. Твоя адвокат какво мисли по въпроса?
Моят адвокат има поглед само в СГС, за другите градове не знам, но за София отнема няколко месеца. Обжалването е административно и се гледа на закрито заседание, така че и да има адвокат длъжникът, той не може да участва на делото. Може да се обажва само законосъобразността в работата на ЧСИ (спазването на процедурата по закон), нищо друго. Може да се обжалва неспазването на ГПК в смисъл например, че ЧСИ не е сложил обвление на имота, че не е уведомил страните или нещо такова, но това може да се види в описа на делото още преди внасянето на задатъка. Съдът разглежда жалбата на закрито заседание и решението не подлежи на обжалване на по-горна инстанция, така че не могат да те мотаят с много обжалвания на следващи инстанции. В повечето случаи обжалването с цел забавяне не е в полза на длъжника. Ако това е единственото му жилище, той живее в него и иска да спести наем за 2-3 месеца, това би го мотивирало, може би.

1. Не си ме разбрал правилно не целя да споря с теб или да се заяждам просто исках да знам дали наистина си купил изгодно или само ти така си мислиш smiling smiley В смисъл, че аз като брокер съм продавал имоти включително и миналия месец на хора, които НЕ са мои клиенти (собственика на имота само беше мой клиент), които купиха имот на по-висока цена от тази, която можеше да им отстъпим, но те не знаеха как да подходят и платиха с около 5% повече, което не беше някаква колосална сума, но все пак са няколко хиляди лева в техен ущърб. Тази година с пазарене намалих цената на мой клиент с повече от 12% от офертната цена, която цена е важно да отбележим беше съвсем пазарна, а не надута. Тоест...тези 15% за които казваш, че си купил по-евтино са малко абстрактно понятие. Поне сподели ориентир за цената примерно между 80 000лв и 120 000лв ли беше...?

2. И моите наблюдения са, че смислен имот може да се купи на публична продан само ако не се е продал по-рано заради много по-голям кредит от пазарната цена. Ок собственика как покри разликата между размера на кредита и публичната продан за да се свали ипотеката?

2.2. Относно недостатъците - аз лично строителството от 90-те години не го харесвам, но понякога има прилични сгради. Тоест искаш да кажеш, че имота е без забележки ли? Размери на стаите, асансьор, етаж, гледка? Не ме разбирай погрешно не търся под вола теле любопитен съм да видя, защо ако имота си е заслужавал не е имало други наддавачи, които да платят тази цена, която ти не споделяш smiling smiley

3. Това беше важно уточнение, защото за да изтеглиш потребителски кредит 50 000лв без ипотека на ниска лихва са ти нужни доста прилични доказани доходи отделно от кеша, който си имал.

4. Е има и други саботажи за които знам от първа ръка особено по предаването на владението. Не на всякъде собствениците са мотивирани да се разделят с имота си доброволно. Имам доста наблюдения. Иначе да нахлуваш с полиция и ключар, но драмата не приключва винаги лесно не и докато не смениш партидата за тока например smiling smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2013-11-27 08:16 от Продавач.
Анонимен потребител
Re: Как се купува от ЧСИ - разказ от първо лице
27-11-2013 - 10:15:13
Quote
Продавач
Ок собственика как покри разликата между размера на кредита и публичната продан за да се свали ипотеката?

Необходимо ли е изобщо собственикът да покрие задълженията си за да се свали ипотеката?
Банката продава обезпечението чрез ЧСИ. На какво основание може да иска задържане на ипотеката?
Това че бившия собственик може да и дължи още пари си е въпрос за уреждане между него и банката.
Имотът вече е извън играта.
Re: Как се купува от ЧСИ - разказ от първо лице
27-11-2013 - 10:23:32
avatar
Quote
Тинки Уинки
Quote
Продавач
Ок собственика как покри разликата между размера на кредита и публичната продан за да се свали ипотеката?

Необходимо ли е изобщо собственикът да покрие задълженията си за да се свали ипотеката?
Банката продава обезпечението чрез ЧСИ. На какво основание може да иска задържане на ипотеката?
Това че бившия собственик може да и дължи още пари си е въпрос за уреждане между него и банката.
Имотът вече е извън играта.
На основание, че е отпуснала кредит и не си получила цялата главница. Има доста въпросителни в подобни случаи. Ако длъжника, който не си е погасявал кредита има друг имот, който може да предложи на банката за обезпечение на разликата от продажната цена на имота до размера на непогасената част от главницата на кредита е ок. Ако може длъжника да изтегли потребителски кредит за да погаси тази разлика или да я погаси с други свои налични пари пак е ок. Но ако няма възможност да се справи с тази разлика и ако тя е голяма банката не се съгласява току така да остане без обезпечение да се прости с пари, които са и дължими. Всичко зависи за каква разлика става дума, но човека не споделя най-важните подробности.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Анонимен потребител
Re: Как се купува от ЧСИ - разказ от първо лице
27-11-2013 - 10:46:39
Това което знам е, че имота като го получиш от ЧСИ е "чист", банката вече няма претенции към него и трябва да свали ипотеката на основание на публичната продан. Това дали парите от продажбата ще стигнат или не си е проблем между банката и кредитополучателя, не между купувача и банката.
Re: Как се купува от ЧСИ - разказ от първо лице
27-11-2013 - 11:58:58
Тинки Уинки, абсолютно си прав.

Купувача получава имота чист от всякакви тежести, независимо каква е разликата между стойността на ипотеката и цената на проданта. Плащаш - взимаш, купувача не го интересуват взаимоотношенията между взискателя и длъжника. ЧСИ издава Удостверение, че купувачът не е приел ипотечното задължение, с което ипотеката се заличава.

Справка - чл.175 от ЗЗД:
(1) С извършването на публична продан на имота всички ипотеки върху него, както и всички вещни права, учредени след първата ипотека, се погасяват. Ипотекарните кредитори имат право на предпочтително удовлетворение от цената по реда на ипотеките си. (2) Ипотеката може да се запази при публичната продан на имота, ако купувачът, по съгласие с ипотекарния кредитор, поеме обезпеченото задължение. В такъв случай протоколът, с който държавният или частният съдебен изпълнител констатира това съгласие, се отбелязва към вписването в имотния регистър.

Предполагам взискателят (банката) продължава да си търси парите от длъжника до пълното погасяване на дълга по съответния законов ред - други имоти, запори в/у заплата, дружествени дялове, там, както е по закон. Това не съм го чел, защото не ме интересува и пожелавам на всички никога да не ги интересува.

smiling smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2013-11-27 12:38 от buyer.
Re: Как се купува от ЧСИ - разказ от първо лице
27-11-2013 - 12:49:32
леле Продавач колко си неграмотен. ама то за брокер е нормално
Re: Как се купува от ЧСИ - разказ от първо лице
27-11-2013 - 13:24:08
avatar
Quote
Тинки Уинки
Това което знам е, че имота като го получиш от ЧСИ е "чист", банката вече няма претенции към него и трябва да свали ипотеката на основание на публичната продан. Това дали парите от продажбата ще стигнат или не си е проблем между банката и кредитополучателя, не между купувача и банката.

Тези неща се договарят предварително. Банката преценява дали ще е и изгодно да продаде под еди колко си (колкото в случая незнам колко е).

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Как се купува от ЧСИ - разказ от първо лице
27-11-2013 - 13:31:11
avatar
Quote
nradev
леле Продавач колко си неграмотен. ама то за брокер е нормално

Без да се обиждаш, но аз ако съм неграмотен ти съвсем си объркал форума. Нито си в час нито си капацитет да ми казваш дали съм грамотен или не. В момента господин грамотен човеко имам клиент чийто имот е на публична продан и води дело срещу съдебния изпълнител и друго дело срещу банката. Не завиждам на мераклиите, които се гласят да купуват този имот. Кой ще спечели делата ще видим, но при публичната продан има доста противоречия и пропуски в законите, които дават възможност за оспорване, но нрадев от къде да ги знае тези неща като не му е и работа да ги знае. Но пък да дава оценки кой колко разбира може :] Тъй като съм водил дела от най-различен характер ще ти кажа, че в България има закони, които си противоречат един на друг и случаите не са изключение. В единия закон може да пише едно, но в другия пише точно обратното и когато се стигне до дело съда на кой закон за ще се позове за да вземе решение е един доста субективен фактор.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2013-11-27 13:32 от Продавач.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход