Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Иде ли ново имотно дъно?

Публикувано от Р.Станоева 
Иде ли ново имотно дъно?
01-06-2011 - 08:47:17
Със съпруга ми сме притиснати от банката и решихме да продадем едно от двете ни жилища.Смутени сме от инфото преди няколко дни,че пазарът на НИ е дори по-слаб от миналогодишния.Спомена се прогноза,че в София ще бъдат продадени едва около 13 000 имота.За миналата година били 17 хил.Имайки предвид,че миналата година бе пълна скръб сме силно обезпокоени.Наистина ли пазарът е в застой?Дали да не изчакаме няколко месеца?Имате ли наблюдения?Впрочем споменаха,че 2007г.били продадени 45 000!!! имота.Какво да правим?Дайте съвет.
Re: Иде ли ново имотно дъно?
01-06-2011 - 09:13:11
Зависи какво чакате...
Re: Иде ли ново имотно дъно?
01-06-2011 - 09:23:56
Имам около 32-33 апартамента, не знам точно, че не съм ги броил скоро.
Понеже теглих потребителски кредит от 1100 лева за един Айфон на детето, банката нещо взе да ме притиска. Дали да не продам един-два апартамента, та да се отърва? Какво мислите, дали ще има купувачи, защото във форума чета, че никой не искал вече собствено жилище?
Re: Иде ли ново имотно дъно?
01-06-2011 - 09:27:28
Абе аз Партийния дом не мога да продам вече втори ден, вие апартаменти се опитвате да пробутате!
Re: Иде ли ново имотно дъно?
01-06-2011 - 10:00:56
Естествено,че чакаме ако не ръст,то поне да продадем на сегашните нива.Само че не знаем дали да не свалим от цената,ако ще има срив.
Re: Иде ли ново имотно дъно?
01-06-2011 - 10:15:03
avatar
Сега очаквам много подигравки и злобни подмятания към жената.

Аз имам познати със същия проблем, но те успяха да продадат с малка отстъпка от цената преди три месеца.
Сега (на пролет) става още по-трудно. Предполагам че отстъпка от 30% по време на преговорите със сериозен купувач може да помогне много за бърза сделка. Все пак проблемите които си спестявате не струват толкова...
Re: Иде ли ново имотно дъно?
01-06-2011 - 10:36:34
30% отстъпка?!?Не е ли много?Пък и ние нарочно устискахме досега,защото предполагахме,че пролетта е сезон за продажби.Кога ако не напролет се продават апартаменти?Зимата е мъртъв сезон.
Re: Иде ли ново имотно дъно?
01-06-2011 - 10:40:48
avatar
Quote
Р.Станоева
30% отстъпка?!?Не е ли много?Пък и ние нарочно устискахме досега,защото предполагахме,че пролетта е сезон за продажби.Кога ако не напролет се продават апартаменти?Зимата е мъртъв сезон.

В момента всички купувачи са настроени за преговори, то винаги е било така. Не е необходимо да сваляте с 30% от вратата smiling smiley
започвате с 10%, питате кога ще плати, ала бала и така. Ако върже на 15% сте ОК. Въпроса е да сте настроени психически до къде да смъквате...

Лятото според мен е най-трудния сезон за имотите... на есен се раздвижва, но тогава не се знае на какви нива ще са цените...
Re: Иде ли ново имотно дъно?
01-06-2011 - 10:43:21
До къде я докарахме, жената иска съвет а вие се подигравате.
Найстина какво искате да постигнете? Ако си мислите че за няколко месеца цените ще литнат на горе, едва ли ще стане така, дори при моментната ситуация за ръст е много трудно да се говори, освен ако не си психично зле, но се срещат и такива из форума (но не дават сведения защо смятат така). Какво имам в предвид - висока и качваща се безработица, несигурност и намаляваща заплата на голяма част от населението, повишаващи се цени на основни стоки (имотите не са такива). Проблем е и голямата несигурност която носи и Гърция (30% от банките опериращи в България са гръцки). Банковата сигурност до някъде е заплашена от високото ниво на лоши кредити (около 20 %), но това банките за момента го оправят с високите нива на лихвите по кредити - заради което и желанието за покупка с кредит не е изгодно. Друго което също не вещае голям ръст на търсенето, а от там и на цените са демографските показатели, намаляващо население в страната, намаляване на многолюдните поколения и идване на по-малки набори във възраст с необходимост от жилище (а и доста от тези младежи бягат на запад да учат и работят). Политиката ни не показва някакъв смислен показател, че знае как да ни измъкне от кризата.
Това са мойте доводи за това че цените в разумен близък периот от 6-месеца няма да се качват. Дори за мен до 2 години няма да има ръст, но все пак при ръст в икономиката по скоро може да стане и малко по рано. Скоро гледах едно интервю с един американски анализатор, който твърдеше че при тръгване на горе на дадена икономика минимум като време трябва 1 година за да се усети от нормалните хора. Ако това е вярно първо трябва да се стабилизира държавата и да има някакъв видим ръст, а след това в рамките на около 1 година да се качват и стоки от втора необходимост.

Разбира се всичко зависи от това какво искате да направите с парите от имота. Ако е бизнес сега е добро време за стартиране на бизнес или вкарване на свежи пари в съществуващ такъв, защото се прави много по конкурентен. Ако е в др. помислете колко е изгодно. Надявам се да съм помогнал.
Re: Иде ли ново имотно дъно?
01-06-2011 - 10:56:09
Quote
Р.Станоева
30% отстъпка?!?Не е ли много?Пък и ние нарочно устискахме досега,защото предполагахме,че пролетта е сезон за продажби.Кога ако не напролет се продават апартаменти?Зимата е мъртъв сезон.

Пр имотите циклите на са годишни а 8 до 14 годишни. Това колко апартамента се продават няма никаква значение. Всичко зависи от цената. На подходящата цена всеки може да продаде. За да се ориентирате до е стигнал големия цикъл при имотите, моля погледнете приложената графика.



повече информация можете да намерите в темата Май 2010 - "Заформя ли се бултрап за имотите?"

Иначе по въпросът дали 30% не е твърде голяма отстъпка, не е. Математичските модели показват, ще при отстъпка от 30-35% ще сте на печалба в следващите 5-7 години. В момента границата на остъпката е 40%. Ако свалите повече от 40% спрямо средните цени може и да сте на печалба може и да не сте.

Повече можете да намерите в темата Кога ще стигнем дъното

Моят съвет е, ако искате да постигнете максимална цена да се обърнете към фирма продаваща имотите на търг. Там не рядко се постигат дени близки до оферните, ако жилището е качествено. Ако е стандартно, отстъпката пак се е 30-40%, но поне не трошите нерви и време.

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход