Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Допълнителните разходи към цената

Публикувано от valsodar 
Допълнителните разходи към цената
11-03-2011 - 13:32:32
avatar
Цената, която се плаща при покупката на един имот е една, но крайната му цена съвсем не е тази, ако към нея се добавят и допълнителните разходи по него.

Искам, ако е възможно в темата да се коментира по същество, без дежурната простащина характерна за форума.

Ще ми се да дискутираме примерно, какви са допълнителните разходи, на примерен имот за 100 000 евро в случаите:

1. Покупка на свободен пазар
2. Покупка на търг (ЧСИ)


( разходи за вписвания, прехвърляния, нотариални, към ЧСИ , общински и т.н. в тоя ред на мисли, за да може човек решил да купува да си ги заложи като допълнително оскъпяване на имота )

Или както се вика, по-добри предварителни сметки, по-малко проблеми в последствие с непредвидени разходи.
Ще се радвам и ако някой влизал на покупка на жилище предадено на шпакловка и замазка посочи разходите по привеждането му в обитаем вид.
Re: Допълнителните разходи към цената
11-03-2011 - 14:33:49
Има един сайт за имоти с опростен калкулатор за цената. Ето какво дава при цена от 100 000 лв:

Местен данък: +2600 лв. - 2.6% от цената на имота
Такси за вписване: +100 лв. - 0.1% от цената на имота

Нотариални такси: +876.60 лв.
Нотариалните такси се калкулират по следният начин:
Цена на имота      Такси
    до 100 лв.         30.00 лв. + ДДС
    101-1000 лв.       30.00 + 1.5% за горницата над 100 лв. + ДДС
    1001-10000 лв.     43.50 + 1.3% за горницата над 1000 лв. + ДДС
    10001-50000 лв.   160.50 + 0.8% за горницата над 10000 лв. + ДДС
    50001-100000 лв.  480.50 + 0.5% за горницата над 50000 лв.
    100001-500000 лв. 730.50 + 0.2% за горницата над 100000 лв. + ДДС
    над 500000 лв.   1530.50 + 0.1% за горницата над 500000 лв. + ДДС

Общо такси при покупка на имот: 3576.60 лв.

Не съм сигурен дали е позволено да пусна адреса тук... ето го: [www.ka-konsult.com]
Re: Допълнителните разходи към цената
11-03-2011 - 14:37:39
Quote
valsodar
Цената, която се плаща при покупката на един имот е една, но крайната му цена съвсем не е тази, ако към нея се добавят и допълнителните разходи по него.

Искам, ако е възможно в темата да се коментира по същество, без дежурната простащина характерна за форума.

Ще ми се да дискутираме примерно, какви са допълнителните разходи, на примерен имот за 100 000 евро в случаите:

1. Покупка на свободен пазар
2. Покупка на търг (ЧСИ)


( разходи за вписвания, прехвърляния, нотариални, към ЧСИ , общински и т.н. в тоя ред на мисли, за да може човек решил да купува да си ги заложи като допълнително оскъпяване на имота )

Или както се вика, по-добри предварителни сметки, по-малко проблеми в последствие с непредвидени разходи.
Ще се радвам и ако някой влизал на покупка на жилище предадено на шпакловка и замазка посочи разходите по привеждането му в обитаем вид.
Работата е много относителна.
1. През брокер зависи от % на брокера (може и да си договориш), може пък и да си купиш направо от собственика прескачайки брокера. За данък се плаща по спомени около 2.5% на общината.
2. За ЧСИ пак е много относително (зависи си от имота), ходих преди време да гледам един имот, съдията ми каза, че е около 6% над предложената цена излизат таксите, обаче имота е 50% на един в страната и 50% един извън страната, на човека извън страната му е назначен служебен адвокат и всичко било ок. Обаче след като аз се посъветвах с адвокат, какво става когато този се върне и разбере, че имота му е продаден, отговора беше, че при малко по подкупен съдия мога да се простя с имота и парите вложени в имота (за ремонт), да ми върнат парите (естествено без лихви и стопени от инфлация) и да съм загубил доста време, нерви и пари по този имот и да съм без нищо. Та айде кажи ми в такъв случай колко пари ще ти излезе такъв имот. Само един бонус информация, при ЧСИ много голям процент от имотите са в такъв случай, я нередовен платец, я разведено семейство, я умрял роднина и невъзможност да си поделят имота. Оказват съпротива и протакат как ли не влизането в имота, я с разправии, я със съдебни жалби по всяка стъпка, абе цигания от всякъде. Аз лично за такива имоти съм се отказал да се състезавам, пък колкото и да ми твърдят, че са "евтини" и "хубави". Всеки сам си избира, но има една приказка "Евтиното излиза скъпо".

Та с няколко думи, "няма точен отговор на въпроса ти", след покупката ще знаеш точно*ok*.
Re: Допълнителните разходи към цената
11-03-2011 - 15:06:55
Относителна работа. Брокерите работят с различни проценти. Различни са и данъчните ставки на общините. При нотариусите можеш да имаш или нямаш такса за изготвяне на нотариален акт и т.н.
Ето един калкулатор с който може грубо да изчислиш допълнителните такси: http://www.calculator.bg/1/imoti_taksi_danatzi.html
Не са включени, но трябва да се предвидят, таксата на брокера и евентуално такса за изготвяне на нотариален акт.
Re: Допълнителните разходи към цената
11-03-2011 - 15:15:00
Разходите при покупка на имот се определят от цената вписана в Нотариалния Акт. Обикновено това е данъчната оценка. Според наскоро приетия закон , ако тази сума е над 15000лв, то тя задължително трябва да се преведе по банков път.
Re: Допълнителните разходи към цената
11-03-2011 - 17:40:27
avatar
За ЧСИ-тата, таксите към тях са в рамките на 3% ( с ДДС ) общо, като имаше някакъв праг от 3000 лв максимум ( май за въвеждане във владение ).
Да, наистина са доста относителни нещата, но идеята е грубо като процентно отношение, с колко нараства крайната цена и през какви такси общо се минава.
Благодаря на всички изказали мнение до момента по темата.

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Анонимен потребител
Re: Допълнителните разходи към цената
11-03-2011 - 18:56:53
Ето ти един по-добър калкулатор
[notary.bghot.com]
Re: Допълнителните разходи към цената
11-03-2011 - 19:03:05
Валси, прежали ли се, ще купуваш ли вече, няма да чакаш 140-те евро? А дано, дано.
Re: Допълнителните разходи към цената
11-03-2011 - 22:09:50
Quote
valsodar
Цената, която се плаща при покупката на един имот е една, но крайната му цена съвсем не е тази, ако към нея се добавят и допълнителните разходи по него.

Искам, ако е възможно в темата да се коментира по същество, без дежурната простащина характерна за форума.

Ще ми се да дискутираме примерно, какви са допълнителните разходи, на примерен имот за 100 000 евро в случаите:

1. Покупка на свободен пазар
2. Покупка на търг (ЧСИ)


( разходи за вписвания, прехвърляния, нотариални, към ЧСИ , общински и т.н. в тоя ред на мисли, за да може човек решил да купува да си ги заложи като допълнително оскъпяване на имота )

Или както се вика, по-добри предварителни сметки, по-малко проблеми в последствие с непредвидени разходи.
Ще се радвам и ако някой влизал на покупка на жилище предадено на шпакловка и замазка посочи разходите по привеждането му в обитаем вид.

Бих казал, че това са едни много интересни въпроси предвид несъмнената компетентност на автора им в областта на цените на НИ, комисионите на "бльокитата" и прочее тънкости!
Поздравленияwinking smiley
Re: Допълнителните разходи към цената
11-03-2011 - 22:28:49
avatar
O Ивчо, благодаря за компетентната реплика - само твоята и на Имотко репликата са точно по темата - поздравления!

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход