Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

За Купувачи и Продавачи нали искате промяна

Публикувано от jores 
Re: За Купувачи и Продавачи нали искате промяна
16-08-2009 - 20:05:43
Може би малко странни въпроси задавам, извинете ме ако са глупави. Но се чудя две неща:

1. Не е ли малко множко 6%? Та това не е халва, а имот за адски много пари. В повечето случаи човек го изплаща цял живот.

2. Каква точно отговорност носи агенцията? Работата й е да ти предостави куп оферти и да ти помогне в избора с идеи и събеседване, огледи и пр. За отговорност - това не е адвокатска кантора.
Re: За Купувачи и Продавачи нали искате промяна
16-08-2009 - 20:18:05
smiling smiley Простено ви е...

Благодаря ти за отговора, Оптимистко.
По същество ме плъзгаш по повърхност, на която отдавна се намирам( вярно, не съм брокер).
Да разбирам ли, че ако представляваш само купувача и при положение, че той иска да купи определен имот, предлаган от продавач, който не разполага с нужната документация, сделката ще пропадне?
От отговора оставам с убеждението, че всяка уважаваща себе си АНИ ще стори нужното за да защити интересите на купувача, като снабди страната с изброените от теб документи. smiling smiley
Та- за какво да плаща продавача % от сделката? Той разполага с имота, има купувач, предлагащ цената, искащ точно този имот, но с да кажем неуредена документация (онова с делбените решения ще подмина, защото има друго обяснение, но да не се отплесвам, удостоверение за скл. граждански брак? хехе, деклариране на имота.... )- и какво? Посредника ще изпусне сделката? Ще кажете на купувача- имота е идеален, отговаря на предварително поставените ви изисквания- площ, цена, местоположение и прочее, но има неуредени документи и не ви препоръчваме тази сделка?!?

На практика двете страни по сделката плащат за почти едно и също, макар и едната да не е обвързана с договор.


За договорите- никоя АНИ не иска да сключи договор изготвен от адвокат на коя да е от страните, вие просто си имате свои( тук отново ще пасувам...). И двамата знаем защо winking smiley- по причини правни задължения, за които дори не си отворил дума въпреки пространственият отговор.


Но, благодаря за уважението. smiling smiley
Re: За Купувачи и Продавачи нали искате промяна
16-08-2009 - 20:20:58
mmihov,
АНИ не е е благотворително дружество, не е и застрахователна компания.
АНИ прави всичко възможно, на база на представените и допълнително изровените документи, на база лични проучвания (срещи със съседи и домоуправител ако щеш) да подсигури сделката.
Ако обаче продавачът е престъпник, например притежава фалшива лична карта нали не очакваш посредникът да е виновен. Сделката е минала дори пред Нотариус.
Между другото това ме подсеща, че АНИ работят с определени Нотариуси и има такива, с които не категорично не работят, а предишни актове, минали през тях се гледат под лупа. Има случаи, в които АНИ предупреждават купувача да не купи имот, когато е минал за две години през 10 сделки при подходящи Нотариуси. Независимо, че адвокат е гледал документите и е казал че са ОК.

С посредника можеш да влезнеш в договорни отношения, там са описани правата и задълженията на страните.
Съдът е този, който се произнася кой крив и кой прав, кое е отговорност на посредника и за кое той не би могъл да носи отговорност.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-08-16 20:21 от optimistko.
Re: За Купувачи и Продавачи нали искате промяна
16-08-2009 - 20:21:46
Въпреки иронията в поста ви г-н Михов, и аз да повторя т.2 - каква отговорност носи АНИ?
Quote

За отговорност - това не е адвокатска кантора.
Ако сте посредник, ( а вече уточних аз да не съм) - каква отговорност носи вашата агенция? Правна!

Благодаря.
Re: За Купувачи и Продавачи нали искате промяна
16-08-2009 - 20:33:04
Поли, много си ми симпатична, харесвам и постовете ти, и чувството за хумор в тях.
Предполагам, че си прекрасен адвокат, доста вещ във вещното право, простете за изказа.
Не искам да влизам в спор с теб, но
посредникът върши всичките тези и други неща в интерес на двете страни и затова и аз смятам, че е редно да му плащат и двете страни.
Разбира се, че всеки от нас е имал ситуации, когато е вършил повечето работа, когато отсреща няма читава АНИ.
Не бих могъл да обсъждам въпроса как се случват нещата, когато отсреща няма АНИ, защото ние работим с частни лица, които са ни клиенти.

А колкото до адвокат по сделката...зависи.
Когато адвокатът е адвокат, занимаващ се с вещно право се разбира от първия разговор. Тогава грижи няма. Те са писали договори, ние сме правили проверки, взаимно нещата се допълват, когато и двете страни видят професионалист отсреща.

Ако обаче той е адвокатът, дето ги е развел с жена му преди 5 години, ще ме прощаваш....
Има и такива, чиято единствена цел е да пледират на договор така както пледират в съда. А пък обикновено на предварителен договор не е редно да има жертва и извършител smiling smiley

Та така, както и при посредниците, и при адвокатите е шарено.
Ама там си мисля че е още по-тежко и горко за тоя, който попадне не където трябва.

Ако един професионалист не взима работата си присърце, независимо дали е посредник, адвокат, доктор...просто не е професионалист.
Re: За Купувачи и Продавачи нали искате промяна
16-08-2009 - 20:43:58
:] И аз харесах как елегантно демонстрира присъствие в една тема.

Оптимистко, влязох в темата по други причини- винаги влизам в първата тема от листата на сайта. Ако ме заинтригува- чета я цялата..., но категорично не съм в нея, за да се конфронтирам.

Нямам против и по принцип мразя да се зяпа в чуждата паница, но ми стана интересно написаното тук. А и ти отново го повтаряш
Quote

посредникът върши всичките тези и други неща в интерес на двете страни и затова и аз смятам, че е редно да му плащат и двете страни.

Що се отнася до документацията- и двете страни плащат за едно и също. Това ми е мисълта...

п.п. В нито един миг не ми е хрумвало да коментирам и намесвам адвокати в тази дейност. Ти пръв отвори дума...
Re: За Купувачи и Продавачи нали искате промяна
16-08-2009 - 20:55:19
Ми то по принцип тази тема си е немислима без адвокати, както и недвижимите имоти всъщност...


Пак твърдя, че посредникът върши...за двете страни, но не мога да се съглася, че се плаща два пъти за една и съща работа.

Те си делят разходите солидарно. Двамата плащат по 3 %.

Нещо като таксите при прехвърлянето

smiling smiley

ПП. Все пак да кажа, че всичко, което съм научил за вещното право съм го научил от двама-трима адвокати. Един от тях вече ми е и приятел.
Re: За Купувачи и Продавачи нали искате промяна
16-08-2009 - 21:04:35
ебахти глупостите са постнати
с една дума слушаите Поли защото всеки нормален адвокат или нотариус (ако му се занимава) ще ви подготви документите за сделка и наистина ще носи отговорност наи малко с името си което не може да си позволи да опетни
агенциите по същество и по деиност в момента са агенции за запознанства
споменах името на Поли защото знам че е юрист
питаите които и да е юрист и ще ви отговори че деиноста на агенциите е въздух ....
така наречените агенции имат една бланка която наричат -договор за сътрудничество- наскоро попитах един нотариус какъв е този договор и имали някаква тежест ---- отговори ми че има тежест само за тоалетната ако ти е свършила толаетната хартия
всичкото им е такова

аиде знаещите агенти да ми отговрят какво ще стане ако клиент не плати дог оворения комисион ...ами нищо няма да стане
Re: За Купувачи и Продавачи нали искате промяна
16-08-2009 - 21:08:21
Благодаря на всички за отговорите, доста неща ми се поизясниха.
Re: За Купувачи и Продавачи нали искате промяна
16-08-2009 - 21:18:36
Драги ми Дивал,
само ще ти кажа, че на селските тарикати е достатъчно някой път и само една Нотариална покана да им спретнеш и са готови...

А тези, които ползват нещо, без да плащат за него, са такива, нали... :]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход