Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Дъна, дъна ...

Публикувано от greenbul 
Re: Дъна, дъна ...
29-07-2009 - 12:00:18
Imotenbalon Написал:
-------------------------------------------------------
> Ето малко данни за Acen , че вчера спорихме за
> кредитите и депозитите.
>
> Кредитите са 48 млрд лв, от които 30 млрд на фирми
> и 18 млрд на граждани
>
>
>
> Депозитите са 34 млрд лв, от които 12 млрд на
> фирми и 22 млрд на граждани
>
>
>
> Разликата е 14 млрд лв, което отговаря
> приблизително на Външния Дълг на банките, който за
> май е 8 млрд евро
>
>
> Прави впечатление, че най задлъжняия сектор не е
> строителството, а
> Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети - 9,6
> млрд лв
> втори е
> Преработваща промишленост - 6,1 млрд лв
> И на трето място е
> Строителство - 4,8
> млрд лв.
>
>
>
>
>
>
>
>
>


Така е, строителството официално не е най-задлъжнeлия сектор, НО в България има една малка особеност - всички или почти всички, спадащи към категорията средни и дребни предприемачи, независимо от сектора в който се развива основният им бизнес, се набъркаха и в имотите. Примерите за това са многобройни и не е нужно да се описват всичките. В тази ситуация е много трудно да се каже, защо примерно Иван, който има фабрика за рибни консерви някъде в провинцията, има огромни дългове. Дали заради инвестициите във фабриката или заради двете кооперации, които e строи в София?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-07-29 12:01 от Селяк.
Re: Дъна, дъна ...
29-07-2009 - 12:10:43
Другаря Иванов е прав за едно Българина има пари, той обаче има пари защото не е чак толкова глупав да се загроби с кредити до н-то коляно. Е да имало 50 000 ипотеки. Има, що да няма. Според проучване 97% от българите (може би не се визира ромската общност) имали жилища. Е попрецакали сме малко Испанци, Италианци, Англичани. Аз лично бях свидетел на прецакване на грък в Овча Купел. Беше преди година. Вчера видях и един прецакан македонец. Ами покрай прецканите чужденци, се попрецакли и тия които прецакват, ама кво да се прави. След като всеки забрави чалгата от недалечното минало "Пирамиди Фараони" то прецакването ще продължи. Та ние сме измислили "ЕГИПЕТСКИТЕ ПИРАМИДИ" :] :] :] .
Та освен 50 000 души с ипотеки и може би още толкова платили кеш остават още доста хора, които обаче разумно изчакват годинка или две да свърши прецакването. В общи линии го дочакаха.


ПП Освен това другарю Иванов, не сте прав за КОПАН-ето....
Българина е цар на Закопването на цели империи.... и на Откопването на имане от дедо и баба :] :] :]

*beer*


едит: Преди няколко дни видях 550 евро/кв в отличен квартал на София - незастроен на добро място. Нарочно не казвам къде, за де не ме изпреварите. Ново строителство около 2.80м височина без "луксозни общи гъзарии". Без 30% общи части. Това е положението. При ср. цена която барба предрича - 500 евро... Ами кво да кажа...
Според мен наистина е по-добре стабилни цени. Независимо дали 300 или 3000.
Като гледам вече почти се е стабилизирало положението. Още некой друг месец, ша зема да стана ъп-ер smiling smileysmiling smileysmiling smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-07-29 12:18 от kopan.
Re: Дъна, дъна ...
29-07-2009 - 12:32:58
Копан,
Неразумно дете на селският ни и доверчив народ. Др. Иванов ще те светне нещо: Никога не се интересувам от "изгодни сделки", както пише пред чендж бюрата, "всяка обмяна на изгоден курс е 100% измама".

Потърси си тук, преди много месеци бях писал при кои случаи строителете продават изгодно. В най-добрият случай този продава 1 апартамент за да си плати проектите, защото и за тях няма пари. Не казвам, че няма да стане - изгодните апартаменти в Обеля 1 за които говорихме около нова година - за 390, после, 430, после 495, сега са 560Е/м2, т.е човека продава, лошо няма. Всъщност лошото е, че оттогава е вдигнал само един етаж на бетонни колони и плоча, без тухли, за което е дал максимум 6-7 хил евро, а пусковият строк се измести с още една година назад към 2011 г. Тези дето по това време платиха по 700 в една сграда на 200 м. от там вече се нанасят.
Re: Дъна, дъна ...
29-07-2009 - 12:43:53
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
> Обясни ми какво се прави в БГ, което да се котира
> и купува в чужбина освен курви и транзитна дрога?
> Ти в ред ли си изобщо даже да се опитваш да правиш
> сравнения?
>
> Булкан, ти си българин, т.е. наследник на селяни.
> Селянинът мисли, че става само с копане. Аз съм
> търговец и знам, че трябва да си тотално изкукал,
> за да произвеждаш каквото и да е.

Иванов, отново къртиш мивки и хвърляш прах в очите на слепите. Личния елемент не е толкова важен в случая, но само за протокола - да българин съм, въпреки, че имам и друго гражданство и съм прекарал по-голямата част от зрелият си живот (след 23 годишен) в Канада, винаги там ми е бил бизнеса и там си плащам данъците, в БГ пребивавам (така както и в други държави, когато ми е кеф). За произхода - няма нищо лошо в това да е селски, дедите ми поне 4 поколения, по-назад не съм се ровил са били търговци, след 1944 г семейството ми е било изселено по тази причина. Аз започнах да търгувам "разменна търговия" като 8-9 годишен и още през 1987 на Битака в София правех по 600-700 лева на уикенд по времето когато една добра месечна заплата беше 250-300 лв. Толкова по лични въпроси.

Сега по-важното - това, че аз и ти се занимаваме с търговия, не значи, че ние можем да виреем ако не се създават продукти. Хайде на мен клиентите са ми на 5 континента, предимно англо-езични (около 80%), ама ти за да продаваш каквото и да било в БГ нали трябва някой директно или индиректно да е произвел и продал нещо (в макро-икономически мащаб). НЕ МОЖЕ да имаш нация само от търговци!! В БГ е още по-зле - повече от половината "търговци" са разни селски тарикати. То в Израел, където се надлъгват един друг евреите не е така даже, защото наистина са умни. Няма ли производство (не е казано, че трябва непременно да е тежка индустрия - може да е селско стопанство, лека индустрия, часовници, електроника, преработки на храни и пр.), държавата се превръща в бананова република.




Преди време аз
> имах най-големият в света завод за коаксиални
> кабели. Даже не го знаех къдее, но си взимах
> кабелите от Дубай и ги внасях в България на цена
> по-ниска от цената на бургаския завод.


??????? Ти проумяваш ли какво значи да имаш най-големия завод в света за каквото и да било???? А пък да не знаеш къде е????? Единственната възможност е да е само в твоето въображение. Едно е да внасяш стока от Дубай, друго е да имаш завод.
Re: Дъна, дъна ...
29-07-2009 - 12:55:14
kopan

Случайно квартала да започва с К.....? Може и на лични winking smiley
Re: Дъна, дъна ...
29-07-2009 - 12:59:39
Купувачът, наистина е в много изгодна позиция сега. Цените падат и ще продължат да падат.
Дали, поради финансово притеснение или дали, защото ще се работи с по-малък марж, резултатът е един - сделките се очертават да бъдат повсеместно "изгодни" или по-скоро на нормални нива (дано не са под тях).

Въпреки това, много изгодните сделки са нож с две остриета. Може да се окаже, че след време, всъщност е купено нещо, което след това изисква още много пари, или пък не носи пари. Също, при обръщане на цените след време - няма продаване, по едни или други причини.

Въпреки всичко, не бива да се прави компромис, за жилище или за имот, с цел инвестиция, само защото е много по-евтин от аналогичен. Казвам аналогичен, но това съвсем не означава, че е един и същ. Факторите, които ги различават са много.

При избор на имот, независимо от неговия тип, ако водеща е цената, вероятността в дългосрочен план да се окаже много нерентабилен е много голяма. А, НИ са все пак дългосрочна инвестиция....
Re: Дъна, дъна ...
29-07-2009 - 14:01:49
Muza Написал:
-------------------------------------------------------
> Купувачът, наистина е в много изгодна позиция
> сега. Цените падат и ще продължат да падат.
> Дали, поради финансово притеснение или дали,
> защото ще се работи с по-малък марж, резултатът е
> един - сделките се очертават да бъдат повсеместно
> "изгодни" или по-скоро на нормални нива (дано не
> са под тях).
>
> Въпреки това, много изгодните сделки са нож с две
> остриета. Може да се окаже, че след време,
> всъщност е купено нещо, което след това изисква
> още много пари, или пък не носи пари. Също, при
> обръщане на цените след време - няма продаване, по
> едни или други причини.
>
> Въпреки всичко, не бива да се прави компромис, за
> жилище или за имот, с цел инвестиция, само защото
> е много по-евтин от аналогичен. Казвам аналогичен,
> но това съвсем не означава, че е един и същ.
> Факторите, които ги различават са много.
>
> При избор на имот, независимо от неговия тип, ако
> водеща е цената, вероятността в дългосрочен план
> да се окаже много нерентабилен е много голяма. А,
> НИ са все пак дългосрочна инвестиция....
>
> ==================================================
> ==================================================
> =====
> ДариНА .... Да опазим децата !

Ей това винаги ми е било смешно станало популярно в последните няколко години.
Я ми го разтълкувай че не мога да схвана каква инвестиция е smiling smiley
Re: Дъна, дъна ...
29-07-2009 - 14:10:49
Барбарон, имаше една тема кое е по-изгодно - покупка или наем. :] Разбирането на НИ като инвестиция може да започне от нея. :] :] :]
Re: Дъна, дъна ...
29-07-2009 - 14:21:35
Oliver_Kahn Написал:
-------------------------------------------------------

>
> Ей това винаги ми е било смешно станало популярно
> в последните няколко години.
> Я ми го разтълкувай че не мога да схвана каква
> инвестиция е

smiling smiley
Купуваш имот, в който или работиш, или с цел отдаване под наем. Няма как да ти се изплати за X месеца, или за 1 година, за да бъде краткосрочна.
И като се има пред това, през бъдещите години, вероятността да се появят допълнителни казуси, които не си предвидил в момента на покупката, може да се окаже инвестицията не толкова рентабилна. Т.е. нетните приходи не са очакваните...
Освен това, не са бързо ликвидни, или, поне, вече не са.

Освен, ако не гледаш със спекулативна цел. Купуваш евтино, малко лустро и го продаваш по-скъпо....
Жилище за собствени нужди не нито инвестиция, нито актив... Както и имот, който не носи приходи - чист пасив... smiling smiley

Re: Дъна, дъна ...
29-07-2009 - 14:27:26

Мисля, че в момента, ще започнем да си говорим едни и същи неща, казани с различни думи... smiling smiley
Просто всичко опира до ценовото ниво и времето за изплащане. Това е основният фактор при определяне дали НИ е инвестиция или не.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход