Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.

Публикувано от Scyther 
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
27-07-2009 - 10:52:36
Scyther Написал:
-------------------------------------------------------
> dragula Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > В тази ситуация всичко зависи от банките.
>
> Не само. Има редица други фактори, които съм
> изброил в предишен пост. Дали някой би взел
> ипотечен заем дори за 3-4% лихва, ако е безработен
> и с двуцифрена безработица в страната? А дали ще
> има луди банки да му дадат?...
>
> "Изкуството на пазарлъка"се качи на четвърто място
> в Гугъл.
> Поздравления!


Безработният няма да вземе кредит при никакви обстоятелства, но ще съм много любопитен какво би станало при 3-4 % лихви по кредитите.

Двуцифрена безработица буквално означава да са без работа между 11 и 99 човека. winking smiley

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-07-27 10:58 от dragula.
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
29-07-2009 - 00:32:45
dragula Написал:
-------------------------------------------------------
> Безработният няма да вземе кредит при никакви
> обстоятелства, но ще съм много любопитен какво би
> станало при 3-4 % лихви по кредитите.
>
> Двуцифрена безработица буквално означава да са без
> работа между 11 и 99 човека.

По стар обичай, заеми с ниски лихви се дават на някой, който е икономически и финансово стабилен. Т.е. лихвите отразяват степента на несигурност. Виж какво става при старите членки на ЕС, онези с яките икономики и липсата на балон, като Германия например. Ривърса показва, че след като сме с високи лихви, значи сме много несигурни. Следователно, за да станат лихвите 3-4% по кредитите, ние трябва да имаме икономика, каквато нямаме. С други думи, такива лихви можем да очакваме, когато имаме развита като западните държави икономика. Кога? Когато ги стигнем. Демек, няма да е скоро.

Двуцифрената безработица означава, че без работа ще са най-малко 1 на всеки десет човека. За януари 2009, безработни са били 6,69 на 100 човека. За април - 7.04 на 100 човека. ЕС прогнозира безработица 8% до края на годината. А какво да очакваме за март-април 2010-та?...
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
29-07-2009 - 09:30:20
Ето още едно съждение по темата:
Когато тръгнеш да пазаруваш за лична употреба /не с инвестиционна цел/, купуваш си жилище за да го ползваш, има един сериозен проблем при воденето на преговорите.
Когато харесваш наистина даден имот, кола или каквото и да било, в повечето случаи личи и то много, това няма как да не бъде забелязано от ответната страна и да повлиае на крайния резултат. Също важен психологически момент е че започваш да се страхуваш да не изпуснеш сделката, и в много от случаите се правят компромиси на тази основа, по някога основателни по някога не.
Интересно ще е да изкажете мнение.
Аз лично съм го забелязал при себе си при покупка на коли, винаги се дъня, за това вече оставям колегата да ходи да се разправя.
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
29-07-2009 - 12:58:04
jores Написал:
-------------------------------------------------------
> Ето още едно съждение по темата:
> Когато тръгнеш да пазаруваш за лична употреба /не
> с инвестиционна цел/, купуваш си жилище за да го
> ползваш, има един сериозен проблем при воденето на
> преговорите.
> Когато харесваш наистина даден имот, кола или
> каквото и да било, в повечето случаи личи и то
> много, това няма как да не бъде забелязано от
> ответната страна и да повлиае на крайния резултат.
> Също важен психологически момент е че започваш да
> се страхуваш да не изпуснеш сделката, и в много от
> случаите се правят компромиси на тази основа, по
> някога основателни по някога не.
> Интересно ще е да изкажете мнение.
> Аз лично съм го забелязал при себе си при покупка
> на коли, винаги се дъня, за това вече оставям
> колегата да ходи да се разправя.
>
> targ.bg


Абсолютно си прав, личи ти, че ти харесва, както ти личи когато ти харесва някоя жена. Предварително трябва да си си определил цената, която искаш да дадеш и да си готов да изтървеш сделката, да можеш да си обърнеш гърба и да си тръгнеш без да ти мигне окото. Въпрос на психология е - в момента ти се струва, че това е най-хубавата кола, най-хубавата жена, най-добрият апартамент за теб, но здравия разум показва, че има и други такива, даже и да не се намират толкова лесно. Истината е, че няма да свършат, по-скоро може да ти свършат парите smiling smiley

Пиша във 2-ро лице, но се отнася и за мен и за всички.
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
29-07-2009 - 13:16:48
Айде и аз да се включа. Все пак имам някакъв опит - малко или много..., може да е от полза някому.... smiling smiley

Емоциите - винаги настрана!!!

Убедила съм се, че ако не е този "уникален", от моя гледна точка имот, утре ще се появи друг "уникален". Това е било във време, когато търсенето е надвишавало предлагането. А сега...

Другото - колкото по-малко приказвате - толкова по-добре!!! Оставете продавача да приказва. Няма начин да не се изтърве нещо в повече...
И много внимавайте - какво казва, как го казва. Следете му маниера на поведение и... очите... smiling smiley

Това може да помогне при ориентирането, докъде може да се смъкне твърдо. Имайте предвид, че и продавачите влагат емоции при продажба. Понякога са склонни да продадат на малко по-ниско ниво, само защото другият купувач, нещо не им е харесал. Става въпрос за пари, но е факт. Хора всякакви...

П.С. Булкан, жените.... не е същото! Както и с мъжете - не е същото... smiling smiley
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
29-07-2009 - 13:30:11
Muza Написал:
-------------------------------------------------------

> П.С. Булкан, жените.... не е същото! Както и с
> мъжете - не е същото...




smiling smiley Разбира се, че не е същото. Просто те усещат като нещо ти харесва т.е. личи си. Иначе е по-сложно даже. В циничен аспект бих казал - не можеш просто да ги продадеш ако вече не ти харесват. Освен ако не са на "лизинг", тогава просто ги връщаш. Иначе сериозно - намесени са много други фактори.

Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
29-07-2009 - 14:50:41
jores Написал:
-------------------------------------------------------
> Ето още едно съждение по темата:
> Когато тръгнеш да пазаруваш за лична употреба /не
> с инвестиционна цел/, купуваш си жилище за да го
> ползваш, има един сериозен проблем при воденето на
> преговорите.
> Когато харесваш наистина даден имот, кола или
> каквото и да било, в повечето случаи личи и то
> много, това няма как да не бъде забелязано от
> ответната страна и да повлиае на крайния резултат.
> Също важен психологически момент е че започваш да
> се страхуваш да не изпуснеш сделката, и в много от
> случаите се правят компромиси на тази основа, по
> някога основателни по някога не.
> Интересно ще е да изкажете мнение.
> Аз лично съм го забелязал при себе си при покупка
> на коли, винаги се дъня, за това вече оставям
> колегата да ходи да се разправя.
>
> targ.bg


това е и проблем и не е проблем
за известна разлика в цената е по-добре да се купи имот, който по ти допада пред друг. Недостатъкът, че е по-скъп най-лесно се коригира, като се изкарат още пари. Иначе не можеш да го преместиш в друг квартал или дори на друга улица, не можеш дори да то преместиш един етаж нагоре или надолу, да го завъртиш от север да гледа на юг и т.н.
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
29-07-2009 - 15:15:52
avatar
Muza Написал:
-------------------------------------------------------

> Убедила съм се, че ако не е този "уникален", от
> моя гледна точка имот, утре ще се появи друг
> "уникален".

Аз пък, след толкова години сред купуващи и продаващи, съм на друго мнение. Много имоти може да са "уникални", но "моят" е само един. Преживях го когато си търсих къща. Бях обмислила подробностите до последния детайл.......докато не влезнах в двора на една, нямаща нищо общо с "мечтата" ми, но в която се почувствах като у дома си. smiling smiley
Abu
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
29-07-2009 - 15:21:42
Muza,
Има една игра "познай в коя ръка е топчето!" Демонстрирах я на жена ми на една от първите ни срещи - доказах й, че може с голяма точност (80-90%) да уцелиш в коя ръка крие топчето при десет последователни игри. Нейните опити бяха 30-40% успеваемост. Очевидно има някаква голяма тайна и тя е, че всяка следваща игра не трябва да се влияе от предишната. Т.е. ако предния път съм го крил в дясната, без значение дали е познала или не, не правя вариации за това какво ще си мисли, а ще го скрия пак на случаен принцип (50/50). Ако тя твърдо залага само на едната ръка, вероятността да познае е 50%, но ако се опитва да ме разгадае (както аз нея, за да направя 10 от 10), при положение че аз не се влияя от предишните опити, е под 30%. Та това за психологията и пазаренето... Може да дрънкам и да ме слушаш внимателно какво съм се изпуснал, но никога няма да знаеш струва ли си да го включиш към полезната информация или просто ще ти влоши резултата...

Същото нещо може да се наблюдава при изпълнение на дузпи, например... Добрите вратари не реагират на финтове, а си следват предварително съставен алгоритъм ляво-дясно-център/горе-долу-среда. Пак така е при добрите изпълнители - въобще не им дреме какво маха насреща им вратарят... Вероятността предположенията им да съвпаднат за една конкретна дузпа клони към 0, т.е. дузпата почти 100% е гол.

Обаче има една подробност - математическият модел е изключително прост, но вярността на подаваните данни е много съмнителна. Ако смяташ, че човекът насреща ти е идиот (или поне не дотам съобразителен), спокойно можеш да се пробваш с едно-две залитания и опипвания на цената, за да провериш достоверността на предположението си, че е тъпичък. Само че аз никога не подхождам към сериозна сделка сякаш ответната страна е някой малоумник - по-добре да пропусна част от сделката (отбивът от цената при пазарлък), отколкото цялата сделка. А мен да ме "опипват" по този начин, ако не ме обижда, поне ме кара да се усъмня в сериозността на отсрещната страна и ми дава повод за контра игра. И тогава се усират нещата...
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
29-07-2009 - 15:52:43
Абу,
Теб, вече съм те видяла... Ако предстои сделка, хипотетично, между теб и мен, разговорът ще бъде съвсем в друга плоскост, по друг начин воден.
Даже, едва ли бих правила сериозен пазарлък... Ето, че и аз вкарах емоции.... smiling smiley

Сериозно. Знам, че каквото ми кажеш, е точно така...

Ками,
Имах предвид НИ с инвестиционна цел.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход