Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.

Публикувано от Scyther 
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
26-07-2009 - 15:17:40
15-20% да свалиш от офертната цена е почти задължително за момента - според мен тези проценти са заложени предварително в калкулацията на имота от страна на продавача . Значи занапред мислено ще премахваме тези 20% които е надкачил продавача предварително и ще търсим да свалим още .Пример -апартамент обявен за 100 000 лв значи е прибавена надценка за пазарлък 20 000 лв -реално струва 80 000 лв е ако от таз цена свалиш нещо може да се каже че си постигнал реално сваляне.Прав ли съм - тук вече не се говори за квадрати и проценти - аз вече оглеждам имота и си казвам цената .Брокера да си преценя -общи части,проценти - аз давам толкова става или не става.Лошото е че предлагат боклуци , инак покажа ли кеша сделка ще има на всяка цена - представяте ли си че брокера ми каза че можем да прехвърлим та дори с натурален акт - обекта е груб строеж .
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
26-07-2009 - 15:28:42
Scyther Написал:
-------------------------------------------------------

> пример оф. цена цена продажба %намаление
> BulCan 120000 94000 21,67

Scyther, за да съм съвсем точен, при пазарлък не съм свалил от 120 000 на 94 000, като постоя 3 седмици обявата за 120 000 и видях, че няма интерес, си свалих офертната цена на 99 000. Вече от 99 000 обявена цена, купувача ми предложи 94 000 и аз просто се съгласих.

Има също значение и по кое време са ставали сделките. Аз продадох миналата година Август, когато все още на много хора не им беше ясно накъде отиват работите с НИ, даже агенцията, която продаде апартамента се учуди, че така бързо се съгласих на 94 000. Като го купувах пък беше 2001 г, тогава 21 000 си бяха доста пари и доста трудно се продаваше (както и сега се продава трудно според мен).

Пазърлък е нужен, според мен е рано, поне след 5-6 месеца вече можеш да се пазариш и то много по-успешно от сега ако си решил да купуваш. Много от продавачите все още вярват в разни чудеса, още не са си "изяли" резервите. Най-добрия пазърлък става по време на сериозна паника. Единственния въпрос тогава е дали ти самия ще имаш желание да купуваш все още.


Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
26-07-2009 - 15:35:16
Аз лично пробвах преди 10 дни -15%-съгласиха се на 5% надолу--ще г и пробвам пак другата седмица и ще ви пиша резултата--само да уточня че не става въпрос за скъп имат--45000евро във Варна
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
26-07-2009 - 16:13:44
BulCan Написал:
-------------------------------------------------------
> Scyther Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
>
> > пример оф. цена цена продажба %намаление
> > BulCan 120000 94000 21,67
>
> Scyther, за да съм съвсем точен, при пазарлък не
> съм свалил от 120 000 на 94 000, като постоя 3
> седмици обявата за 120 000 и видях, че няма
> интерес, си свалих офертната цена на 99 000. Вече
> от 99 000 обявена цена, купувача ми предложи 94
> 000 и аз просто се съгласих.

>
> Има също значение и по кое време са ставали
> сделките. Аз продадох миналата година Август,
> когато все още на много хора не им беше ясно
> накъде отиват работите с НИ, даже агенцията, която
> продаде апартамента се учуди, че така бързо се
> съгласих на 94 000. Като го купувах пък беше 2001
> г, тогава 21 000 си бяха доста пари и доста трудно
> се продаваше (както и сега се продава трудно
> според мен).
>
> Пазърлък е нужен, според мен е рано, поне след 5-6
> месеца вече можеш да се пазариш и то много
> по-успешно от сега ако си решил да купуваш.
Много
> от продавачите все още вярват в разни чудеса, още
> не са си "изяли" резервите. Най-добрия пазърлък
> става по време на сериозна паника. Единственния
> въпрос тогава е дали ти самия ще имаш желание да
> купуваш все още.
>
>
>
Тогава средната корекция от горните примери става -14,22%

Определено е рано. Съгласен. Идеята е темата да подготви купувачите отрано, чрез обмяна на опит и евентуално да се намери някакъв среден процент, отразяващ средните намаления след предоговаряне. Разбира се, че всяка сделка и пазарене са индивидуални сами по себе си, но човек е добре да знае какво става на пазара. Поне приблизително.

xaro, 45 000 евро в един момент може да се окажат много парички.

Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
26-07-2009 - 17:52:53
Scyther,
скромния ми опит показва че директни отстъпки от цената трудно се приемаха (говоря за 2006-2008). предполагам и сега е така. 20% звучи добре, но за големи скъпи имоти. не мисля че продавачите са узрели за такива отстъпки още. много по-леко минаваха пазарлъци за "екстри" от които в крайна сметка пак си на печлба, но косвено. най-елементарното е ако купувате нов мебелиран апартамент да си договорите и мебелировката (или част от нея) в цената. за първо време всичко което е в имота ще ви свърши работа. бяла тахника особено... в последствие ще си подмените всичко ако не ви харесва, или ще продадете "екстрите". ако апартамента е стар (примерно панел) с неизползваеми мебели - договорете да го изчистят от цялата мебелировка и евентуално да изциклят таркета в стаите. това не иска много пари, но ще ви спести много време и нерви да търсите цигани за почистване от боклуците и т.н. а и ще ви е една добра подготовка за бъдещия освежителен ремонт. много собственици на панели са 40-50г хора които продават след смъртта на родителите си наследствена "пещера". такива хора не се плашат от работата която ще им се отвори за почистване на жилището. добре е да изискате и почистване на МАЗЕ. идея си нямате какви нерви е това...
друг вариант е да договорите таксите по прехвърлянето на имота. от там ще дойдат няколко процента а продавача ако не е професионалист ще се върже. отказ от плащане на комисион над договорената цена също е добре - договарял съм такова нещо още през 2007, и сега ще работи. агенцията и продавача да се разберат кой колко ще вземе, но вие 3% над цената НЕ плащате и заявете това твърдо.

това са най-елементарните пазарлъци които директно ви носят намаляне на разходите по придобиване на имота.

как подхождах аз при преговорите за имот:
-първо оглеждам имота МНОГО критично. трябва да знаете къде са кусурите на всеки тип имот (панелите са елементарни за откриване на кусури)
-изисквате "бонуси" - описъл съм горе
-едва тогава сядаме да мислим цената. до сега за пари не сме говорили - сега се уговаря цена, но вече имаме проведен доста дълъг разговор с продавача за други неща и така да се каже бариерата между нас е паднала. а и той е видял че съм сериозен в намеренията. тук коментираме и за кого са разходите за прехвърляне. също така вече ще имате представа дали човека е притиснат или не - ако е първото се пазарите за намаляте на цената значително, ако не е притиснат - пазарлъка е в посока малък коментар на цената и разсрочване на плащането (това също ви е от полза! - примерно 50% сега, 50% до 6 месеца).
и най-важното е да изглеждате уверени и сериозни при разговорите, но в никакъв случай ВРАЖДЕБНО - дръжте се ПРИЯТЕЛСКИ с ПРОДАВАЧА (или поне достатъчно любезно и тактично). преговор се води най-вече в ПРИЯТЕЛСКА атмосфера.
успех *beer*
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
26-07-2009 - 22:50:16
Scyther Написал:
-------------------------------------------------------
> Oliver_Kahn,
>
> До този момент в темата са дадени 7 примера за
> реални сделки в различен период от време.
> Примерите са дадени от BulCan, vivic, jores и
> tancuvashtasvedskakurva.
>
> пример оф. цена цена продажба %намаление
> BulCan 120000 94000 21,67
> BulCan 26000 21000 19,23
> vivic 40000 39000 2,5
> vivic 52000 47000 9,62
> vivic 39000 37000 5,13
> jores 50000 41000 18
> tancuvashtasvedskakurva 30000 18000 40
>
>
> Средната корекция след предоговаряне и
> преосмисляне на стратегията е -16,59%
> Разбира се, това е далеч от представително
> изследване, но все пак става дума за реални
> сделки. Моля, давайте още примери за такива, за да
> се доближим максимално до истината.
BulCan e уточнил вече за първия случай.
За случая на Жорес аз го разбрах по следния начин: Средна офертна цена на този тип имоти 50000, той пуска директно на 41000 и почти не коментира. Той да уточни дали правилно съм разбрал.
В случая с къщата в Луковит не става ясно дали първоначалата оферта от 30000 е била коригирана на 20000 и тогава се е появил купувачът или той е почнал преговорите още от 30000.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
26-07-2009 - 23:05:30
И аз да кажа един случай.
Обявен при нас апартамент на 82000Е за 60 кв.м. Стара тухла в Медицинска академия. Тихо, зелено място, с добри отстояния. Най-добрият вариант за жилищна сграда в София за мен. Апартаментът с ремонт на 5-6 години, за човек с такива финансови възможности си е за ремонт. Отиваме с наш клиент на оглед. На продавачите им е писнало от народ. Най-масовото предложение, което са получвавали е за цена от 1000Е/кв.м., т.е. 60000Е, над 25% надолу. Ние предложихме 75000Е и още докато бяхме там се обади една от колежките, които са били с клиент преди нас, че го купуват на офертна цена. По-късно проверихме по телефона и сделката наистина беше станала. Ако го нямаше този купувач щяха да приемат и нашето предложение, а нашия клиент би дал и повече, но това беше върхът на възможностите му.
Дали ще го включите и този случай в статистиката или не, няма значение. Както и самата статистика няма значение за реалния пазар.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-07-26 23:08 от dragula.
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
26-07-2009 - 23:14:13
Всичко това се случи този месец.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
26-07-2009 - 23:21:43
Scyther Написал:
-------------------------------------------------------
> BulCan Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Scyther Написал:
> >
> --------------------------------------------------
>
> > -----
> >
> > > пример оф. цена цена продажба
> %намаление
> > > BulCan 120000 94000 21,67
> >
> > Scyther, за да съм съвсем точен, при пазарлък
> не
> > съм свалил от 120 000 на 94 000, като постоя
> 3
> > седмици обявата за 120 000 и видях, че няма
> > интерес, си свалих офертната цена на 99 000.
> Вече
> > от 99 000 обявена цена, купувача ми предложи
> 94
> > 000 и аз просто се съгласих.
> >
> > Има също значение и по кое време са ставали
> > сделките. Аз продадох миналата година
> Август,
> > когато все още на много хора не им беше ясно
> > накъде отиват работите с НИ, даже агенцията,
> която
> > продаде апартамента се учуди, че така бързо
> се
> > съгласих на 94 000. Като го купувах пък беше
> 2001
> > г, тогава 21 000 си бяха доста пари и доста
> трудно
> > се продаваше (както и сега се продава трудно
> > според мен).
> >
> > Пазърлък е нужен, според мен е рано, поне
> след 5-6
> > месеца вече можеш да се пазариш и то много
> > по-успешно от сега ако си решил да купуваш.
> Много
> > от продавачите все още вярват в разни чудеса,
> още
> > не са си "изяли" резервите. Най-добрия
> пазърлък
> > става по време на сериозна паника.
> Единственния
> > въпрос тогава е дали ти самия ще имаш желание
> да
> > купуваш все още.
> >
> >
> >
> Тогава средната корекция от горните примери става
> -14,22%
>
> Определено е рано. Съгласен. Идеята е темата да
> подготви купувачите отрано, чрез обмяна на опит и
> евентуално да се намери някакъв среден процент,
> отразяващ средните намаления след предоговаряне.
> Разбира се, че всяка сделка и пазарене са
> индивидуални сами по себе си, но човек е добре да
> знае какво става на пазара. Поне приблизително.
>
> xaro, 45 000 евро в един момент може да се окажат
> много парички.
>
>

И на мен ми се виждат множко
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
26-07-2009 - 23:30:16
Dragula, вземам предвид уточненията ти.

пример оф. цена цена продажба %намаление
BulCan 99000 94000 5,05
BulCan 26000 21000 19,23
vivic 40000 39000 2,5
vivic 52000 47000 9,62
vivic 39000 37000 5,13
tancuvashtasvedskakurva 20000 18000 10
gragula 82000 82000 0
jores 41000 41000 0

средна корекция след преговори -6,44%
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход