Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.

Публикувано от Scyther 
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
24-07-2009 - 15:53:24
Действително съществува опасност от провал на сделката при пазарлък. Но в никакъв случай това не е причина да се откажем от такъв. Прав си, че ако говорим за компетентни продавачи и купувачи, пазарлъкът е излишен. Но аз твърдя, че ситуацията на нашия пазар на НИ не може да се характеризира с компетентност. Ето защо пазарлъкът в такъв случай е препоръчителен за всеки купувач.
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
24-07-2009 - 16:14:56
Добре де, пропускате един момент. Ами ако с цялия този пазарлък , купувача издразни до безобразие продавача...а последния ей тъй пък вземе че каже "Да" и после го изпълни некачествено...или не спази нещо по гаранцията, или ти сложи единички вместо четворки и прочие , схванахте идеята... Защото, понякога купувачите наистина мноого дразнят.
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
24-07-2009 - 16:39:09
Споко, новото стрителство така и така го правят за 250 евро квадрата, така че каквото е могло да се спести вече е спестено. Ако спестят още нещо блока ще падне, иначе да са го спестили до сега.
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
24-07-2009 - 16:55:17
avatar
Единствената тактика, която имат нашите брокери е след като си видял нещо, да звъннат след няколко дни и да кажат "бързо, че един друг клиент проявява интерес и почти купи".

Което вече предизвиква смях.

Месец по-късно:

- Актуални ли са обявите още?
- О ДА! КУПУВАТЕ ЛИ, КУПУВАТЕ ЛИ??
(- А какво стана с онзи с интереса, който го беше аха-аха купил бе?!)

Abu
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
24-07-2009 - 17:10:18
Ей, жал ми става да гледам как прилагат някакви шизофренични похвати, "предопределящи успеха". То не стига, че всички от партийните школи се държат еднакво противно, ами и по-съвременните мениджъри са прихванали някаква мода да ти вкарват психоатаки... Вече не мога да погледна сравнително млад човек с вратовръзка и костюм и да не потръпна от отвращение! Ама си имат много лесен цяр - рядко го ползвам, но действа безотказно...
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
24-07-2009 - 17:38:13
Пазърлък или преговори за цена има навсякъде по света, особено за по-сериозна покупка, да не говорим за имот. Изключвам разбира се супермаркети и подобни. Трябва да се води интелигентно обаче и по принцип не е за всяка уста лъжица. Най-добре го е описал Jores:

"За да си успешен в едни преговори трябва да имаш максимално количество информация за противника във всяко едно отношение. Трябва да си компетентен в областтта която водиш преговори, като личност обаятелен и убедителен, предложенията трябва да са обосновани дори привидно, ако имаш възможност да направиш комбинация от предложения е най - добре, когато дадеш възможност на врага да избира той се обърква. Предложението трябва да е така аргументирано, че да не засегне врага а напротив. В зависимост от профила му може да се изисква влизане в роля, импровизация за мотивите за покупка/продажба и т.н.. Никога не трябва да показваш надмощието си а обратно да стоиш по - ниско от врага, така при взимане на решение от негова страна вътрешното усещане е че не е под натиск и прави добра сделка."

Освен умения се изисква и сериозна воля, ако не умееш да си обърнеш гърба и да си заминеш ако не получиш цената, която искаш, колкото и да ти харесва стоката, значи не ставаш. Просто си има психологически момент, който трябва да може да се преодолява. Като много общо правило - лесно се купува и трудно се продава.

Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
24-07-2009 - 17:38:21
jores Написал:
-------------------------------------------------------
> За да си успешен в едни преговори трябва да имаш
> максимално количество информация за противника във
> всяко едно отношение. Трябва да си компетентен в
> областтта която водиш преговори, като личност
> обаятелен и убедителен, предложенията трябва да са
> обосновани дори привидно, ако имаш възможност да
> направиш комбинация от предложения е най - добре,
> когато дадеш възможност на врага да избира той се
> обърква. Предложението трябва да е така
> аргументирано, че да не засегне врага а напротив.
> В зависимост от профила му може да се изисква
> влизане в роля, импровизация за мотивите за
> покупка/продажба и т.н.. Никога не трябва да
> показваш надмощието си а обратно да стоиш по -
> ниско от врага, така при взимане на решение от
> негова страна вътрешното усещане е че не е под
> натиск и прави добра сделка.

Много добри съвети!

Някой ще сподели ли реален пример за продажба на имот и разлика в обявената и постигнатата цена?
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
24-07-2009 - 18:02:28
Scyther Написал:
-------------------------------------------------------

> Някой ще сподели ли реален пример за продажба на
> имот и разлика в обявената и постигнатата цена?


Мога да ти споделя. Миналата година (Август 2008) продадох един мой апартамент във Варна. Първоначално го бях обявил за 120 000 Е, след 3 седмици свалих на 99 000 и след още 10 дни го продадох за 94 000 Е. Тогава, тези, които не ме познаваха ми се смееха, а тези, които ме познаваха се учудваха нещо да не съм на зор. Трудно ми беше да им обясня, че ако някой иска да продаде при падащ пазар и много се ослушва, влиза в една спирала - прекалено късно и с прекалено малко спада в цената и винаги е с една стъпка назад, в крайна сметка продава много по-късно и много по-евтино, отколкото е можел ако е свалил драстично първоначално.

Като купувач, същия този апартамент го купих за 21 000 долара, а беше обявен за 26 000. Просто казах на брокера, че имам 21 000. Общо взето ми беше почти безразлично дали ще купя точно този апартамент (то точно в такива случаи хваща дикиш, защото те виждат, че не играеш театър).
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
24-07-2009 - 18:12:59
BulCan, благодаря ти!
Мъдро е това, което си направил. Сега дали би го продал за 94000 Е?...
Дал си пример за 2 реални сделки в различно време. Ако още няколко души дадат своите примери, ще можем да заформим статистика за разликата между обявените цени и постигнатите след договаряне. Така всеки ще има реална представа за нещата около продажбите. Останалото ще е въпрос на талант и късмет.
*beer*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-07-24 18:13 от Scyther.
Re: Изкуството на пазарлъка. Или за разликата между предложената и постигнатата цена.
24-07-2009 - 19:51:02
мога и аз да споделя инфо за последните сделки които съм правил - 2007 година продадох малък тухлен в Бургас (всички сделки са там) обявих 40000е при огледа се спазарихме за 39000+мебелировката която беше нова; миналата есен продадох панел обявен за 52000, близо месец и половина само огледи, свалих на 47000 и сделката стана горе долу на тази цена + някои екстри от моя страна както и от страна на купувача, включително разсрочване на плащането; лятото на 2007 купих панел обявен за 39000, свалих на 37000+прехвърлянето за сметка на продавача+мебелировка(стара). преди 2007 съм участвал активно в още 3 сделки (една за мен и 2 за близки познати) но тогава не сме се пазарели - прекалено голямо търсене имаше за да има активен пазарлък (или пък аз съм бил млад и зелен тогава, което май е по-вероятната причина sad smiley )
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход