Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

който се вълнува от прогнози за цените

Публикувано от ivan30sf 
който се вълнува от прогнози за цените
27-02-2006 - 16:02:25
Стандарт, бр.4665, 04.01.06, с.14
Наталия Малчева


Брокери: Идва краят на бясното поскъпване

На всеки 12-и столичанин се пада нов дом


Дойде краят на бясното поскъпване на жилищата у нас. През 2006 г. пазарът на недвижими имоти ще се стабилизира. Цените ще се вдигнат най-много до 10%, прогнозират брокери. По-голям ръст ще има само за новите луксозни апартаменти в столицата и по морето. Цените им могат да скочат до 50%, твърдят от "Адрес недвижими имоти". През изминалата година луксозното строителство е поскъпнало с 56%. Най-много са се вдигнали нивата в центъра на София и в кв. "Лозенец". В квартали като "Изток" и някои части от "Младост" процентното увеличение дори е по-голямо. Продажната стойност на останалите недвижими имоти най-вероятно ще се запази без промяна.
За панелките се очаква леко да поевтинеят
Пазарът на недвижими имоти у нас все повече ще се диференцира ценово, коментира Орлин Владиков, председател на Национално сдружение "Недвижими имоти". Тенденцията следва тази в Гърция. В южната ни съседка луксозните жилища вървят между 4000 и 5000 евро за кв. м, докато средната цена е 2-3 пъти по-ниска. Същото се случва и в София. В столицата най-скъпите апартаменти струват между 1200-1300 евро за квадрат, а средната е между 500 и 800 евро за кв. м. Най-евтините имоти се търгуват между 350-450 евро за кв. м.
Нови жилища с площ 2 млн. кв. м ще бъдат построени в София до края на 2006 г. Това означава, че всеки 12-и столичанин трябва да си купи нов апартамент, за да се възвърнат вложените средства. Ако бурното строителство продължава, може да се стигне до срив на пазара за недвижими имоти.
Новопостроени сгради ще останат необитаеми
Българите и сега заемат първо място в Европа по притежавани жилища. Много хора са теглили ипотечен кредит, за да си купят дом. Има риск част от тях да не успеят да погасят задълженията си. Ако това се случи, хиляди ипотекирани жилища ще излязат на пазара. Ще се наруши балансът между търсенето и предлагането и цените на имотите ще тръгнат надолу. Нивата у нас няма да стигнат европейските през следващите 20 години, прогнозира още Владиков. Сред причините за това са лошата инфраструктура, боклуците и ниската покупателна способност на българите.

;-)
Re: който се вълнува от прогнози за цените
27-02-2006 - 16:34:48
Това го повтарят от миналата година. Преди година в М1 бяха около 500Е, като имаше и по-скъпи от 600Е, ако вземем 600Е за "луксозно" тогава значи сега е 900Е, но не е.
Re: който се вълнува от прогнози за цените
27-02-2006 - 16:39:08
Много логично, ясно е че сегашните нива са спекулативни,
и не могат да се покрият с нивото на доходи в BG.
Това първо, второ са ипотеките, които излизайки на пазара ще го срутят по простата причина,че банките искат бързо да си върнат парите и ще продават бързо.
Трето са огромния обем нови жилища , който ще излязат на пазара близките 2-3 години .
Четвърто който му е трябвало вече си е купил и трябва да си откровенно луд да си мислиш, че ще дойдат чужденци да си купуват копторите по разни Младости, Люлин и др.
Пето нивото на възвращаемост от НИ ,е по-ниско от варианта примерно парите да са в банка.
Шесто : влизащото в сила изискване на банките да осигуриш поне 50%
от стойността на имота .
И още доста ясни сигнали ,че истерията приключва.
Имотко
Re: който се вълнува от прогнози за цените
27-02-2006 - 23:27:13
Истерията приключи през пролетта на миналата година. И, за пети път повтарям, КУПЕНИТЕ С КРЕДИТ ИМОТИ НИЩО НЯМА ДА СРУТЯТ.
Sasho, naistina li smiatash che bankite shte se iurnat da prodavat po 2 za lev imotite na neredovnite plateltsi za da si priberat parite???!!!! Da ne im e izpila kukuvitsa akala? Da si podbiat sami investitsiite??? shte si gi darzhat do posledno i poslednoto kato doide pak shte si gi darzhat. V Japan kato se spuka balona parvoto neshto beshe bankite da sprat da prodavat imoti i da si gi vodiat na kniga po starite tseni. A i ne viarvam izvednazh po-goliamata chast ot kreditite da sprat da se obsluzhvat - che sa se poizhvarlili horata verno, no po-skoro biha gladuvali, otkolkoto da si zagubiat zhilishteto. Ne viarvam da ima masova valna ot imoti za prodazhba.
Vizh starite neshta po kvartalite shte poevtiniavat opredeleno, no dori i za tiah ima kandidati stana veche iasno vav foruma, taka che po-skoro triabva da si otkrovenno lud da smiatash che shte si kupish dvustaen dogodina za 15-20K EUR. Az razbiram, che nadezhdata krepi choveka, no vse pak....
A chuzhdentsi SI KUPUVAT kolkoto i da e stranno (ne panelki v kvartalite) . Razgovariala sam s takiva hora, na men sashto mi izglezhdaha otkrovenno ludi otnachalo. Sofia bila mnogo hubav grad i obichali da idvat sas semeistvoto si na pochivka :crazy: I se razhozhdali po centara i bilo "very nice, stunning!" smoking smiley Az vednaga go pitah kade tochno e hodil, che i az da ia vidia taia krasiva chast na Sofia. No fakt! Sega nie mozhem da si predstaviame v kakav koptor toi e izrasal ili kakvi bezumni predstavi e imal predi da doide i prochie do bezkrai, no fakta si ostava. Taka che mozhe da se spori koi e otkrovenno ludia - toia deto iade banitsata dokato e topla ili toia deto mu ia dava i si vika - eha utre az kakva banitsa shte si hapna...(neshto mnogo obrazno i matno mi se poluchi, dano ste mi shvanali ideiata).

Сашо, наистина ли смяташ че банките ще се юрнат да продават по 2 за лев имотите на нередовните плателци за да си приберат парите???!!!! Да не им е изпила кукувица акала? Да си подбят сами инвестициите??? ще си ги държат до последно и последното като дойде пак ще си ги държат. В Japan като се спука балона първото нещо беше банките да спрат да продават имоти и да си ги водят на книга по старите цени. А и не вярвам изведнъж по-голямата част от кредитите да спрат да се обслужват - че са се поизхвърлили хората верно, но по-скоро биха гладували, отколкото да си загубят жилището. Не вярвам да има масова вълна от имоти за продажба.
Виж старите неща по кварталите ще поевтиняват определено, но дори и за тях има кандидати стана вече ясно във форума, така че по-скоро трябва да си откровенно луд да смяташ че ще си купиш двустаен догодина за 15-20K ЕУР. Аз разбирам, че надеждата крепи човека, но все пак....
А чужденци СИ КУПУВАТ колкото и да е странно (не панелки в кварталите) . Разговаряла сам с такива хора, на мен също ми изглеждаха откровенно луди отначало. София била много хубав град и обичали да идват със семейството си на почивка И се разхождали по центъра и било "very nice, стуннинг!" Аз веднага го питах къде точно е ходил, че и аз да я видя тая красива част на София. Но факт! Сега ние можем да си представяме в какъв коптор той е израсал или какви безумни представи е имал преди да дойде и прочие до безкрай, но факта си остава. Така че може да се спори кой е откровенно лудя - тоя дето яде баницата докато е топла или тоя дето му я дава и си вика - еха утре аз каква баница ще си хапна...(нещо много образно и мътно ми се получи, дано сте ми схванали идеята).




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2006-02-28 08:15 от Тинки Уинки.
Re: който се вълнува от прогнози за цените
28-02-2006 - 09:21:04
Kote,

Имотко,

Интелигентни хора сте, 'що се хабите да обяснявате на Сашо ?! :}

Kote, само като добавка на твоя коментар - аз имам същото впечатление от чужденци в София - и не само. Какви ахкания са били за Пловдив, например (Стария град, Античния театър, римската вила в подлеза до тунела....). Също за Велико Търново. В началото си мислех, че е от учтивост към домакинята, ама после взех да си мисля, че наистина го мислят smiling smiley .

Един ирландец даже възторжено ви обясняваше как щял да покани журланистка от някакъв голям ежедневник да пише очерк за софия, 'щото (според него) те имали много изкривена представа за пост-комунистическите държави и специално за България. И той, като видял колко е различна действителността, искал да допринесе за промяната в представите на сънародниците си.
Joan
28-02-2006 - 10:26:29
Joan, плосък коментар от твоя страна както винаги .

Някой чул ,че друг бил казал а пък третия го повторил !

Ниво женски пазар драга !
Re: който се вълнува от прогнози за цените
28-02-2006 - 10:38:09
Средната цена била между 500 и 800 евро. Абе тия като пишат четата ли преди да публикуват? Колко е средната цена -500 или 800smiling smiley
Sasho, a ti s "mnogo logicho, iasno" na kakvo se pozovavash? Na tragichno seknaloto tarsene na imoti? Na lavinata ot obiavi za prodan? Ili vse pak na tvoeto lichno mnenie, dostoino za uvazhenie tochno tolkova kolkoto i na drugite uzhastnitsi...
Kote
28-02-2006 - 16:09:18
Kote, по горе съм изброил поне 5-6 абсолютно логични причини в подкрепа на твърденията ми за това ,че спадът на цените е неизбежен!
Ти ако не си съгласна, за да защитиш обратната теза (колкото и тя да е абсурдна) изброй поне толково защитаващи обратната теза !
Само да не почнеш пак с чужденците , щото пак Владиков беше
казал,че в София с пари отвън (чужденци и емигранти) се купуват не повече от 4-5 % от жилищата и тези пари на практика не влияят на пазара.

Но пак ти повтарям ,че сме твърде " малки ", за да коментираме изказвания като това на г-н Орлин Владиков ,човек занимаващ се професионално с НИ и който
ясно и точно изказва мнението си , че чисто и просто спукването на ценовия балон предстои !
Самият факт ,че е избран от колегите са за председател на Национално сдружение "Недвижими имоти", ясно показва уважението с което се ползва в тези среди !


Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход