Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Изповед: Как загубих 10 000 долара, спекулирайки с имоти (приликите с имотковци са непреднамерени и случайни)

Публикувано от Гладен Брокер 
[www.investor.bg]

Интересен личен разказ за бърза печалба, самозабравяне и последваща загуба на всички инвестиции бе публикуван във форума на Investor.bg от коментатора LANDLORD31.

Прави му чест искреността към себе си и към околните, която може да е полезна на много други, тръгнали по пътя на печалбите на имотните пазари, но бързо корабокруширали. Поради тази причина и публикуваме разказа му и съветите, които е получил от останалите коментатори.

Преживяното от ivan80 на имотните пазари:

"Първите ми няколко сделки с имоти бяха на печалба десетина хиляди долара (почти удвоих парите в сметката си).

Обаче от алчност не обърнах внимание на някои сигнали за обръщане на тренда и с две сделки когато имотите тръгнагха падат изгубих над 16 хиляди долара. Бях купил 10-ина имота, цената падна малко и аз реших, че е добре да купя още 3. Груба грешка. Наруших правилото "Не добавяй към низходящ тренд". Мисля си - имотите паднаха, обаче пак ще се вдигнат. На далавера съм, ако сега купя още. Цената действително се вдигна.

Обаче аз от алчност не продавам. Чакам да се вдигнат още. Обаче не се вдигат. Цената започна да пада. Мисля си - няма да продавам, пак ще се вдигне. Цената пада още. Не продавам, временна корекция, пак ще се вдигне. Обаче не се вдига. Продължава да пада, да пада и... идва моментът в който сте на загуба а от банката ви вдигат лихвата - двете загуба над 16 хиляди долара.

Продължих да търгувам и в крайна сметка печелившите ми сделки са за около 11 700 долара, губещите са около 24 400 долара или общо от всички сделки съм на загуба с 12 700 долара.

Сериозно се замислям да се откажа от спекулацията.

Играта с нулева сума (когато печалбата за един е загуба за друг, бел. ред.) е опасна. Особено когато се играе с много пари.

Ето кои важни правила не спазих:

1) Не купувай при низходящ тренд.
2) Не пренебрегвай сигналите за обръщане на тренда - когато видиш такива изчакай, не търгувай, когато не си сигурен.
3) Не купувай твърде много имоти с заемни капитали.

Най-важното правило обаче все още не съм нарушил:

1) Не залагай повече, отколкото можеш да си позволиш да загубиш."



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2011-05-20 17:41 от Гладен Брокер.
Клетите клиенти на камелка са с по 30 000 - 40 000 евра назад, този тръгнал да ми се жалва, че изгубил 10 000 долара. Подиграва ли ни се или какво?

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Може и да е загубил.Особено когато се играе спекула и единственият вариант да спечелиш е някой друг да загуби.Тогава рискът става твърде голям и неизбягалите навреме губят много и бързо.
Но...кризата ни отърва от тез играчи вкупом.Избягалите-избягали,другите загубиха толкова,че надали скоро пак ще пробват.
Като резултат-имаме по-предвидим пазар.Че какво по-добро от това?На мен лично тия "играчи" изобщо не ми трябват.Ама въобще.
А това е само рекапитулация към настоящия момент - след година загубите ще изглеждат още по-стряскащи. Затова, който наисина има желание да продава да смъква цената до желанието на заблудения купувач, да прибира кеша и да е щаслив, че се е намерил глупак да му даде каквито и да е пари за имот, който съвсем скоро ще бъде разграбен от "мургавите братчеди". *yes*
Анонимен потребител
М-м-м-да
21-05-2011 - 12:43:47
Като гледам статията става въпрос за спекулации със злато и сребро.
Като гледам графиката на цената на златото

ми е чудно как точно е на загуба?

Добър опит Гладен Брокер ама май срещу теб се обърна smiling smiley
Обаче от алчност не обърнах внимание на някои сигнали за обръщане на тренда и с две сделки (фючърси на сребро - когато среброто падаше) изгубих над 16 хиляди долара.

Тинки - конкуренцията на Камелия smiling smiley

Бях отворил дълга позиция 5000 унции сребро, цената падна малко и аз реших, че е добре да отворя още една позиция 5000 унции сребро. ...двете позиции затворени и загуба над 16 хиляди долара.

Умножи две три числа, а?


239% или 3.39 пъти повече е нарастнал броят на обявите с цена 400-600 евро/м2 в последните 3 месеца, сравнено с предпоследните три месеца

„Четвърти километър – на всеки километър”
Re: М-м-м-да
21-05-2011 - 13:29:50
Quote
Тинки Уинки
Като гледам статията става въпрос за спекулации със злато и сребро.
Като гледам графиката на цената на златото

ми е чудно как точно е на загуба?

Добър опит Гладен Брокер ама май срещу теб се обърна smiling smiley

Тинки, на борсите може да се губи и при ръст.

Ако си играл на късо, заложил си на спад и цената се качи - губиш.

Горното така за обща култура.



А за посочения случай, последния месец среброто от почти 50$ падна на почти 30$.

[www.kitco.com]



За среброто питайте Сахиб. В един друг форум преди около месец-два се хвалеше, че купува сребро. winking smiley



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2011-05-21 13:37 от javcho.
Quote
greenbul
Клетите клиенти на камелка са с по 30 000 - 40 000 евра назад, този тръгнал да ми се жалва, че изгубил 10 000 долара. Подиграва ли ни се или какво?

Хи,хи!
Продължаваш да рИвеш, май ти харесва мисълта, че не знаеш на коя посока е главата на покойника.:]
Анонимен потребител
Re: М-м-м-да
21-05-2011 - 19:24:41
Моето мнение за борсите е, че вместо да си губиш времето там, по-добре иди във Вегас - същата работа е.

Това, което се вижда от графиката е, че просто нещата не се връзват с написаното - златото винаги се е възстановявало след най-много година.

Пък извода:
"1) Не купувай при низходящ тренд. "
не ми се коментира.
Кога да купуваме - при възходящ тренд при 1200 е/м2 ли?
Re: М-м-м-да
21-05-2011 - 20:13:23
Поне 1500 *bow*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход