Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Да взимам ли ипотечен кредит или да живея под наем?

Публикувано от Невидимко 
Да взимам ли ипотечен кредит или да живея под наем?
20-08-2009 - 12:33:13
Re: Да взимам ли ипотечен кредит или да живея под наем?
20-08-2009 - 12:40:16
avatar
Чудесен е линка, ама се изкуших да копирам постинга заради някои акценти в него winking smiley *ok*

Quote

Да приемем, че съм в състояние да изплащам вноските по ипотечен кредит, но се чудя дали си струва...

Поне за момента сметките ми изглеждат така:

Апартамент - около 100 000 евро. При заем от банка, ще ми струва в продължение на 20 годиини, около 210 000 - 230 000 евро да го изплатя, т.е. над два пъти се оскъпява и то при положениие, че банките се засрамят и спрат да вдигат лихвите (аз и в дядо мраз вече не вярвам, честно).
Допълнително за 20 години, ще се наложи поне един основен ремонт на тоя апартамент, което е още един много сериозен разход.

Наем - нормално е по-нисък от вноска по ипотечен кредит за сравнимо жилище, иначе просто няма да има наематели и цената ще падне. Дори да е точно колкото вноската, това означава 100 000 евро за 20 години.
Ако приемем, че мога да плащам вноските по кредит, през всичките 20 години, значи след тия 20 години под наем, ще съм спестил 110 000 - 130 000 евро, които просто не съм дал на никоя банка. С лихвите по депозити ще са и повече.
С тези пари, след 20 години ще си купя апартамент и няма да дължа никому нито стотинка.

Други предимства на наема:
1. Няма разходи за сериозни ремонти - поема ги хазаина, пък ако протече покрива или по друга причина не става за живене, просто сменяш квартирата.
2. Много по-лесно е да смениш района, в който живееш - причини много:
по-близо до работа, детска градина, училище, кофти съседи (да не уточнявам)...
3. Много по-вероятно е да убедиш хазаина да не вдига наема, отколкото банката, да не вдига лихвите. Хазаина все пак е човек - има шансове да се разбереш с него, поне временно, докато с банка е абсурд.
4. Ако закъснееш с наемите, хазаина няма под ръка, предварително подготвена бърза процедура, като банките, чрез която да ти смъкне и ризата от гърба.
5. Не плащаш данък за имота.
6. Ако закъсаш и не можеш да плащаш наема, оставаш на улиицата, но със спестените до този момент пари, докато при банките оставаш пак на улицата, но без стотинка и с висящо дело...

Недостатъци:
1. Жилището не е твое и трябва да се съобразяваш до голяма степен с хазаина за всякакви преустройства. (ипотечното жилище пак не е твое, между другото) 2. Наливаш пари за наем, но не остава нищо реално твое накрая. (по моите сметки излиза, че това е по-изгодния вариант) 3. Всяка смяна на квартира е свързана с търсене, пренасяне и си е мъчително преживяване, особено за семейство с деца.
4. Цените на жилищата могат да са далеч над 120-те хиляди евро, които ще спестиш за 20 години, ако си нямаш работа с банките.
Това вече е сериозен недостатък sad smiley Покупателната способност на парите намалява непрекъснато и 20 години спестяване винаги е на загуба...

Спестените пари, обаче могат да се инвестират на порции - парцел на перспективно място, някой по-малък апартамент, в който не може да живее семейство, но може да се дава под наем - все неща, които не се обезценяват и могат да бъдат продадени, ако се наложи - все пак не е основното жилище - то се продава трудно. Това би трябвало да понамали загубите.

Ми това са ми съображенията в момента - моля за коментари.
[bgcolor=yellow][/bgcolor]
Re: Да взимам ли ипотечен кредит или да живея под наем?
20-08-2009 - 13:07:25
Тези простотии така ме потресоха, че ще ходя да пия 3-4 бири. Арго, къде си?
Re: Да взимам ли ипотечен кредит или да живея под наем?
20-08-2009 - 13:58:05
за тези които гордоста им не позволява да отворя линка ето и коментар към статията:
Quote

Браво! Точно и ясно защо НЕ трябва да лишаваме децата си от нещо, заради истерията да се трупат тухли. Слава на Бога аз и моето семейство устояхме на това безумие. За пример: Наши приятели с месечни доходи около 4000 лв. и ипотека отказаха да купят на детето си колело, защото нямали пари. Е, не го разбирам това. Големият ми син от сега ми е заявил, че ще живее на запад. Малкият със сигурност ще го последва. И какво??? За какво са били тия лишения? И аз не разбирам хората, които дават по 100 000 евро за жилище. Ако са пари изкарани с наркотици и проституция сигурно е лесно, но с пари с труд - ще ме прощават. Може за много хора мнението ми да е непонятно, но и аз предпочитам да вземем от живота СЕГА, а не след 30 години двама старци да си говорим колко ни е било трудно и тежко и да се ширим в 120 кв.м. сами. Най- важното е, че със спестени пари ще инвестираме в образованието на синовете си. Ето, това за мен е старт, а не ЕПК в Дървеница.

Понеже не съм импотентен, реших да инвестирам в деца, а не в тухли. Децата ме радват повече.
Re: Да взимам ли ипотечен кредит или да живея под наем?
20-08-2009 - 15:12:03
valsodar Написал:
-------------------------------------------------------
********

> Недостатъци:
> 1. Жилището не е твое и трябва да се съобразяваш
> до голяма степен с хазаина за всякакви
> преустройства. (ипотечното жилище пак не е твое,
> между другото) 2. Наливаш пари за наем, но не
> остава нищо реално твое накрая. (по моите сметки
> излиза, че това е по-изгодния вариант) 3. Всяка
> смяна на квартира е свързана с търсене, пренасяне
> и си е мъчително преживяване, особено за семейство
> с деца.
> 4. Цените на жилищата могат да са далеч над 120-те
> хиляди евро, които ще спестиш за 20 години, ако си
> нямаш работа с банките.
> Това вече е сериозен недостатък Покупателната
> способност на парите намалява непрекъснато и 20
> години спестяване винаги е на загуба...
*********

Ще се опитам да разсъждавам от друга гледна точка!
Какво се включва в един наем?
- настаняваш семейството си;
- разполагаш с баня и тоалетна;
- имаш възможност сам да си приготвяш храна;
- спиш в самостоятелна стая;
- имаш къде да посрещнеш гости.
Ако приемем, че наема е 500лв./м. то се получава, че за всяка от горните 5 позиции (а може и да са повече) ти плащаш по 100 лв./м. или по 3.30 лв. на ден за позиция.
За сравнение, в хотел плащаш много повече на ден и то само за 2 позиции.
Според мен, наема не е наливане на пари в друг джоб, а заплащане на един вид услуга, която носи сигурност и удоволствие.
Ако в главата на наемателя има гънки, то той би направил така, че постоянно сумата за наема да съставлява все по-малък процент от доходите му!!!

Призива ми е - НАЗАД КЪМ НАЕМИТЕ И НАПРЕД КЪМ УВЕЛИЧАВАНЕ НА ДОХОДИТЕ!
Re: Да взимам ли ипотечен кредит или да живея под наем?
20-08-2009 - 15:19:05
4 бона на месец и не можеш да купиш 1 детско колело eye popping smiley Живот ли бе да го опишеш...
Re: Да взимам ли ипотечен кредит или да живея под наем?
20-08-2009 - 15:24:17
lust Написал:
-------------------------------------------------------
> 4 бона на месец и не можеш да купиш 1 детско
> колело Живот ли бе да го опишеш...


кой е тоя кретен дето зима 4 хилки и не можел да вземе колело на детето
и такива идиоти ли има баси кретенията ако и келешчето не се изфърля
толкоз можеш да му купиш колело и за 300-500 кинта има и по-ефтини
Re: Да взимам ли ипотечен кредит или да живея под наем?
20-08-2009 - 15:28:07
lust Написал:
-------------------------------------------------------
> 4 бона на месец и не можеш да купиш 1 детско
> колело Живот ли бе да го опишеш...


Май си пропуснал да прочетеш, че пише 4000лв И ИПОТЕКА. А ипотеката не се знае колко е на месец.
Re: Да взимам ли ипотечен кредит или да живея под наем?
20-08-2009 - 15:35:43
значи пак е кретен
Re: Да взимам ли ипотечен кредит или да живея под наем?
20-08-2009 - 15:41:37
Може пък да не е кретен, а просто да е чел този форум преди 2 години и да се е подвел по някое мнение. Всички грешим понякога, колкото и да не ни се иска да признаем. :-[
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход