Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Моля прочетете

Публикувано от smartlytaken 
Моля прочетете
08-12-2007 - 15:27:29
Много бих желал да получа стойностен отговор на моя въпрос!
Но първо искам да Ви се представя : аз съм все още ученик в езикова гимназия и отсега съм определил с какво искам да се занимаван в бъдеще - това е брокерстовто.
Но не знам как точно да се подготвя още от ученическа възраст.
Затова Ви моля да ми изпратите в отговор някакъв съвет относно тази професия.

Благодаря предварително!
Re: Моля прочетете
11-12-2007 - 15:21:14
Според мен трябва да четеш и да се интересуваш от следната материя:
- вещно и облигационно право;
- градоустройство
- Закон за устройство на територията
- строителство и процеса на проектиране и подготовка на строителството
- да се интересуваш от всички актуални новини свързани с пазара на недвижими имоти
- да се запознаеш с основните играчи на пазара в България и тяхната структура - агенции за недвижими имоти и инвеститори и строители (къде имат обекти и т.н.) - в Интернет
- кредитиране и условия за жилищно кредитиране
- административни процедури и документи за сделки с имоти...

както и много други неща. Тази професия не се учи в определени рамки, тя обхваща много неща и човек трябва да си има понятие от тях - юридически, технически, финансови и чисто психологически, както и свързани с уменията му да продава и презентира добре.
Има една книжка на една адвокатка Бисерка Маринова - "Как да печелим от сделки с недвижими имоти" - можеш да я прочетеш, ще ти даде представа за много неща като начало, а и е сравнително актуална. Купувай си вестника "Строителство и градът", там има интересни работи също, както и много други издания. ако имаш желание да се занимаваш с това нищо не може да те спре
winking smiley
Ако имаш някакви въпроси пиши, ако мога ще ти помогна
Re: Моля прочетете
14-12-2007 - 18:48:51
А защо реши, че искаш да бъдеш брокер? Струва ти се сладка работа? Много лесни пари срещу малко усилие? Ако е така, по-добре се откажи! Лесно нема! Брокерството е търчане, обикаляне и много много разправия. Правилно си разбрал обаче, че трябва да си подготвен.

Правото е в основата. Най-вече вещно и облигационно. Добре е да си подготвен по ЗЗД, ЗУТ, ЗС, ЗЕС, ГПК и много други, но така само да ги четеш май няма много смисъл. За съжаление в училище не дават обща култура по право, което в днешно време е задължително за всеки. За да си добър брокер трябва да можеш да боравиш с понятия, като: покупко-продажба; дарение; наследство по закон; приращение; исков процес; обезпечителен процес; изпълнителен процес; възбрана; ипотека; тежест; идеална част; реална част; доброволна делба; съдебна делба; констативен нотариален акт; вписване; заличаване...

Друга основана област е градоустройство, кадастър и регулация. Повечето клиенти идват с резонни елементарни въпроси от рода на: "Какво мога да строя тук?"; "Защо по скица е с 15 кв.м. по-малко отколкото по Нотариален акт?", чиито отговори изобщо не са толкова елементарни. Основните положения тук се уреждат от ЗУТ и ЗКИР. Трябва да са ти ясни понятията и да можеш да правиш разлика между:
1) парцел, имот, поземлен имот (ПИ), УПИ, земеделска земя, земя от горския фонд, дворно място;
2) общ устройствен план, строителни граници, ОГП, ПУП, "в регулация", застроителен план, ЧИЗРП
3) плътност, кинт, кота корниз, кота било...
Трябва да можеш да четеш скици и др. подобни и да ги обясняваш.

Не на последно място трябва да разбираш и от данъци, особено от ЗМДТ.

Можеш да четеш и по форумите. И да питаш, но не си озаглавявай темата: "Прочетете това!" "ПОМООЩ" или "Въпрос?"
Re: Моля прочетете
15-12-2007 - 12:12:01
В интерес на истината ,pe6o, си много близо до истината :ami: Наистина се впечатлих от доходите на колегите на моя роднина в фирма за недвижимост.
Но не се съмнявам , че тези доходи идват лесно. Но тази професия ми допадна и по една друга причина, а именно контактуването с хора, потенциалните клиенти.
Аз се интересувам от взаимоотношението между хората , а и от манипулитрането им.
И сметнах, че би ми било интересно да се занимавам с различни хора , с различни характери. cool smiley
Преди известно време бях решил, че ще кандидатствам право , но след още малко време и размисли като че ли се разколебах...Знам че не е за този форум да обсъждаме моите проблеми, още повече в раздел "Работа" , но сметнах за редно да спомена, че все още съм в състояние на избор на специалност. Наистина се заинтригувах от брокерството, но това не би трябвало да означава, че именно с това ще се занимавам. Просто събирам информация относно тази професия от хора, които разбират от нея ! И съм наистина благодарен на хората, които ми дадоха изчерпателни отговори на моето питане - putsov и pe6o - и с удоволствие ще продължа да питам smiling smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-12-15 12:13 от smartlytaken.
Re: Моля прочетете
16-12-2007 - 16:02:44
Аз незнам колко съм близо, ама ти да не си далече? То така отстрани много работи ще те впечатлят и доходите на другия винаги изглеждат повече. Що не станеш директор на банка = те знаеш ли колко пари взимат? Контактите с хора омръзват, а чрез манипулирането им най-много боя да си изпросиш. Брокерството не е престижна професия в сравнение с правото например. Въпреки, че май брокерите вършат по-добра работа от адвокатите...
Re: Моля прочетете
21-12-2007 - 14:43:57
Със сигурност от манипулиране файда няма...аз съм от скоро в недвижимоброкерския бранш и станах свидетел на манипулации, които по - скоро отвращават, отколкото да поощряват.
Изобщо посредничеството е работа, която изисква лоялност и прямота, иначе лесно може да си изгубиш достойнството...Да ще спечелиш пари, но ще загубиш качество...
Количествените натрупвания водят до качествени преобразувания...
Re: Моля прочетете
26-12-2007 - 20:43:49
Здравей симпатяга,

Пари могат да се правят по най-различен начин и те никога не стигат ако търсиш само тях. Няма училище за брокери , а само курсове , а според мен няма и добри брокери / има , ама са доста малко/ . В България се гледа повече комисионната , отколкото свършената работа. Мисълта ми е следната - да финализираме сделката и да вземем процента. Брокер означава такова "животно" , че да разбира от право , строителство , психология , финанси и др. , така че ако искаш да учиш трябва да завършваш университетите подред и не е сигурно да ли ще успееш.
С езиковата гимназия имаш доста възможности да учиш , а брокер мажеш да станеш винаги.
Един мой преподавател , казваше така "Дипломата е документ за по-нататъшно самообразование". От годините , които са минали през главата ми ,смея да твърдя , че това е доста вярно.
С две думи : вземи си професия , която да ти харесва, а брокер можеш да станеш винаги.
Това с психологията , ще го срещаш на всяка крачка от живота и хубаво е да четеш книжки в тази насока.
Успех!

Re: Моля прочетете
28-02-2008 - 11:09:51
pe6o

Въпреки, че май брокерите вършат по-добра работа от адвокатите...


Самата истина
Re: Моля прочетете
28-02-2008 - 11:28:58
Интересно е



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-02-28 11:30 от Marthy.
Re: Моля прочетете
28-02-2008 - 11:36:35
Marthy Написал:
-------------------------------------------------------
> pe6o
>
> Въпреки, че май брокерите вършат по-добра работа
> от адвокатите...
>
>
> Самата истина


Какво точно работа ?
Приятелю-адвокат и брокер са много различни неща, тъй че по -добре не се занимавай с адвокатите и не ги преценявай, защото наистина има работи за които сигурен съм, че не си и чувал...
Дано някой клиент, заради нескопосаното ти изказване се откаже от правна помощ, уповавайки се само на твоите съвети, защото много лошо може да да поплаче... :g:



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-02-28 12:30 от Naskata.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход