Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Намаляване на дебит

Публикувано от Mar4enko 
Намаляване на дебит
23-05-2009 - 19:32:21
Здравейте на всички във форума !
Имам помпа с която поливаме зеленчуците в двора. Българска, от едно време с тръба 1 цол. Проблема е ,че струята която дава е силна и не може да се поливат цветята - рови всичко. Има ли начин да се отведе част от дебита за захранване на обикновен маркуч 1/2 цола накрая с ръчна пръскалка ? Другата част или когато пръскалката е затворена може да се излива някъде.
Благодаря предварително!
Abu
Re: Намаляване на дебит
23-05-2009 - 20:27:28
Привет!
По-правилно е първо да направиш резервоар (с обем достатъчен за едно поливане), който да пълниш от кладенеца, а самото поливане - от резервоара гравитачно. Това е не само за регулиране на дебита (с обикновен кран), а най-вече заради темперирането на водата. Инак ще си умориш зарзавата...
Re: Намаляване на дебит
25-05-2009 - 10:17:29
Става въпрос за набита помпа а не кладенец. С тази вода вече 25 години си поливаме зарзавата и си е ОК ! А само с кран няма да стане мисля - като в запушена системата или дебита е много по-малък от възможностите на помпата - с двигателя какво ще стане ?
Предполагах с някакъв предпазен клапан който при повишено налягане да се отваря но исках нещо изпробвано.
Abu
Re: Намаляване на дебит
25-05-2009 - 11:24:13
То няма разлика кладенец/сондаж. Може да се поинтересуваш от автоматична система (така работят хидрофорите), но може и механично. Като става дума за зеленчуци, какво пречи да е по-просто. Не казваш дали поливната ти система е отворена, дали поливаш само с един щранг и т.н. То е толкова просто, ама все пак трябва да се знае за какво става дума. Например най-лесно е с допълнителен кран още на изхода на помпата, от който да регулираш дебита на основния (той стои винаги отворен докрай). Излишната вода от този допълнителен кран се отвежда обратно в кладенеца (дето го нямаш), в резервоар или се излива някъде си. С малко повече фантазия можеш да дублираш поливната си система от втория кран и да ги балансираш на еднакъв дебит. Ако пак идва прекалено - трети и т.н. С две думи разделяш дебита чрез Т-съединение (съединения), регулираш го от кранове, а излишната вода или я ползваш отново, или я оставяш да изтече...

ПП Сори, не съм специалист, ама точно това правя в момента в градината и е повече забавно, отколкото трудно. Успех!
Abu
Re: Намаляване на дебит
25-05-2009 - 11:50:06
А, забравих да ти кажа, че разликата между сечението на 1 и 1/2 цол тръба е близо 4 пъти. Как това влияе на дебита зависи от мощността на помпата, от дължината на маркуча, от денивелацията... бе толкоз работи са, че не си играй да ги смяташ, ами пробвай, докато стане. На мен дебитът ми зависи и от това дали комшията си е пуснал климатиците... Според мен 1 цол ако го разделиш на два крана по 1/2 ще даде приличен дебит на поливния и доста силен на свободния, но трябва да е достатъчно. Ако не става, ще трябва 1 цол Т и преход 1/2 само към поливния.

Моята помпа също е много по-мощна от необходимото (ама иначе не тегли от 8 метра), но пълня с голям маркуч резервоар за 15-20 мин. и оттам вече с тънките поливам каквото трябва цяла вечер. Помисли си пак за резервоар, че много ме гложди пилеенето на вода...
Re: Намаляване на дебит
25-05-2009 - 13:06:35
защо не разделиш маркуча на две разклонения? Едното обратно в сондажа а другото за поливане?

Според мен не трябва да мъчиш двигателчето на помпата за да не гръмне...
Re: Намаляване на дебит
25-05-2009 - 14:45:51
Abu, благодаря ти за отговорите. То е ясно че един хидрофор / като начин на работа/ ми оправя положението, но не ми се дават пари за сега. Системата на поливане е от най-прост тип - помпа -> маркуч -> поливни вади за напояване. Разделянето с кранове е вариант, но той се затруднява от следното : "системата" за поливане на цветя си я представях с ръчен накрайник, който има "спусък" за спиране и пускане. От това дебита в едното разклонение става променлив и съответно това трябва да се корегира от другото разклонение. Затова си мислех ако има някакъв клапан, който при затворено поливно отклонение да се отваря ще свърши работа. Не знама тези на бойлерите - обратни клапани ли бяха или нещо подобно като тях дали ще върши работа. А излишния дебит - ще го изливам в едно каменно корито или ще го пускам в канала- все ми е едно. А и гравитачното напояване което казваш- че то един резервоар е колкото един хидрофор.
Re: Намаляване на дебит
25-05-2009 - 15:17:44
Възвратна клапа - позволява движението на водата само в една посока.

В случая ти трябва пресостат. При промяна на налягането - включва и изключва помпата.

Също и резервоар, като разширител. В противен случай, ще ти се включва и изключва често помпата, което не е добре, защото пусковият ток е винаги голям. Така, може бързо да ти изгори двигателят.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-05-25 15:25 от Muza.
Abu
Re: Намаляване на дебит
25-05-2009 - 15:38:13
Ами аз затова ти казах да опитваш, щото сметките и обясненията ми са едни...
Я пак отначало.
Дебитът ти е постоянен - каквото засмуче помпата, това е и трябва да го изхвърли, иначе лошо.
Като стесняваш сечението от 1 на 1/2 цол, по груби сметки вдигаш налягането на изходящата вода 4 пъти. Нали се сещаш - като сложиш тънък накрайник струята хвърчи надалееко, ама количеството вода в секунда е същото. Но стесняването не може да е до безкрайност, защото в един момент налягането ще превиши създаваното от помпата и ...
Като сложиш втори кран на 1/2 и двата са отворени докрай, редуцираш налягането до два пъти спрямо подаваното от 1 цол тръба с 1/2 маркуч. Обаче, като затвориш поливния кран, се връща сегашното ти положение - 4 пъти по-голямо налягане в допълнителния, ама не те бърка, щото изтича някъде си и не ти рови градината. Ако и два пъти по-малко налягане на водата за поливане ти идва силно, ще трябва да слагаш допълнителен кран на 1 цол, пък да го затваряш, примерно на 3/4, докато ти хареса с каква сила идва на другия.
Тънкият момент е, че щом в момента на 1/2 системата издържа, значи спокойно можеш да си стесниш още поливния кран - или от въртока, или с накрайник, защото другият ще обере излишното. Колко точно трябва да стесниш не мога да ти кажа, ама дано схващаш принципа. То пак ще е силна струята, ама с пулверизатор няма да има проблем...
Мен единствено ме притеснява да не стане да поливаш с 1/10 от източената вода, че то натам отиват работите...

Пробвай, пък дано да не те подвеждам много с тия домашни обяснения.
Re: Намаляване на дебит
25-05-2009 - 16:48:31
Че какво ако е само с 1/10 от източената вода. За 1 час / то и това е много/ поливане колко ток ще ми изхаби ?
Мисля че отговор на моите въпроси има тук :
[www.napravisam.bg]

и още :
[www.napravisam.bg]

Благодаря на всички отзовали се!
Лек ден и всичко най-добро !!!
*beer*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход