Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

договор за наем и клауза

Публикувано от dikobraz 
Re: договор за наем и клауза
14-12-2005 - 20:35:22
Това е така, но от чисто човешка гледна точка. Юридически нещата стават така, ако той на посочената дата не напусне доброволно, трябва да сезирате съда и да поискате освобождаване на имота по съдебен ред. В този смисъл е и бързото производство по чл.126а от ГПК, НО не винаги е толкова бързо - визира случаите, когато договора е прекратен, а имота не е освободен от наемателя. Разбира се може да претендирате пак по съдебен ред и обезщетение за ползването. Не може да изхвърлите вещите, както казах това е самоуправство. Имах случай в който вещите на наемателя бяха предмети на изкуството, прави се подробен опис и т.н. за да се спаси доверителят ми от евентуални претенции срещу него.
Re: договор за наем и клауза
15-12-2005 - 09:46:55
Не знам защо се отчайвате. Каквото и да ви говорят навсякъде по света (за развитите държави говорим) съдебната ситема е тромава и бавна.
ама щом сте тръгнали по пътя с жалби направо забравете за силовите методи. Ще му дадете шанс да пусне жалба, че физически сте го малтретирали. Имаше преди години един случай при който наемател пусна такава жалба, като превантивна мярка за да не го изгонят, че не си плаща. Не можете да си представите какви проблеми докара на хазяина - свестен човек. Изкараха го рекетьорsmiling smiley Аз щото знам за такива случаи и така или иначе може ад те обвинят в нещо дето не си направил та мисля, че направи бих действал силово.
Най-добре да предприемете серия от мерки свързани с тормоз. Можете да изключите тока точно преди празниците, да решите да правите ремонт в банята - смяна на вертикални щрангове, тоалетна чиния и т.н. Ама нали знаете какви са майсторите - разбият всичко и после изчезнат за известно време. Можете да си поръчате смяна на входната врата, като първо демонтирате вратата, а монтажът се забави - не сте виновни, че майсторите са закъсали. Да ен тговорим, че след смяната може да се разминете да му дадете ключовете, защот сте заминали и сте забравили и т.н. А еб начини да направите животът му във вашето жилище много труден без да нарушавате закона (т.е. да се движите по ръба)- много. А за ремонтите за да е наложително даги правите можете да помолите съсед да ви подпише, че му тече, шуми или нещо си там и ви моли да оправите проблема. Я да видим после как наемател ще се жалва, че собственикът отстранява нещо дето пречи на трето лице. В този дух имате много варианти за забавлениеsmiling smiley
Re: договор за наем и клауза
15-12-2005 - 10:10:52
Към Ани и enister (не знам дали са едно и също лице)

Въпроса ми е ясен, но за съжаление не мога да дам точен отговор, защото както казах не съм юрист, а и нямам опит точно по тази тема (наемни отношения). По принцип - обобщаващо - искам да кажа, че системата и тук не е "светкавична". Разликата може би е само в това, че това не се дължи на "невършене на работата" а на процедурата, както и различните стадии през които един иск трябва да мине. Всеки иск първо минава през т.н. "помирителен процес" в който се търси някъкво разумно разрешение. За да се помирят страните им се дава срок. Ако това не се постигне започва дело, което може да продължи различно според тежеста на материята.

Нещо по-конкретно що се отнася до "наемни отношения" тук. Вече в една друга тема бях писла, че СН е "страна на наематели". Това е продиктувано от изключително скъпите имоти. Поради това, че тук по-голямата част от населението живее в жилища под наем, тези отношения са и съответно стриктно и точно определени и развити, като в много от случаите правата на наемателите дори са по-защитени от тези на наемодателя. Например наемодателя не може да изхвърли наемателя просто така. Често не е достатъчна като причина и "лична нужда". На такова нещо се гледа доста с недоверие и наемодателя трябва да докаже действителна такава, което не е много лесно. Или пък да "реши" да му вдигне наема: трябва да има основателни причини за това: напр. да е направил подобрителен ремонт, да се вдигнат хипо-лихвите и т.н. Освен това срока за напускане на жилище е м/у 3 и 4 месеца, като декември е изключен и става с препоръчано писмо което в трябва да се изпрати и най-вече получи от другата страна до точно определено време, за да е "в сила". Не мога да кажа какво става ако наемателя не си плаща наема, но както вече писах собственика има депозит от няколко наема (1-3) които му дават някакава сигурност. В никакав случай обаче не е възможно да го изгони "собственоръчно". За текущите сметки също писах, че собственика няма грижа за тяхното погасяване. Съответните инстанции си гонят този който е направил сметките.

Това е в общи линии. Съжалявам, че не мога да отговоря конкретно на заданения въпрос.
Благодаря, Кремена!
Мисля, че всичко това важи за коректните наематели, а не за тези, които не плащат.

4ovek, той изобщо не ни допуска до апартамента!

Токът сме спрели от 2 месеца.
Живее си без ток.
Направил си е осветителна система от акумулатори, така сигурно гледа и телевизия.
Готви на газ.
Ако имах достъп, щях да му спра парното, защото оттам идват големите сметки.
Хората, които ми дадоха толкова съвети в lex. вече ми се сърдят, че не действам силово. И са прави.
Re: договор за наем и клауза
15-12-2005 - 14:57:36
Ами поне трябва да ти напраи впечатление, че общественото мнение е на твоя страна. Заначи можеш да теглиш майната на законите, защото закони, несъобразени с мораните цености на обществото са изкуствени и не могат да действат. Както и не трябва да се съобразяваме с тяхsmiling smiley
Re: договор за наем и клауза
15-12-2005 - 15:14:01
Aни здравей отново,

Твоя въпрос ме заинтригува и мен, да какво става ако тук някой наемател просто реши, че не иска да освободи имота, въпреки че собственика законно и по редовен път го покани да го направи (приемаме, че собственика е в правото си). Колко време трае докато се отърве от „натрапника” и каква е процедурата.

Говорих с една позната, която работи в кантора. Не е също юрист, но е свидетел на всякъкви патила....
Та реда е:
- на първо място е РЕШАВАЩО каква е причината
Аз казах „да приемем наемателя не плаща наема”
1. след първото неплащане собственика изпраща препоръчана покана да се заплати в срок от 10 дни. Обикновенно това се случва. Ако това си остане прецедент, и – да преиемем – намателя си плаща след това редовно, това не е причина да го изгони.
2. след първото неплащане собственика изпраща препоръчана покана да се заплати в срок от 10 дни, но нищо не се случва (и ние продължаваме да говорим за наемател, който просто е арогантен и се е запънал. Защото винаги може да има и някаква обективна причина на финансово затруднение, която да накара собственика да даде и по-дълак срок). Та и след 10 дни ни пари, ни някъкво разрешение -> собственика може да го betreiben, честно да си кажа не знам как това се казва на български. Това е една процедура, при която иска се предоставя на официалните власти. Човек влиза в един регистер (Betreibungsregister / доста неприятно... защото извлечение от него се иска за много неща и всеки вижда че платежния ти морал не е много висок, което създава неудобства и неприятности) и бива предупреден да заплати в срок от 30 дни. Ако не направи идват в къщи и му взимат неща (мебели, цености, да дори колата) които що годе покриват дълга му. Нещата се продават на търг и част от спечелените средства (- таксите по процедурата) получава собственика, с което покрива неплатената сума. Тогава вече има и законното основание да прекрати договора и то колкото се може по-бързо, защото вероятно е минал още един месец в който наема не е платен. Той изпраща поканата и чака 3 или 4 месеца срока за напускане, както е по договор. След този срок може принудително с помоща на полицията, подкрепен от прокуроско решение, да извади наемателя на улицата.
За наемите които не е получил, задържа депозита, ако все още има непокрити разходи, отново прави Betreibung и ако има късмет получава още пари, но риска е голям, че в един такъв случай в крайна сметка остават непокрити разходи за сметка на собственика. Но – както каза и познатата ми – ако нещата загрубеят до тук, всеки е доволен да се отърве пък дори и накрая да загуби 5-6000 CHF.

Та като време „изгонването” трае макс. 6 месеца (предупреждения, срокове и т.н.), паричните спорове могат и по-дълго да се проточат, а дори и да не се разрешат.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2005-12-15 15:16 от Кремена Дойнова.
Кремена, Ани и enister, сме едно и също лице, прощавай за дублирането на въпроса, но ми спря нета в момента, в който пращах поста и го повторих.
Благодаря за изчерпателния отговор. Доста се точи и там, но поне има гаранции някакви и "черни точки", които пречат явлението "Нагли наематели", да е така разпространено като у нас.
4ove4e smiling smiley, Получих невероятна подкрепа от хората, погледни в Имотни казуси темата ми! Много ме развълнува това, но... ще ти кажа нещо, което там не мога да напиша, защото...казах на едно служебно лице също да види подкрепата от хората там, а той така ми се развика и ми каза, че ако предприема противозаконно проникване в апартамента си, ме чакат 3-4 месеца условна, а можело и ефективна присъда за самоуправство. Лицето беше дежурен прокурор, при който отидох да попитам какво точно се счита за самоуправство и как се наказва то... Почувствах се унизена от неинтелигентната си постъпка...
Та, това е... Не ми се иска да ме изхвърлят със заповедта на дежурен прокурор...и онзи кретен, бившият ми наемател, да ми се подиграва и да си го въведат във владение.......
Re: договор за наем и клауза
16-12-2005 - 00:48:47
Ани, нали и аз това повтарям. Няма как да стане на сила, без да се мине през съд. Стане ли - самоуправство! Можехте да спестите унижението, просто ако ми бяхте повярвали...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход