Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

договор за наем и клауза

Публикувано от dikobraz 
от известно време се питам но не можах да намеря реален отговор на един такъв въпрос.
в договор за наем ако се включи клауза че наемателя е съгласен при непогасяване на сметки и/или неплащане на уговорена сума за наем наемодателя да влезе отново във владението си без наемателя да има някакви претенции дали ще е законово правилно.
направо казано ако се натрупат сметки и наемателя те гледа и казва че не може да ги плати но и не излиза понеже знае че официалния процес е бавен, с този договор да си опростиш нещата.
нещо като предварително съгласие за доброволно изразено напускане.
моята логика е че след като имаш съгласието му не виждам причина да е незаконно.
Re: договор за наем и клауза
12-12-2005 - 09:45:36
Според мен е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да има такава клауза и не може да е в разраз с някакъв закон. Дори да не е доброволно. Знам, че е парадоксално, но има много случаи при които наемателят се възползва от пропуск в договора и ползва обекта за сметка на наемо дателя. Обикновенно става въпрос за държавни имоти и частни фирми. Един фрапиращ случай беше погасяването на задълженията за ток на ЦСКА от страна на държавата миналата година. Поне така писахаsmiling smiley
Re: договор за наем и клауза
12-12-2005 - 16:38:32
Без претенции да имам право, опитвам се да преценя чисто „логично”. Не че една такава клауза не е разумна или не би създала известно чувство на „неудобство” у неплащащият наемател и известно чувство на „сигурност” у завлеченият наемодател... но едва ли би донесла нещо повече. Аз смятам, че една подобна клауза не помага нещата да се ускорят или улеснят в полза на собственика. А още по-малко вярвам, че тя му дава „права” каквито и да били.

С подписването на договора за наем, наемателя се задължава да заплаща наем за ползване на обекта, и то на базата на законно основание... е и какво от това, за много това явно няма никъква стойност. Какви са възможностите на наемодателя? Да изгони, но не днес за утре, обикновенно по съдебен път, което всеки знае какво означава...
А тук става въпрос (ако правилно разбирам) дори и за едно споразумение, което не е правно осигурено. Разбира се че всеки може да се „споразумява” каквото си иска, когато обаче нещата „загрубеят” смятам че подобни клаузи нямат стойност, или поне не опростяват нещата. Мога да си представя, че пътя е същият, както при неплащане на наем: съд...А „доброволност” така или иначе е едно обширно понятие, което се тълкува според ситуацията и взаимоотношенията. Много е вероятно в спора, наемателя „да забрави” че е подписал доброволно и да изтъкне множество причини как и защо е бил принуден да подпише такава клауза.

Според мен има два (по-надеждни) начина собственика да се подсигури:
- да си отваря очите / евентуално да иска контакт с предишните наемодатели, ако има такива / референции / данни за доходи и т.н.
- тук в СН е нормално да се изисква предварителното внасяне на 1 до 3 месечни наеми с подписването на договора. Тези пари стоят в блокирано конто (нормални лихви) на името на собственика. При напускането на обекта и след неговото предаване, тези пари се връщат на наемателя ако: няма непогасени сметки, ако няма съзнателни разрушения и повреди, които да се оправят, и които не са покрити от застраховката на наемателя. Разбира се тук не влизат например нормалното периодично боядисване, смяна на .... или подмяна на.... за което си има точна скала кое на колко години се прави за сметка на собственика.

Поздрави
Re: договор за наем и клауза
12-12-2005 - 16:56:11
А бе ти си имай такава клауза пък все ще го изгониш. Щото другия вариант е да не можеш ад го изгониш изобщо. ДА не говорим, че можеш да смениш ключа и да не може да влезе. Ама ако нямаш клауза в договора може той да те съди, че не си изпълняваш договораsmiling smiley
Re: договор за наем и клауза
12-12-2005 - 17:10:09
Чакай сега, Човек

Да се разберем за какви неплатени сметки говорим
- наем
или
- текущи (ток, парно и т.н.)

Ако става въпрос за първото, да прав си, че можеш да смениш ключалката, ама честно да ти кажа не знам дали е "законно". В крайна сметка и собственика е дал ДОБРОВОЛНО съгласието си на ХУ да му ползва обекта и не смятам, че просто ей така може днес да реши, че се отдръпва едностранно от един официален договор. Все пак не сме в "дивия запад"... Не знам как е юредически, но ми се струва, че това е малко smoking smiley Ами ако собственика смени в яда си ключалката, а намателя извади в гнева си пушката... докъде ще я докаратeye popping smiley

Ако пък става въпрос за второто, каква файда от смяна на ключалка confused smiley . Докато наемателя е в обекта, той си "носи отговорността" за неплатени сметки (тъмица, студ и т.н.), или? Това значи, че риска е едва тогава когато напусне, така че не виждам какво ти помага тази "мярка за неотклонение" smiling smiley .
Re: договор за наем и клауза
12-12-2005 - 17:22:41
За каквито и сметки д аговорим. Ако не си плаща сметките ще гонят собственика на имота , а не наемателя. Ако не плати тока - тока го спират и собственика ходи да си губи времето в електроразпределителното дружество.
Почваш съвсем идеалистично да разсъждаваш. Ако трябва и на каубой ще се правя ако някой не ми плаща. В Швейцария може ли да не си плащам? Ако може да идвам да живея тамsmiling smiley или по-добре да ви пратим циганите - те обичат да се оправдават и да не плащатsmiling smiley
Re: договор за наем и клауза
12-12-2005 - 17:33:14
Заповядай smiling smiley

въпреки, че ти както (официално) заявяваш, че не (обичаш да) плащаш данъци... няма да си много "щастлив" тук spinning smiley sticking its tongue out, а и властите няма да са много "доволни" от теб с съответните за теб неприятни последствия... winking smiley

Шегата на страна, но ако аз тук не си плащам ТЕКУЩИТЕ СМЕТКИ ДОКАТО ЖИВЕЯ В ИМОТА МУ на собственика му е (sorry) "през о.... р....". На мен ми е тъмно, студено, нямам телефон и т.н. Никой не гони собственика, защото всички сметки идват на мое име и аз нося отговорност за тяхното погасяване. Друг е въпроса ако през последните мах. 2 до 3 месеца преди напускането не съм платила нещо и съм "изчезнала", тогава ще гонят собственика, но както писах той се застрахова със сумата която задържа докато всичко е ясно.

Re: договор за наем и клауза
12-12-2005 - 17:40:52
Виждаш ли, че не дават да не си плащаш. А защо искаш в България да позволяваме на някой да не си плащаsmiling smiley
Ами ако мислех, че ще съм щастлив в Швейцария нямаше да седя в Българияsmiling smiley
Re: договор за наем и клауза
12-12-2005 - 17:51:23
Човек, да знаеш, понякога ме "изтощаваш" smiling smiley ... може би не съм толкова млада и енергична като Joan и не мога да си "чеша с теб езика" часове наред... smiling smiley

Ами ЛОГО, не търпят тук да не си плащаш сметките, кога и с какво създадох в теб това впечатление. confused smiley Само че, ако тук СОБСТВЕНИКА по една или друга причина реши, че "не ме иска" :cry: и ми смени ключалката, не ще го осъдя, ами и неустойки ще ми плати.... И никой няма да го интересува ЗАЩО го е направил! Ако той има някъкви претенции към мен има законни начини да ги предяви, но "саморазправа" НЕ принадлежи към тях!

А къде казах, че в БГ това (да не се плащат сметки) трябва да е позволено confused smiley confused smiley confused smiley

Само се опитвам да кажа, че има закони и "споразумения" (според мен) без каквато и да било правна стойност.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2005-12-12 17:53 от Кремена Дойнова.
Re: договор за наем и клауза
12-12-2005 - 18:07:44
А бе знам - живеете като в пионерски лагерsmiling smiley Който не си легне навреме и го топят на дружинната да го накажеsmiling smiley
То и затова са ви високи данъците - очаквата държавата да се грижи за всичко. Там хората не могат ли сами с живота да се оправят :} Не ми отговаряй - знам, че не могатsmiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход