Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Право на строеж и НА за собственост

Публикувано от march 
Право на строеж и НА за собственост
07-11-2005 - 18:26:17
Предстои строителят да ми прехвърли правото на строеж върху апартамент. Когато завършат сградата, надявам се да се издаде и Акт 16. Според това, което четох из този форум, разумно е тогава човек да си извади и НА за собственост. Въпросите ми са два:
- необходимо ли е участието на строителя, след като е прехвърлил правото на строеж, за да мога да получа НА за собственост след наличието на Акт 16, или по-скоро не?
- какъв НА е този, който се вади на базата на НА удостоверяващ правото на строеж и А16: констативен протокол или удостоверяващ материален интерес, т.е. интересува ме според Тарифа за нотариални такси към Закона за нотариусите и нотариалната дейност, дали попада в II. Нотариални такси според удостоверявания материален интерес или в IV. Нотариални такси за изготвяне и проверка на документи (т.17).
Ако нотариалния акт е за право на стреж или за груб строеж, то той урежда собствеността, но това съвсем не означава, че можете да я ползвате. Затова е необходимо и Разрешението за ползване или Удостоверението за въвеждане в експлоатация, което се издава след приключването на Строително-Монтажните работи и замества стария АКТ16.
Двете са нужни - първото указва кой е собственик, второто, че имота може да се ползва по предназначение.
В последствие на основата на двата документа може да се състани Констативен Нот. Акт, но не е необходимо, така или иначе всичко е уредено, но чрез 2 документа. smiling smiley
Нотариалният акт за продажба на право на строеж е документ за собственост и не е необходимо да си вадите друг нотариален акт, освен ако нямате излишни пари или послушате нечии глупав съвет. Всеки нотариален акт, без този за поправка, е с материален интерес-най-малко данъчната оценка на имота. Разрешението за ползване няма отношение към правото ви на собственост, а само удостоверява, че сградата е построена законно и може да се ползва. Строителите прехвърлят собствеността на етап "право на строеж " или на етап "груб строеж", защото в първия случай не се дължи ДДС, а във втория то е по-малко заради по-малката данъчна оценка.
Как се определя цената на правото на строеж, т.е. може ли тя да бъде произволна или има все пак някаква база около която е тази цена?
Когато продадем право на строеж на дадено лице, то може ли да влияе по-нататък на самия строеж? Зависи ли от лицето подписването на Акт 14, съответно 15 и 16? Има ли опасност продавайки право на строеж да си навлечем недробосъвестни съсобственици, които да ни изнудват и да не си платят останалата сума за СМР, а същевременно да са собственици?
За да им прехвърлите право на строеж, което е все едно да ги направите собственици, трябва да са платили поне около 80% от цената. За т.н. СМР си направете отделен договор.
Здравейте,ЧНГ на всички.
Предстои ми да си извадя НА за право на строеж или за груб строеж,като остатъка от сумата за довнасяне е 20% (14000 лв).
Строителя иска да направим анекс към НА за ипотека за дължимата сума.Нотариуса ще вземе такса за остатъчната сума (14000 лв), защото данъчната ми оценка е 9000 лв и е по-малка.Също така нотариуса иска той да внесе дължимият от мен 2% данък към държавата.

Въпросите ми са:

1. Може ли нотариуса да внесе 2% данък върху сумата 9000 лв, вместо върху 14000 лв?
2. Наистина ли строителя е заинтересован да си извадя НА за право на строеж , а не за груб строеж за да спести 20% ДДС?
3. След като вече аз ставам собственик на жилището с този НА, по какъв начин мога да съм сигурен, че строителя ще довърши сградата и ще изкара разрешение за ползване (А16), когато аз притежавам само Предварителен договор (който договор мисля, че не е в сила след НА)?

Предварително ви благодаря! smiling smiley
Re: Право на строеж и НА за собственост
06-01-2006 - 10:12:48
И двамата сте заинтересовани да направите това -и вие и строителят ще спестите данъци, вие ще имате документ за собственост. С този документ за собственост автоматично се превръщате в инвеститор и можете да осъществявате реален контрол върху строителя. Подписът ви или на опълномощено от Вас лице трябва да фигурира на всички протоколи по време на строителството. Дори да опълномощите строителя да ви подписва (което е най-реалния вариант - протоколите са много) пак можете да осъществявате контрол, включително и да спрете строежа ако решите , че не се изпълняват качествено строителните работи.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход