Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Прехвърляне на етаж от къща

Публикувано от gala65 
Прехвърляне на етаж от къща
03-12-2016 - 17:43:31
Собственик на 4-етажна къща иска да прехвърли два етажа на двата си внука В кадастъра къщата е представена като един самостоятелен обект. Необходимо е 3-ти и 4-ти етаж да представим като самостоятелни обекти На 3-тия етаж има по архитектурен план-2 спални дрешник и една баня/ без тоалетна-тоалетната по план е на 2-рия етаж/ На 4-тия етаж има по план сушилня и склад.Няма нито тоалетна нито баня.Може ли 3-тия етаж да се представи като самостоятелен обект след като има само баня и може ли 4-тия етаж да се представи като самостоятелен обект.как може да се избегне да не се прави нов архитектурен план.Може ли да кажа -,,нямам план на 4-тия етаж,, и геодезист да направи необходимите измервания?Ако не става може ли да се представи 3-тия и 4-тия етаж заедно като един самостоятелен обект и така да се припише на двамата внука?Между другото геодезистка фирма на документи направи разделянето на 4 самостоятелни обекта но не смея да занеса документите в кадастъра защото към документацията са приложени архитектурните планове-според които / според мен може и да не стане разделянето Питах геодезиста дали може да има проблем,на което ми отговори че е възможно Питам се защо тогава се зае с документацията?Само за да ми вземе парите ли?
Re: Прехвърляне на етаж от къща
03-12-2016 - 18:27:19
Quote
gala65
Собственик на 4-етажна къща иска да прехвърли два етажа на двата си внука В кадастъра къщата е представена като един самостоятелен обект. Необходимо е 3-ти и 4-ти етаж да представим като самостоятелни обекти На 3-тия етаж има по архитектурен план-2 спални дрешник и една баня/ без тоалетна-тоалетната по план е на 2-рия етаж/ На 4-тия етаж има по план сушилня и склад.Няма нито тоалетна нито баня.Може ли 3-тия етаж да се представи като самостоятелен обект след като има само баня и може ли 4-тия етаж да се представи като самостоятелен обект.как може да се избегне да не се прави нов архитектурен план.Може ли да кажа -,,нямам план на 4-тия етаж,, и геодезист да направи необходимите измервания?Ако не става може ли да се представи 3-тия и 4-тия етаж заедно като един самостоятелен обект и така да се припише на двамата внука?Между другото геодезистка фирма на документи направи разделянето на 4 самостоятелни обекта но не смея да занеса документите в кадастъра защото към документацията са приложени архитектурните планове-според които / според мен може и да не стане разделянето Питах геодезиста дали може да има проблем,на което ми отговори че е възможно Питам се защо тогава се зае с документацията?Само за да ми вземе парите ли?
Сега виждам -на последния етаж са представени 2 броя -Друг вид самостоятелен обект Може ли да се издаде идентификатор за Друг вид самостоятелен обект
Re: Прехвърляне на етаж от къща
03-12-2016 - 21:26:14
най лесно е да им прехвърли по 1/2 идеални части и ще избегнете проблема . а те после ако искат да си я делят. само да предупредя че ако дари имота може да имат проблеми внуците след откриване на наследството ако има ощетен наследник със запазена част



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2016-12-03 21:28 от nradev.
Re: Прехвърляне на етаж от къща
04-12-2016 - 15:50:07
Quote
nradev
Идеята е да даде на единия внук 3-тия етаж а на другия 4-тия етаж.1-вия и 2-рия етаж си остават на сегашния собственик/ дядото/Дядото има двама сина.Тои прехвърля 3-тия и 4-тия етаж на внуците само на единия син.Този син е вложил много средства в къщата и не иска да дели поравно с брат си.След време евентуално ще дели поравно само 1-вия и 2-рия етаж Може ли втория брат да се счита ощетен.Колко е запазената част в този случаи На каква част има право.И може ли да предяви претенции
За това което писахте-аз така го разбирам -да прехвърли половината къща на двата внука а те след това да си я делят както искат / защото може би няма да може да прехвърли само тавана на единия внук а на другия етажа под тавана/
най лесно е да им прехвърли по 1/2 идеални части и ще избегнете проблема . а те после ако искат да си я делят. само да предупредя че ако дари имота може да имат проблеми внуците след откриване на наследството ако има ощетен наследник със запазена част
Re: Прехвърляне на етаж от къща
05-12-2016 - 03:05:05
претенции всеки може да има винаги по-всяко време въпроса е какво казва съда на базата на закона. доколкото разбирам иска да дари половин къща на 2ма внуци. тоест трябва да им прехвърли по 1/4 идеална част защото като казахте къщата не е разделена на самостоятелни обекти. а това че някой бил дал средства нема да мине пред съда , а и едва ли може да го докаже. мисля че 25% е запазената част на другия брат. ако не съм се объркал тои при наследство и подялба на останалата 1/2 точно толкова ще има. ама пак акзавам не съм съвсем сигурен за 25% може и повече да е. не лошо една консултация с адвокат да направите . ако нямате възможност прочетете си закона за наследството, има го в нета, ако не се ориентирате тогава няма как да минете без адвокат
Re: Прехвърляне на етаж от къща
06-12-2016 - 07:03:38
3. ЗАПАЗЕНА ЧАСТ И РАЗПОЛАГАЕМА ЧАСТ


Чл. 28. (1) Когато наследодателят остави низходящи, родители или съпруг, той не може със завещателни разпореждания или чрез дарение да накърнява онова, което съставлява тяхна запазена част от наследството.
(2) Частта от наследството вън от запазената част е разполагаемата част на наследодателя.


Чл. 29. (1) Запазената част на низходящи (включително и осиновените), когато наследодателят не е оставил съпруг, е: при едно дете или низходящи от него - 1/2, а при две и повече деца или низходящи от тях - 2/3 от имуществото на наследодателя.
(2) Запазената част на родителите или само на преживелия от тях е 1/3.
(3) Запазената част на съпруга е 1/2, когато наследява сам, и 1/3, когато наследодателят е оставил и родители. Когато наследодателят е оставил низходящи и съпруг, запазената част на съпруга е равна на запазената част на всяко дете. В тия случаи разполагаемата част при едно дете е равна на 1/3, при две деца е равна на 1/4, а при три и повече деца е равна на 1/6 от наследството.

4. ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА ЗАПАЗЕНАТА ЧАСТ


Чл. 30. (1) Наследник с право на запазена част, който не може да получи пълния размер на тази част поради завещания или дарения, може да иска намалението им до размера, необходим за допълване на неговата запазена част, след като прихване направените в негова полза завети и дарения с изключение на обичайните дарове.
(2) Когато наследникът, чиято запазена част е накърнена, упражнява това право спрямо лица, които не са наследници по закон, необходимо е той да е приел наследството по опис.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход