Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпрос относно дарение на имот

Публикувано от curious_ 
Въпрос относно дарение на имот
26-06-2012 - 18:27:43
Здравейте, интересува ме малко информация по един юридически казус.
Дядо ми и баба ми имат две деца ( баща ми и брат му). Когато баща ми е бил още в гимназията са му дарили етаж от къща без условия за гледане,издръжка, право на обитаване или каквото и да е. Понеже по онова време не е имало право един човек да има два имота дядо ми е прехвърлил земедеска земя на името на чичо ми. След няколко години правят размяна, като чичо ми дава земеделската земя на дядо ми и баба ми и в замяна взима етажа, който е под нашия и със същата площ. Това става 92г. През 97г. дядо ми почива, а баба ми е жива и до днес. Понеже баща ми и чичо ми са си разделили апартамента на баба ми ( полага им се по 1/2 идеална част) ние решаваме да си стегнем нашата част (баба ми не обитава тези стаи, а стаите които се падат в частта на чичо ми) и да преградим вратата, която свързва двете части за да нямат повод да минават през етажа ни. Като това не е проблем понеже самият етаж има два входа и баба ми спокойно може да си ползва тези стаи в които си живее в момента, но чичо ми искал да дава стаята която е до входната и врата под наем и казва на баща ми, че едва ли не тя била длъжна да ползва банята и тоалетната, които са в нашата част до края на живота и ( а никъде в нотариалните актове не пише, коя част на кой е и баба ми какво да ползва). В нот. акт на чичо ми пише, че има право на етажа му, 1/2 от застроената площ и прилежащите й сервизни помещения и 1/2 от двора.
В момента баба ми и чичо ми се опитват да плашат баща ми, че ако затвори вратата щяли да го съдят и ще имат претенции към дарения етаж на баща ми. Та въпроса ми е могат ли да оспорят дарението при условие, че и чичо ми си има етаж, който е голям колкото нашия, няма условия в дарението, и не сме заплашвали баба ми със смърт и разни подобни, които мисля бяха причина да развали дарението. Ако могат да го оспорят, то може ли баща ми да ми прехвърли етажа чрез дарение на мен и така да нямат какво да оспорват ? Благодаря!
Re: Въпрос относно дарение на имот
26-06-2012 - 23:14:26
1



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-06-26 23:28 от barbatronik.
DEG
Re: Въпрос относно дарение на имот
29-09-2012 - 13:13:10
Здравейте, имам такъв въпрос: Преди години свекър ми и свекърва ми дариха апартамента си на съпруга ми, но си запазиха право на ползване върху имота. Те живеят в друго населено място в друг техен имот. Не плащат данък сгради на дарения имот, не дават средства за поддръжка с една дума - не си упражняват законните права и задължения (всички разноски плащаме ние със сапруга ми). Имат пълен достъп но имата т.е. имат ключ от вратата и влизат и излизат когато си пожелаят безпрепятствено. Съпруга ми има и брат, който получи като подарък от родителите си крупна сума пари за закупуване на жилище, но за съжаление поради незнание и немърливост от наша страна и най вече от моя, ние не поискахме получаването на парите да бъде оформено юридически. Питането ми е следното: ако девер ми заведе дело за възстановяване на запазено право върху дарения имот какъв му е шанса да го спечели? Естествено това може да се случи едва след години, когато родителите му няма да са сред нас и не са минали законно установените 5 год. от кончината им (да са живи и здрави още дълго време, че не ми се мисли какво може да стане).
Re: Въпрос относно дарение на имот
29-09-2012 - 13:40:39
има право на запазена част. ако нема доказателства че е получил парите горите. ако парите са праведени по банка може би ще докажете че ги е получил
DEG
Re: Въпрос относно дарение на имот
29-09-2012 - 14:23:58
Quote
nradev
има право на запазена част. ако нема доказателства че е получил парите горите. ако парите са праведени по банка може би ще докажете че ги е получил

Това, че има право ми е ясно и без да съм юрист- от житейски опит. Въпроса ми беше какъв е шанса му да спечели делото? Що се отнася до парите- едва ли свекър ми е написал в платевното, че са за закупуване на жилище- не е чак толкова юридически подкован. Има и друго- кой родител би могъл да предположи, че децата му ще се хванат за гушите един ден. Казано с една дума- доказателство няма.
Re: Въпрос относно дарение на имот
30-09-2012 - 01:16:05
не е важно кво пише в платежното. важно е да докажете че са дарени. ако нема платежно а са дадени в брои горите. почти няма щанс да спечелите делото. има обче нещо което не казахте, какво е наследството има ли нещо друго.
Re: Въпрос относно дарение на имот
10-12-2012 - 15:58:44
Re: Въпрос относно дарение на имот
23-12-2012 - 01:47:12
Quote
DEG
Quote
nradev
има право на запазена част. ако нема доказателства че е получил парите горите. ако парите са праведени по банка може би ще докажете че ги е получил

Това, че има право ми е ясно и без да съм юрист- от житейски опит. Въпроса ми беше какъв е шанса му да спечели делото? Що се отнася до парите- едва ли свекър ми е написал в платевното, че са за закупуване на жилище- не е чак толкова юридически подкован. Има и друго- кой родител би могъл да предположи, че децата му ще се хванат за гушите един ден. Казано с една дума- доказателство няма.

Ясно е, че имат право, но какъв ще е изходът от делото зависи първо каква е наследствената маса и като се остойности да се види дали се накърнява запазената част или не, т.е. дали ще има възстановяване на запазена част зависи от това дали има и друго имущество, което ще се включи в наследствената маса... Иначе правото на ползване се погасява, ако в течение на 5 г. ползвателите не ползват имота... и не упражняват учреденото им право на ползване.
Re: Въпрос относно дарение на имот
23-12-2012 - 15:18:57
не е верно правото се погасява когато изтече срока в случая смъртта на ползвателите защото е доживиотно. а 5 години е срока да си турсят правата ощетените. срока започва да тече от откриване на наследството.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-12-23 15:19 от nradev.
Re: Въпрос относно дарение на имот
27-12-2012 - 22:35:17
Явно не сте чели закона за собствеността и НЕ сте юрист, не е добре да заблуждавате хората!
Законът е ясен: чл.59, ал.3 от ЗС "...Правото на ползуване се погасява и с погиването на вещта, а също и ако не се упражнява в продължение на 5 години....".
Не е добре да се пише без да се познава буквата на закона, може да подведете някого и щетите да са непоправими!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход