Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

продажба на имот

Публикувано от neli 
продажба на имот
07-09-2005 - 23:13:02
Много ви моля за отговор! Крие ли за мен риск следното предложение на фирмата посредник на купувачите-да отидем първо при нотариус ,да подпишем нотариалия акт, след това аз да стоя при нотариуса и държа акта докато мъжа ми не получи парите от купувачите и не ми се обади да го дам на нотариуса. Възможно ли е това? Да се съгласим ли?Категорично ми отказаха сделката да се извърши на реалната цена или да ми платят предварително.
Ами дано ви разбирам правилно, но в крайна сметка вие сте продавач и вие определяте правилата. Изповяда ли се сделката и впише ли се НА в агенция по Вписванията дори и да държите нотариалния акт, това не ви гарантира плащането. Нещо повече всъщност новия собственик може да си извади незабавно препис от вписания вече нотариален акт. За това може да се уговорите с нотариуса така:
Да се изповяда сделката, но НА да не се вписва докато не получите сумата. Най-добре е да си ангажирате адвокат, който ще защити правата ви, а и едновременно с това ще изповядате сделката.
Странно е, че не желаят сделката да се изповяда по пазарна стойност, тъй като цената има отношение за вас, а не за купувача. Така или иначе трябва да се прегледат документите ви и да се прецени какво е най-разумно в конкретния случай. Не икономисвайте от адвокат, после загубите ви може да са по-големи. Внимавайте какво подписвате!


range">Желая ви късмет и успешна сделка!

И аз да попитам нещо
10-09-2005 - 09:52:13
А може ли нотариалния акт да се подпише в един ден, а да се впише след известно време? Щото съм останал с впечатление, че нотариусите държат да се вписва веднага след изповядване и си мислех, че е задължително да се впише на същия ден.
Относно това, че купувачите не желаят сделката да се осъществи на реалната цена - ами представете си, че купувач е полицай, митничар, министър, депутат, кмет дето няма други декларирани доходи освен заплататаsmiling smiley Не е толкова странно.
Re: продажба на имот
10-09-2005 - 12:40:38
Ако се притеснявате от големи суми в брой поставете категорично условие, че искате парите да се преведат по банков път. По принцип при сделките с НИ не може двете страни да бъдат 100% гарантирани. Винаги има момент когато или парите са дадени, а нотариалния акт не е вписан още (по-честия случай) или нотариалния акт е факт, а парите не са дадени (това съм го правил за да не се стряскат купувачите ама на вас не ви го препоръчвам).
Ако някой има идея как може да се избегне това - да пише.
Аз не знам как си представят да подпишете документ(нотариалния акт) в който ясно е написано, че сумата е платена, а да не са ви платили. Обикновено парите (ако се плаща в брой) се дават при нотариуса - има си стаички, които нотариусите любезно ви предоставят за да стане разплащането.
Всъщност начин има, чрез доверителна сметка на нотариуса. Проблема там е, че трябва по сметката да постъпи сумата, която е отразена в НА.
Колкото до изповядването и вписването говорим за часовия период между 09:00 и 12:00 часа, но за един и същи ден. Вписването обикновено става след обяд. Иначе трябва да е в същия ден. Ако сделката се изповяда в 9:00 сутринта, не вписания НА стои при нотариуса. Продавача и купувача отиват до банката, прави се плащането. След това се представя документ на нотариуса за извършеното плащане и НА се вписва след обяд.

Re: продажба на имот
10-09-2005 - 18:13:02
Проблемът е, че хората се страхуват и от нотариуситеsmiling smiley Може да е смешно, но е факт, че се притесняват, че другата страна може да играе с него.
Ами да ти кажа то някои са си за страх. На скоро видях нещо което ме потресе, пълномощно за разпореждане с МПС, без подпис на собственика. Заверено от нотариус. Лошо ми стана! Просто си е страшно.
А иначе винаги може да се избере нотариус от страхуващата се от измама страна! Ако всичко е ОК, няма да има проблем нотариуса да се смени и да е друг, и на който и двете страни имат доверие.

Kamen
Re: продажба на имот
26-09-2005 - 22:14:19
Ами как може да се избегне - както го правят по света. Открива се ескроу-сметка и купувача (по-скоро банката, която го финансира - защото 99% от сделките са с кредит) превежда там парите, и след това те се превеждат на продавача, когато се види, че е подписал прехвърлянето.

Банките или нотариусите да се сетят да предлагат тази услуга, срещу някаква нормална такса, разбира се.
Re: продажба на имот
27-09-2005 - 15:42:42
Когато имот се закупува с банков кредит, плащането винаги става чрез гаранционна сметка на банката. Има и доверителни сметки на нотариусите, както и на адвокатите – ако представляват страна по сделка. Въобще начини има! winking smiley
Имам такъв въпрос: продавам апартамент, част от сумата купувача има като кредит. Имам намерение да му поставя условие първо да ми преведе уговорената сума, след което да изповядаме сделката. Това, че част от сумата е кредит би ли попречило сделката да бъде проведена по описания начин?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход