Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Бихте ли ми дали съвет?

Публикувано от Алиса 
Имам следния случай:
Сключих предварителен договор за продажба и съответно от капарото по сделката побързах да се разплатя с агенцията. Всички тогава смятахме, че работата е свършена, но ето че вече наближава срока за изповядване, а се очертава че,купувачите може и да не намерят останалите пари дотогава. Въпросът ми е ако сделката се провали и трябва да си търся нов клиент, ще дължа ли нова комисионна на агенцията или те са длъжни да ми го намерят безплатно, тъй като по същество "старата" продажба не се е осъществила?
Благодаря за консултацията.
Съвет? По-скоро имате нужда от хапчета срещу главоболие...
11-10-2005 - 20:27:33
... тъй като най-вероятно в близкото бъдеще такова доста ще Ви мъчи... moody smiley

Алиса здравейте

Чета въпроса Ви, който събужда в мен (доста неприятни) спомени...
Дано да греша, но Вие сте направили една ГЕНЕРАЛНА ГРЕШКА: заплащане на хонорара на агенцията при предварителния договор. Ако бяхте се информирали предварително, дори и тук, щяхте да констатирате, че работата с предварителния договор ДАЛЕЧ НЕ е свършена, а едва сега започва...

Но както е казано "като се счупи колата, пътища много". А и юристи...

Струва ми се въпроса Ви да е малко неточен, тъй като - според мен - агенциите обективно погледнато нямат ангажимент да "осигурят" средствата на купувача. Което от своя страна означава, че ако сделката пропадне по тази причина, това не е "вина" на агенцията и ако Вие я ползвате отново би трябвало да платите.

НО

от друга страна хонорар се дължи едва след приключване на нещата, а това НЕ Е С ПОДПИСВАНЕТО НА ПРЕДВАРИТЕЛНИЯТ ДОГОВОР!!!

Така че логично погледнато, ако Вие не бяхте избързали да платите, сделката щеше да стигне до тук (ев. да пропадне), агенцията щеше да Ви търси нов купувач и най-много да трябваше да заплатите някъкви разноски (?!?/питам се какви) които са направени от агенцията по първия случай. Незнам какво е становището на агенцията по въпроса за хонорара, дано да се лъжа, но едва ли е склонна да Ви върне парите, или? Може би Ви се обещава да се търси нов купувач, но нали разбирате, че като са си получили вече парите нещата са малко "от умрял писмо да чакате".

Ако сделката действително пропадне (което не е задължително) направете всичко възможно да си получите парите обратно на база факта, че СДЕЛКА ДЕФАКТО НЯМА! След това нека Ви търсят нов купувач, но да са заинтересовани, а не само празни обещания. Все пак вижте дали едно конкретно удължаване на срока за купувача (става с анекс към предварителният договор) не би му помогнало да се сдобие със сумата. В моя случай "легендарните" 45 дни се удалжаваха 2 пъти... и накрая се стигна до окончателна сделка.
Но дотогава...изпих доста хапчета срещу главоболие sad smiley

Желая Ви успех
Кремена Дойнова
Анонимен потребител
недей така
12-10-2005 - 07:52:27
Защо да пие хапчета Алиса confused smiley confused smiley confused smiley

На предварителен договор се плащат обикновено 10%. От тях Алиса е платила 2.5% комисиона. Значи и остават 7.5%. Ако сделката пропадне не по нейна вина тя тези 7.5% няма да ги връща на купувачите. Така да се каже при пропадане на сделката е с 7.5% напред.
Re: недей така
12-10-2005 - 09:27:15
Тинки

Въпроса на Алиса е дали трябва отново да плаща на агенцията, а не колко ще спечели. Това за 2.5 и 7.5% си прав, но погледнато реално при едно пропадане, тя ще "загуби" 2.5% тъй като ще плати за нещо което не се е случило, или?

А дали ще пие хапчета незнам, но при всички положения смятам, че едно проваляне на сделката не е много радостно събитие.

Поздрави
КД
Petar (Petar)
Re: Нямам нищо против...
12-10-2005 - 13:15:11
14 пъти да направя тази "операция". Ще бъда доста напред с материала.
Стамболджиев
Re: Бихте ли ми дали съвет?
20-10-2005 - 22:37:18
Никога не се подписвай под предварителтни договори в които пише че комисионна се плаща след подписване на предварителен договор. Това е, е все едно да си купиш нещо което несъществува. Като да си купиш апртамент който съществува само на рисунка, правена на CAD система. Много глупаци правят така и после им съдират кожите. Никога не плащай за несъществуващо нещо, за едно несигурно събитие, както казват адвокатите.

Най добре е когато страните разменят вземанията си в един и същи момент (един ден) при това в точно определена последователнос.
1 Подписваш предварителен догово. Минава извесно време за.......
2 Подписваш договор за продажба и едновременно плащаш комисионната на АНИ. Стискаш ЗДРАВО ПОДПИСАНИЯ ДОГОВО, докато отидете на мястото на което щи ти се дадът парите, и настъпва дългоочаквания момент - получаваш парите и даваш договора за продажба, трае само няколко минути или секунди.

Логиката е проста ДОКАТО КОПУВАЧА НЕ ПОЛУЧИ ПОДПИСЪН ОКОНЧАТЕЛЕН ДОГОВО ТОЙ ИМА ИНТЕРЕС ДА ТИ ПЛАТИ. Докато дължиш на АНИ комисионна, АНИ има интерес да се подпише окончателен договор. Ако нещата са обърнати в последователността, сори ти губиш. Измамилиса те с факта че не си погледнала нещата в переспектива предварително, преди да подпишеш каквото и да е.
Една страна има интерес да направи нещо обещано САМО докато не получи възнаграждинето си за него.

Най-лесния начин е преди да се подпишеш под нещо да го дадиш на един адвокат да го прочете и да ти горазясни и да му дадеш зауслугата нещо. След това отиваш при втори адвокат (който непознава първия) и правиш същото. Питаш какво печил ти и какво губиш и какво печели отсрешната страна и какво губи и ПРЕЦЕНЯВАШ кое е изгодно за теб и кое не е.

Ако в предварителния договор пише че при подписването на предваритилин се плаща комисионна, то законно АНИ ти е откраднала парите. Нищо не можеш да направиш, защото ти с подписът си си се съгласила на това исключително неблагоприятно за теб условие. Аз не съм адвока. Но от това какво пише в предварителния договора зависи дали ще си върнеш комисионна или поне по-голяма част от ния. А това е по-важно отколкото да накараш АНИ да ти търси нов клиент. Защото ако си върнеш комисионната АНИ вече ще има интерес да ти търси нов клиент. Бех казал не само старата АНИ но и всяка друга с по-морално отношение.
maria
Re: Бихте ли ми дали съвет?
23-10-2005 - 20:33:40
Аз не съм адвока.



ТИ СИГУРНО И ОСМИ КЛАС НЕ СИ ЗАВЪРШИЛ,КАТО ТИ ГЛЕДАМ ПРАВОПИСА!
ТАКА,ЧЕ НЕ ВЗИМАЙ ОТНОШЕНИЕ СЛЕДВАЩИЯ ПЪТ. smiling smiley smiling smiley smiling smiley smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход