Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

дело за капаро

Публикувано от mamamia1985 
дело за капаро
07-09-2005 - 16:55:41
ВЪПРОС КЪМ ЮРИСТ, МОЛЯ ЗА ОТГОВОР !!!
Сключен предварителен договор, отказ от изповядване на сделката от страна на продавача, завеждане на дело за възстановяване на двойното капаро, обезпечителна заповед върху имота. До тук нещата гарантират ли ми, че ако спечеля делото, съда ще продаде имота и ще ми върне парите ?

sad smiley
Има много условности по вашия казус. Преди всичко трябва да знаете, че може да поискате обявяване на предварителния договор за окончателен. Ако сте преценили, че искате капарото в двоен размер, завеждането на иска е само предпоставката за едно евентуално удовлетворение на вземането ви. Трябва да се докаже, че сте били изправната страна по сделката, и че сте направили необходимото тя да бъде финализирана. Също така следва да докажете, че развалянето на договора се дължи на виновното неизпълнение на вашия ответник. Важно е дали имота представлява семейно жилище и дали е единствено жилище на ответника ви, както и какви са клаузите на предварителния договор и кои са страни по него.
Трябва да внимавате, каква линия на защита щe предприеме ответника ви и какви доказателства ще ангажира. Възможно е да предяви и насрещен иск.


range">Късмет!
Адв. Костакиева, благодаря Ви !
Не желая обявяването на договора за окончателен - аз вече си купих друго жилище. Искам да ми бъде възстановено капарото-това са мои пари, които с измама ми бяха взети. Връчена е нотариална покана на продавача за изповядване на сделката. До последния момент не се яви в Кантората. И до днес не се е явил на съд.заседание, макар и да е редовно призован. Жилището е единствено и семейно. Има и друг имот - спомена за него, но не е жилищен. Май беше магазин, или кафене, или бар, не помня. Но е нежилищен. И не е преустроен гараж. В какъв смисъл ще предяви насрещен иск - та той при сключен предварителен договор взе парите и не изпълни поетото задължение. А нервите, които похабих - бях притисната от неговото поведение да изляза от продадения си вече дом в последната секунда, защото трябваше да търся ново жилище. Бях принудена да направя компромиси в избора си на друго жилище, защото моите купувачи настояваха / и с право / да спазя срока на изповядване . Аз продавах на база договорена покупка с него - ответника по делото - и сроковете при мен за освобождаване на имота бяха с 2-3 дни разлика с тези за нанасянето ми в продавания от него имот. Разбих се отвсякъде ! И не съм сама, а с още 3 човека зад себе си. За какъв насрещен иск ще има очи да претендира този човек ? А аз не мога ли да го съдя за кошмара, в който ме вкара той ? Как мислите ? Дали пък наистина ще има тази наглост да ми пуска насрещен иск ? След целия ми ад ? Искам си само парите, които по-късно изтеглих в заем, за да купя дом. Нормално ли е това ??
Извинете и благодаря !!! confused smiley
Най-късно в първото заседание по делото ответника може да предяви насрещен иск. До колкото разбирам при вас то вече е минало, така че спокойно! А иначе дали може, ми то всичко може, а дали е основателно и доказано се разбира с постановяване на решението и уважаването или отхвърлянето на иска. Ами аз вече даже се сещам по кой фронт ще атакуват, а дали ще мине е въпрос на съдийско убеждение. Теорията и писания закон, често пъти няма нищо общо с практиката. За разпореждане със семейно жилище, дори и да е собственост само на единия съпруг се иска съгласието от съпруга не собственик. Съгласно чл.22 от СК разпореждането с общ недвижим имот става съвместно, т.е. от двамата съпрузи. Ако все пак единия съпруг се е разпоредил без съгласието на другия, то последния има право в 6 месечен срок от разпоредителните действия да ги оспори. Запора е трябвало да бъде насочен към гаража, магазин или там каквото е било. Колегата не ви ли каза, че има несеквестируемост на жилището, ако е единствено и не надвишава жилищните нужди. Не искам да ви плаша, но вашия длъжник може да си продаде другия имот (и съм сигурна, че точно това ще направи), за да се ползва от правилата на чл.339 от ГПК (жилището на длъжника, ако той и никой от членовете на семейството му, с които живее заедно, нямат друго жилище, независимо от това, дали длъжникът живее в него.), а когато те са налице никой няма да му изнесе семейното жилище на публична продан.
Можеше да се удовлетворите от имота само ако вземането ви произтичаше от непозволено увреждане, а не от договорната отговорност.



range">Късмет и успех!

Каква трябва да бъде Декларацията за общо ползване на общите части, при отдаване на апартамент на висок етаж за офис в жил. сграда? Съгласие на пряките съседи, за евентуалният поток от клиенти?
Re: капаро
18-04-2006 - 16:40:24
ВЪПРОС КЪМ ЮРИСТ МОЛЯ ЗА ОТГОВОР
колко процента трябва да е капарото при сделка за продажба на земедемска земя,има ли някакав минимум?ако сумата е много малка,може ли куповача да съди продавача за неспазване на срока за изповядване на сделката?




Re: дело за капаро
18-04-2006 - 17:47:02
Здравейте,
Няма нормативно определен минимум за това каква трябва да бъде сумата, която купувача да остави като капаро на продавача. Практиката е утвърдила за такъв размер 10 % от продажната цена, но е възможно страните да уговорят и по-голям процент. Например 30 или дори 50%. Не трябва да се смесват обаче двете понятие –ниският размер на капарото не означава, че срокът не е спазен. Срокът в който трябва да се изповяда една сделка се фиксира от страните и за неизпълнение говорим, тогава когато срокът е изтекъл.
Каквато и да е сумата обаче, изправната страна би могла да предяви своите претенции по съдебен ред към неизправната страна. При всички положения обаче е необходимо да се види текста на предварителният договор сключен между страните.

БЛАГОДАРЯ ВИ АДВ.КОСТАКИЕВА
Имам още един въпрос към вас,ако е възможно моля да ми отговорите
нотариалната покана за изповядване на сделката от страна на куповача,кога трябва да бъде връчена,на датата която е записана в предварителния договор като дата за сключване на сделката или е възможно и на по късен етеп и ако такава не е получена може ли куповача да заведе дело?
В моя случай всъщност имаше неуредица с документите и така се получи,че закъснях със срока за слючване на сделката през този период се чувахме непрекъснато с куповача и той казваше,че няма проблем от негова страна и че ще изчака.Сега когато всичко е готово и сделката може да се осъществи той казва,че в момента няма пари и че ще ме съди за неспазване на срока.Нотариална покана от негова страна не е имало.Сделката е за 9000 евро, а капарото е 800 лв.В предварителния договор неустойката е 3000 евро.В момента има друг куповач,възможно ли е да сключа сделка с него,без да има последици от това?
Благодаря предварително




Имотко
Re: дело за капаро
21-04-2006 - 21:35:02
Изпратете му тогава вие покана за изпълнение на договора. Иначе ще ви засъди и след три години ще купи имота пак за 9000 евро, или, ако го продадете, ще ви иска неустойката. Възможно е да продадете имота на друг, преди да е вписана искова молба от първия купувач. И КУПУВАЧ се пише с "У".
Re: дело за капаро
25-04-2006 - 10:29:43
Имотко ви е ориентирал горе долу в ситуацията. Най-добре е да го поканите на дата Х да се яви при нотариус У за изповядване на сделката. Нотариусът ще състави протокол при неявяването на купувача. Не че не може да го продадете и сега, но с оглед добросъвестността е най-добре да спазите последователността на действията и първо да поканите лицето да се яви за изповядване на сделката.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход