Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Каптаж за вода в имота ми

Публикувано от elinka 
Каптаж за вода в имота ми
17-10-2009 - 08:26:24
Здравейте. Имам възстановена нива, в която има стар каптаж за вода. Не фигурира в скицата и въобще в кадастъра на района. От две години отново е в експлоатация, без някой да ни е искал разрешение. Нивата не е заградена и всеки има достъп до нея. Водата се използва от митница с която граничи имота. Имам ли право да им искам наем или да спра водата / да го разруща /?
Re: Каптаж за вода в имота ми
17-10-2009 - 10:12:07
http://lex.bg/laws/ldoc/2134673412]Закон за водите[/url]

Тука е "заровено кучето",както се казва :]
Re: Каптаж за вода в имота ми
18-10-2009 - 09:10:02
Няма нищо общо със закона. Този каптаж не фигурира никъде законно. Не е на ВИК, няма го нанесен в картите. Документално той не съществува.
Re: Каптаж за вода в имота ми
22-10-2009 - 13:02:10
avatar
Quote

Чл. 11. Публична държавна собственост са следните води и водни обекти:

3. подземните води, с изключение на минералните, независимо от това дали се намират под държавна, общинска или [bgcolor=yellow]частна собственост[/bgcolor]


Чл. 23. Собственикът на земята е собственик и на водите и водните обекти в имота, освен ако те не са собственост на държавата или на общината.

Чл. 24. Частна собственост са:

1. (изм. - ДВ, бр. 81 от 2000 г.) извиращите в границите на недвижимия частен имот води, с изключение на минералните води, докато текат през него, освен ако не са каптирани или не са включени във водоснабдителните системи

Лошо. winking smiley
Сякаш малко си противоречи сам на себе си закона?
*write*
Re: Каптаж за вода в имота ми
25-10-2009 - 17:27:44
valsodar Написал:
-------------------------------------------------------
> Цитат:Чл. 11. Публична държавна собственост са
> следните води и водни обекти:
>
> 3. подземните води, с изключение на минералните,
> независимо от това дали се намират под държавна,
> общинска или частна собственост
>
>
> Чл. 24. Частна собственост са:
>
> 1. (изм. - ДВ, бр. 81 от 2000 г.) извиращите в
> границите на недвижимия частен имот води, с
> изключение на минералните води, докато текат през
> него, освен ако не са каптирани или не са включени
> във водоснабдителните системи
>

> Лошо.
> Сякаш малко си противоречи сам на себе си
> закона?
>

Няма противоречие-щом е каптирана вече не е частна собственост,какъвто е и случая,още повече ,че ползвател е и митницата!
Подземните води са държавни!
Re: Каптаж за вода в имота ми
30-10-2009 - 07:22:11
Въпросният каптаж е правен 50 - те години и е ползван около 10 години, после митницата е свързана с водосанабдителната система на околните села и спира ползването на каптажа. Имотът ни е възстановен като нива и каптажа не фигурира в скицата, нито го има в картите, т.е. той не съществува по документи. Не е ничия собственост. Лично аз стигам до извода , че ако го разруша, никой не може да докаже съществуването му.
Re: Каптаж за вода в имота ми
02-11-2009 - 21:41:04
elinka Написал:
-------------------------------------------------------
> Въпросният каптаж е правен 50 - те години и е
> ползван около 10 години, после митницата е
> свързана с водосанабдителната система на околните
> села и спира ползването на каптажа. Имотът ни е
> възстановен като нива и каптажа не фигурира в
> скицата, нито го има в картите, т.е. той не
> съществува по документи. Не е ничия собственост.
> Лично аз стигам до извода , че ако го разруша,
> никой не може да докаже съществуването му.


Май си имате решение! Аз обаче бих го възстановил,щото нива с вода и при това питейна вече е цяло състояние!
Abu
Re: Каптаж за вода в имота ми
03-11-2009 - 08:52:02
Фло, в какъв смисъл е състояние?
Не трябва ли първо да спечелиш Концесия, че после да изграждаш сертифицирана водопроводна мрежа, да защитиш зоната, да организираш поддръжка на инсталациите и т.н., че чак тогава да продаваш? И не си ли в някакъв "режим" - лицензионен, разрешителен, ба-ли-го какъв?
Да речем, разликата в цената, която ти плащаш и тази, на която продаваш е нещо като 0,15 лв - 1,00 лв. на кубик. Ти имаш ли представа какви са реалните стойности (за продажната цена е по-ясно, какво се плаща за Концесията не знам)?

Буквално преди дни и за мен възникна подобен въпрос - от години ползват един каптаж в наследствен наш селски имот, но са го копнали на малко погрешно място и дебитът му не е добър. Кметът има желание да реши по някакъв начин проблема с недостига на питейна вода, ние също и все някак ще се разберем. Но това "някак" още ми е твърде неясно... Дебитът е отличен - захранва приток на река, денивилацията също - няма помпи, глупости, просто водата не е каптирана на вярното място.
Re: Каптаж за вода в имота ми
03-11-2009 - 10:15:23
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> Фло, в какъв смисъл е състояние?
Имах предвид изгода от стопанско приложение! В конкретния случай -поливно земеделие и краткосрочно арендоване след условно парцелиране за няколко мераклии да произвеждат корнишони например!
Всеки случай е различен сам по себе си разбира се!При твоята даденост-добър дебит и денивилация съвсем приложимо е суперинтензивното рибовъдство да речем!Без особено големи трудности си регистрираш воден обект/МОСВ/Инвестицията не е кой знае колко скъпа-една селскостопанска постройка,50-100 кв.м. тип соц.краварник и 10-20 пластмасови контейнера по 1 кубик свързани помежду си. Целия пиниз е водата да влиза в контейнерите винаги с една и съща температура! Земеделското министерство помага финансово по програма рибарство и аквакултури!Цялото съоръжение можеш да го отдаваш и под наем,ако не ти се занимава.Основната ми мисъл беше ,че водата в парцела си е състояние ,защото може да носи доходи!


Abu
Re: Каптаж за вода в имота ми
03-11-2009 - 18:02:27
Много полезна идея, Фло! Винаги съм искал да направя рибарник (поне водоем) на това място, още повече преди 50-60 години си е имало естествено езеро, че и с лебеди. Терзанията ми досега бяха, че селото е безводно и този каптаж им спасява донякъде положението. Ако чрез подобряване на водохващането увелича подаваната към селото вода и остане за рибовъдство, ще е перфектно. Сегашният кмет знае, че каптажът не е добре направен, но не смее нищо да предприеме в чужд имот. Ние (наследниците) не искаме селото да страда заради някаква наша прищявка. Ако всичко върви гладко, ще се договорим някак. Надявам се чрез договорка като между нормални хора да се реши проблемът и на Елинка.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход