Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

legalno li e da se jivee v ofis?

Публикувано от koni 
legalno li e da se jivee v ofis?
26-05-2006 - 01:13:34
Zdraveite. Predavritelno blagodaria na vsichki otgovorili na moeto zapitvane.
Iskam i sum na put da zakupia jilishte, koeto e na 1vi etaj i se prodava kato ofis. Dosega e bilo samo ofis, no az planuvam da go obosobia za jiveene i go izpolzvam kato apartament. Vuprosa mi e... ima li niakakvi uslovia ili iziskvania za da se jivee v jilishte, koeto purvonachalno e bilo ofis. V US naprimer ima opredeleni iziskvania i zakon predi edin ofis da se napravi apartament za obitavane, inache e nelegalno da se jivee v ofis. Chudeh se dali u nas ima takova neshto?


naceff
Re: legalno li e da se jivee v ofis?
26-05-2006 - 15:57:59
koni, здравей,

Веднага искам да подчертая, че не мога да отговоря убедено и категорично на въпроса ти, но ще нахвърлям малко съображения. И на мене ми е интересно.
Избрана е една малко странна конструкция на въпроса (думата "легално"winking smiley. Тоест ако отговорът е "не", би ли значело това, че лицето се превръща в нелегален субект. :-)) Надявам се, че не се сърдиш, че започвам с усмивка.

Има някалко изходящи хипотези, които не са застъпени в писмото ти. Нова, стара сграда? Да не би пък това да е бил апартамент едно време, пък да е станал офис и сега да искаме да възстановим старото положение.

Накратно, има (поне имаше) една процедура - смяна на предназначението на имота.
Опитвал съм да го правя лично, но в обратния ред - да се превърне апартамент в офис. Ужасно неприятно и главоболно нещо !
Предполагам, ако започнеш просто да си живееш в този имот, тайната полиция на Гешев няма да дойде да те арестува като нелегален :-)), но като минимум ще ти се наложи да плащаш различни данъци и такса смет. Когато имаш да даваш повече, ще ти ги вземат, докато не смениш предназначението и не извадиш нов НА.
Обратното, ако токът за фирми стане значително по-евтин, веднага ще се намери някой да пошушне на Енергото, че това се ползва за лични цели и ще въртят, ще сучат, ще ти вземат повече пари. Параграф 22.
А смяната на предназначението би следвало да е възможна ако всеки от собствениците заяви съгласие (дали не беше и в нотариална форма !??).
Предполагам, че при сегашния хал на държавата няма да има директни последици (в смисъл с някакъв акт да ти се забрани да го ползваш като жилище), но нещата вървят натам, че сскоро и това може да се случи.
Успех !
Re: legalno li e da se jivee v ofis?
26-05-2006 - 16:42:10
Как някой ще докаже, че живееш там? Работиш си и това е. НЕ е забранено да спиш в офиса доколкото знам, нито да готвиш, нито да се къпеш.
koni
Re: legalno li e da se jivee v ofis?
28-05-2006 - 03:22:48
Stava vupros za tuhlena sgrada ot nachaloto na 90te. Pomeshtenieto se razpolaga na nivo parter i dosega e polzvan samo kato ofis. Zatova imah predvid dali moje da se jivee v nego, poneje e na parter. Susedite moje da podshushnat, che se jivee v nego i zatova se chudeh kakvi sa variantite, no shte se konsultiram s advokat za vurposnata smiana na prednaznachenieto.
Blagodaria vse pak. Dade mi ideia.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход