Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

вода извира от пода на мазето

Публикувано от asen dankov 
Re: вода извира от пода на мазето
26-01-2008 - 14:59:27
3. С това вече хич не съм наясно - ако съществуваща къща стъпва върху влажен пласт, изсушаването чрез дренаж няма ли да отслаби този пласт? Сигурно зависи от почвения състав, но водата си е там постоянно, нали? Ако се изтегли, няма ли да се слегне, барабар с къщата?
Повтарям, само питам, ако имах категоричен отговор, щях да споделя

Работил сам по тази част в САЩ за изследване на влажността и плътността на земните маси,фундаменти,камъни и др. .
По закон в САЩ без тези тестове и резултати ги подлежат на събаряне ,независимо какво са построили (улици,пътеки,сгради,тръби,на всичко където стъпва човечки крак)
Къщата не трябва да стъпи върху влажна земна пласт (зависи от % влажност и трвардината) в радиюус от 2 метра.
Влажна ли е земята ще стане още по влажна с течение на години
Re: вода извира от пода на мазето
26-01-2008 - 19:41:02
Геолог = изучаващ земята. Изследва строежа на земната кора: скали; почви; минерали; подземни води; полезни изкопаеми. Хидрогеолог = изследва подземните/под/почвени води. Инженер-геолог (инженерна геология) = геолог специализиран по аспектите на геологията свързани със строителството, включително хидрогеоложките: изкопи; насипи; откоси; земна основа; свлачища; срутища; сипеи; земна механика; отводняване; дрениране; слягания; консолидация на почвите...

Геодезист = измерващ земята и по-точно земната повърхност (остарели: землемер; топограф). Заснема геодезически ситуацията и я нанася върху планове и карти. Поддържа кадастъра и ПУП. Трасира (дава линия на) имотни и други граници; новопроектирани строежи (сгради; огради; пътища; съоръжения...) Заснема и нанася в планове и карти новопостроените вече обекти. Заснема и нанася чрез хоризонтали или по друг начин вертикалното положение (надморската височина; котата) на обектите и земната повърхност, което служи за определяне котата на бъдещите строежи и за проектиране на вертикалната планировка. Тя е работа на архитект, геодезист, инженер-геолог, ландшафтен архитект и др. специалисти или каквито там специалисти има.
Re: вода извира от пода на мазето
26-01-2008 - 20:30:51
boyaneca Написал:
-------------------------------------------------------
> Къщата не трябва да стъпи върху влажна земна пласт
> (зависи от % влажност и трвардината) в радиюус от
> 2 метра.

Хм, не познавам нормативната им уредба, но това е доста странно. С подходящо фундиране се строи дори и в мочурища, включително и в САЩ. А и 2 метра не е разстояние, в което е типично геоложките условия да се променят радикално. Ако няма някакви екстремни нееднородности, наклони или други фактори, нивото на водните хоризонти в рамките на няколко десетки или стотици метри разстояние търпи много малки промени. Така че ако на 2 метра имаш лоши условия за фундиране, залагай смело, че и под краката ти е така.

Би ли посочил източник, където да видя този норматив? Струва ми се, че се касае за нещо друго.


ХигроОптима, ТехноОптима
Re: вода извира от пода на мазето
26-01-2008 - 21:05:09
1. Ако се положи тръба, независимо колко й е сечението, как ще се предпази от запушване? Ако е постоянно течаща вода, може и да е оправдано, ама порой как се вкарва в тръба? За мен канавката трябва да е открита и просто да се поддържа чиста, включително в частта след парцела. С какви размери е друг въпрос. Откъм къщата с 20-30 см по-високо и ще прелива надолу и на другата страна. И пак си остава Божа работа...
Предпазва се, като се сложи решетка, мрежа, утайник и ревизионни шахти. Аз смятам, че тръба с течаща вода под къща е куркапан. Ако няма откъде другаде по-добре каналът да заобикаля къщата на 1 метър, отколкото да е в нея.

2. Само питам - защо трипластова хидроизолация за основите? Последните 15 години не съм виждал такова изпълнение, каква е целта на всеки от трите пласта?
Може и да не е трипластова. Написах така за да я разгранича от боядисването в черно, което правят някои майстори и го наричат хидроизолация на основи. Но тази по стените трябва да е загъната и залепена за тази изпод фундамента.

3. С това вече хич не съм наясно - ако съществуваща къща стъпва върху влажен пласт, изсушаването чрез дренаж няма ли да отслаби този пласт? Сигурно зависи от почвения състав, но водата си е там постоянно, нали? Ако се изтегли, няма ли да се слегне, барабар с къщата?
Изсушаването и овлажняването предизвикват деформации в земната основа. Това трябва да се избягва, но не може напълно. Затова конструкцията на фундаментите и на цялата сграда трябва да могат да поемат някакви усилия предизвикани от подобни слягания.
Abu
Re: вода извира от пода на мазето
27-01-2008 - 06:53:37
Предпазва се, като се сложи решетка, мрежа, утайник и ревизионни шахти. Аз смятам, че тръба с течаща вода под къща е куркапан. Ако няма откъде другаде по-добре каналът да заобикаля къщата на 1 метър, отколкото да е в нея.

Ами мен точно това ме притеснява - не можеш да си ревизираш тръбата по време на обилен дъжд, а то тогава се задръства. Кал и трева влизат през мрежата, ако няма постоянно течаща вода се образуват буци; като завали, ако не се отмият веднага, почват да задържат още боклук и така... Като не го виждаш, не го и почистваш. Не знам каква трябва да е тая тръба, ама с канавка 1 - 1,5 м щом прелива, значи трябва да е още по-голяма. Отделно решетката и треволяците по нея ти намаляват дебита...
През ум не ми е минавало, че туй всичкото може да е под къщата! Ама в никакъв случай! Толкоз ли е трудно да се измести едно от двете - все пак за предпочитане къщата да се почне по-встрани, щото водата като си е наумила да върви по един път... Аз такъв риск не бих поел, обаче от друга страна може да се пробва: ако работи - добре, ако не работи - да се прокопае отстрани.

ПП Един образ навремето си беше вдигнал вилата точно върху водопровода за Златните. Хубава къща, красива... после още по-красива гледка беше фадромата в хола му... Дъждовната вода не е съвсем същото, но не е и много различно.
Re: вода извира от пода на мазето
27-01-2008 - 19:17:03
Преливаше водата през пътя - не от канавката... Пак забравих за снимките...
Re: вода извира от пода на мазето
21-02-2008 - 11:02:08






Дано общината да даде едно рамо, защото 1м двойно армирана тръба с бетон марка 400 и фи 800 струва 150 лв (още транспорт и кран...)
Re: вода извира от пода на мазето
21-02-2008 - 19:12:20
Сериозна работа. Водосборен басейн има голям. Това под пътя си е цяло мостово съоръжение. Аз бих изместил канала по края на парцела и колкото място се освободи за строеж = толкова. Това не бих го вкарал в тръба и още по-малко не бих строил къща върху него.
Re: вода извира от пода на мазето
21-02-2008 - 19:31:07
Тръбата под пътя е фи 500. Аз ще сложа фи 800. Не мога да преместя канала, защото бащицата си стъкми една сая (се вика по нашия край) на границата.
Re: вода извира от пода на мазето
21-02-2008 - 19:49:36
Значи нямаш петно подходящо за строеж.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход