Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ВиК тръбите от ПОЛИБУТИЛЕН. Добри ли са?

Публикувано от nevenov 
ВиК тръбите от ПОЛИБУТИЛЕН. Добри ли са?
23-01-2006 - 10:37:02
Натъкнах се на човек, който вкарва от Англия ВиК тръби от полиБУТИЛЕН. Знам, че стандартно тръбите са направени от полиПРОПИЛЕН(за вътрешни ВиК инсталации).
Някой използвал ли е полибутиленови тръби и знае ли как се държат? moody smiley:
p_nachev
Re: ВиК тръбите от ПОЛИБУТИЛЕН. Добри ли са?
23-01-2006 - 11:17:11
Здравей,
Нямам конкретен опит с полибутиленови, но знам че се използват.

Освен посочените от тебе се използват и полиетиленови тръби, включително многослойни с метална вложка. Последните май са и най-добри, защото освен че стават за питейна вода и имат по-малки линейни разширения при висока температура.
Недостатък - по-скъпи са ! Особено металните фитинги (качествените).

Кофти тръби или майсторлък?
25-01-2006 - 14:37:32
Начев (пък и други),
Това с лин. разширение е доста важно изглежда. На приятелче (в кооперация) им смениха щранговете с нещо пластмасово - сега е "лунна картинка" - да не повярваш, че някога тези тръби са били прави.
Кофти тръби или майсторлък? moody smiley:
Re: Кофти тръби или майсторлък?
25-01-2006 - 14:53:27
Ами особено на топлата вода се поставят компенсатори ако има дълги прави участъци. ВиК проектантите знаят през какви разстояния се поставят.
po komentara na liubo.....na tvoia priatel niakoi nekadurnik mue smenil trabite sus - polipropilenovi- zashtoto sega vseki se pishe maistor , no ne vseki e zapoznat s iziskvaniata za montaj . na vseki metur se montirat skobi , a na vseki tri metra - kompensatori - koito da poemat lineinoto razshirenie. inache polipropilena e material s dobro kachestvo . sega i za - polibutilena- , interesen nachin na svurzvane . sistema koiato ne iziskva skupi instrumenti . trubite sa na rolo i se oguvat mnogo lesno na mesta dori nee nujno kolena. no!!! i pri tiah triabva da se spazvat - montajni iziskvania. loshoto samo sega e che shtom se montirat lesno mnogo - kalpazani- shte se pishat maistori .doide li veika maistor u vas pitaite go kade e rabotil , vzemete preporuki.
Re: ВиК тръбите от ПОЛИБУТИЛЕН. Добри ли са?
25-01-2006 - 15:48:11
Благодаря ви за информацията. Разгледах полибутиленовите тръби от близо. Не съм човек, който някога е монтирал инсталации, затова си взех и ръководство за монтиране. Наистина се сглобяват и разглобяват суперлесно и без инструменти. Една от тънкостите е, че тръбите трябва да са закрепени със скоби за стените през най-много 50-80см. Иначе реших да ги използвам, защото са гъвкави и мога да си ги нагласям без колена. Дават им 50години гаранция smiling smiley
Re: ВиК тръбите от ПОЛИБУТИЛЕН. Добри ли са?
25-01-2006 - 16:22:12
Вас сме ви виждали как работите - разбихте на хората блока и избягахте с паритеsmiling smiley А на другаря Снегов дечицата му пяха в болницата за да го подведат да подпише заробващия договорsmiling smiley
Re: ВиК тръбите от ПОЛИБУТИЛЕН. Добри ли са?
25-01-2006 - 17:37:35
nevenov,
А как е бутилена ценово? Тръби + съпътстващи елементи.
Изобщо, ако някой може да каже оптимум цена/качество/монтаж/ за топла, студена, парно и външен водопровод. Евентуално как сме с ментетата.
radvam se che niakoi pomni filma - dosta adekvatna tema i sega- ima dosta podobni sluchai , da se probie niakoia dupka , da se vzemat parite i dim da gi niama. molia razchitaite samo na profesionalisti. uspeh.
Re: ВиК тръбите от ПОЛИБУТИЛЕН. Добри ли са?
26-01-2006 - 10:07:57
В отговор на Любо.
Значи първо реших да си направя кухнята с майстори. Те ми казаха, че материалите ще ми излязат около 100лв. Труда им ще ми излезе около 80лв. Попитах ги какво включва труда им, до какво положение ще ми оставят кухнята. И се оказва, че после трябва да си доплатя за да си запълнят дупките и да сложат всичко както си е по старому. И всъшност, цялата работа ще ми излезе над 250лв за едни тръби. А отделно, че 2 дни кухнята няма да може да се ползва и ще е мизерия до шия.
И тогава реших да се поинтересувам, тъй като обичам да са ми изпипани нещата, да прочета някои друга книжка и да си ги направя сам. И така се оказа, че най-лесни, без инструменти и най-бързо се правят полубутиленивите тръби. На метър са 2-3 пъти по-скъпи от полипропиленовите, но имаш 3-4 пъти по-малко съединения, сглобяваш и разглобяваш, колкото пъти ти се наложи и като объркаш съвсем не е фатално. Изобщо са си изгодни, ако човек(като мен) реши да си направи всичко тертеплийската. Да не говорим за това, че с всичко свърших за един ден. Е успех на всички инициативни хора. winking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход