Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Итонг или червени тухли.

Публикувано от bubolin 
Re: Итонг или червени тухли.
17-10-2008 - 19:49:03
avatar
?Боря се с успех /засега/ със всички видове влаги...... :]

Чест и почитание
LKK
Re: Итонг или червени тухли.
17-10-2008 - 20:25:23
gogol Написал:
-------------------------------------------------------
> ?Боря се с успех /засега/ със всички видове
> влаги......

Моите уважения към професионализма ти.
Ще се радвам ако споделиш как може да се изолшра от капилярна влага вече построена стена от Итонг. За мен поне ще е много поучително и интересно, а предполагам и за другите участници във форума.
Re: Итонг или червени тухли.
24-10-2008 - 19:18:18
Червена според мен
Re: Итонг или червени тухли.
24-10-2008 - 20:47:02
някой има ли впечатления за слуховете за радиоактивност и отделане на газ радон от итонга? Чувал съм много приказки, че бил канцерогенен? има ли нещо вярно?


[forum.imoti.net]

Re: За радиоактивният газ радон
Изпратено от: Любо (IP съхранено)
Дата: June 5, 2006 09:23PM

Първо, да приветствам включването на специалисти по темата.
И да досадя с въпросчета:
От общата ми култура (в см. не знания) следва, че радиацията се разпространява под формата на вълни (лъчение) от радиоактивните материали. Г-н Викторов споменава, че радонът е продукт на разпадането на урана. Ако говорим за строителни материали значи ли, че евентуалния уран е по-опасен след като "генерира радон"? Не е ли достатъчно опасен (при ххх концентрация) без трансформациите през радон?
Питането е чисто практическо, защото предпазването от газ ми се струва доста по-лесно (д-р Дора споменава как) отколкото "пряката" защита от радиация.

Бихте ли споделили "особено опасни" строителни материали в България?
По-конкретно: итонг, къмъни, дърво, фаянс, теракот, гранитогрес - БГ и внос?
Допускам, че много от това, което "се чува" е "маркетинг" в едната или другата посока.
Ако съществуват данни, които не са за форум, ще го измислим...

Ще съм благодарен и на някой разбираем за простосмъртни линк по тези въпроси.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-10-24 20:49 от naughty.
Re: Итонг или червени тухли.
24-10-2008 - 21:35:58
avatar
С капилярна влага се справям инжекторно - има начин и то доста лесен разбира се....
Инвестирам в нови технологии и съответно в машини за тяхното полагане.
:]

Чест и почитание
Re: Итонг или червени тухли.
25-10-2008 - 11:48:30
naughty Написал:
-------------------------------------------------------
> някой има ли впечатления за слуховете за
> радиоактивност и отделане на газ радон от итонга?
> Чувал съм много приказки, че бил канцерогенен? има
> ли нещо вярно?
>


Добре бе, чувал си приказки... ОК...
От какво се прави итонг? От пясък, цимен, вар, вода и няколко абсолютно безвредни добавки. Кое от тези неща е радиоактивно или има вредно въздействие?

Всякакви подобни мнения за радиоактивни строителни материали, в това число итонг са си чиста проба спекулации winking smiley

Re: Итонг или червени тухли.
25-10-2008 - 18:41:03
naughty,
По-горе си ме цитирал, но аз не твърдя това - също като теб питам дали има достоверни наблюдения за подобна опасност.
Известно е, че страната ни има находища на радиоактивни материали - и нищо чудно такива да присъстват в някои от материалите, цитирани от cappy_tan.
А дали и колко - САМ НЕ ЗНАМ.
Въпросният радон, дискутиран в темата там, поне засега у нас никой не отчита, въпреки че май не седим много добре международно по заболявания, влияещи се от радиация.
Re: Итонг или червени тухли.
28-10-2008 - 20:23:21
Мога да ти препоръчам комбинация четворките за външни стени, а вътре итонгчета за прегради

[lechitel.info] [tq-jenata.com] [testovebg.com]
Re: Итонг или червени тухли.
30-10-2008 - 09:58:00
Rusenez Написал:
-------------------------------------------------------
> Мога да ти препоръчам комбинация четворките за
> външни стени, а вътре итонгчета за прегради
>
>
Наскоро довършвах една вила и майсторите точно това направиха. Най-доброто решение май се оказва за външни стени да се ползват четворките, а вътрешните да са с ютонг
Re: Итонг или червени тухли.
04-07-2014 - 17:38:47
Здравейте,
След като прочетох много писания по темата реших да си дам мнението.
По темата има много абсурдни мнения, чак не ми се вярва, но това е факт. Ще се опитам да систематизирам необоснованите твърдения:
1. “ИТОНГ мухлясва”! -Мухъл и плесен има при наличие на влага, не при наличие на ИТОНГ. –Причини в една къща да има влага много, включително гипсови шпакловки, всякакви измазвания, и разбира се, от самия бетон. Само при лепенето на тапети в стая влизат около 30 -40 литра.
2. “ИТОНГ се цепи, пука” и тн. -Няма начин да се цепи и пука без да е претоварен или не е подложен достатъчно материал под него при зидането с цел оплътняване или има конструктивни изкривявания, подали рамки, основи и тн. при последното и бетона се цепи.
3. “ИТОНГ има ехо” -Ехо има навсякъде където имаме две успоредни твърди повърхности, не виждам какво общо има ИТОНГ-а с това. -При този случай по скоро имаме рикоширане на звукова вълна между долната и горната плочи.
4. “ИТОНГ е радиоктивен” –Итонга е направен от цимент, пясък и вар. Кое от тях радиоктивно?
5. “ИТОНГ е хигроскопичен, Да, като всеки порест материал това е така, но тук правилният въпрос е по скоро колко е хигроскопичен? -ИНОНГ не потъва във вода, максиума влажност, която може да поеме ИТОНГ е 8% от масата му, което не може да се каже за тухлите. Искам да спомена, че влажността на изсушен дървен материал е между 10% и 15%. От тестовете ми с тухли, съм наблюдавал някои от тях да достигат до двойно тегло, след 12 часа в съд с вода, зависи от различните производства и модели, при ИТОНГ както споменах по горе, максимум 8%. При пряко и продължително поливате на ИТОНГ с вода, максимума на проникване е 2 сантиметра, което изобщо не може да се каже за повечето тухли на пазара.
6. “ИТОНГ се разкисва от вода” –Ще повторя нещо написано по горе, ИТОНГ се произвежда от цимент, пясък и вар, той НЕ се разкисва, това твърдение е точно толкова голословно, както и по- горе споменатите. ИТОНГ се рони само при механично въздействие, удар с твърд предмет, рендосване, чукане, рязане и тн, но НИКОГА, поради факта, че е поливан с вода, това е качество на недобре изпечените тухли. Имайте предвид, че в едно пале тухли, имаме около 33% препечени, 33% недопечени и 33% средно изпечени тухли, тоест две трети от тях са некачествени, изключваме марковите тухли на Брамак и други от същия клас, където процеса по производство е по добре контролиран. Височината на капилярното покачване на нивото на влагата при тухлите също е по високо от това на ИТОНГ, всеки от вас може сам да си направи тестовете, и е добре това да стане преди да дава заблуждаващи мнения.
По горе описах основните заблуди при ИТОНГ, останалите му качества са ясни на всички, по добра термоизолация, негоримост, гладка зидария, и тн. Не е за подценяване и факта, че дюбелите в ИТОНГ се закрепват лесно и държат изключително здраво, няма никаква опасност да ви се срутят окачени на стените шкафове, което всеки ще признае не може да се каже за тухлите. Обработката на ИТОНГ за недопускане дори на въпросните 8% влага е лесна и евтина, чрез шпакловане с водоизолиращи материали на циментова основа като aquamat за маниаците, или просто теракол за външна употреба, за сравнение при тухлите поради твърде неравната зидария и повърхност не може да се приложи същия метод.
Големия минус на ИТОНГ е значително по- високата цена, поради тази причина тухлите се налагат при строежа на модерните блокове, кооперации и тн. , но за личната къща това не е оправдано според мен.
Поздрави на всички, дано съм бил полезен.



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2014-07-04 17:44 от Борислав Митрев.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход