Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Re: Подпорна стена
10-11-2007 - 16:23:29
Винаги съм се чудел, защо при положение, че инженерния труд в България е изключително евтин ( в сравнение с отношението между инженерен и труд на работник в други страни) всички винаги гледат да спестят хонорара на инженера.
Какво толкова ти пречи да платиш на инженер - освен ако те притуснява, че той може да те накара да направиш нещата както трябва, а не както се правят у насsmiling smiley
Re: Подпорна стена
14-03-2008 - 16:58:39
Здравейте на всчки,

Започнах с изкопните работи по подпорната стена. Но както си мислех, че ще я правя по "стандартния" начин - да изливам бетон, така един приятел ме посъветва да намеря от някъде траверси (ония бетонните колони на релсите).
Та сега започвам много да се замислям дали да не приема идеята му.

Ако някой има мнение по въпроса моля да го сподели.

Благодаря предварително

Успех на всички!
Re: Подпорна стена
14-03-2008 - 21:37:47
avatar
Подпорна стена е обект първа категория - не подхождайте с пренебрежение и съвети - кой какво казал. намерете си конструктор.
Re: Подпорна стена
15-03-2008 - 14:55:14
Може би стената на язовир Искър е наистина първа категория, но за подпорна стена в двор ако говорим, това е несериозно твърдение.
Направете си я от стоманобетон и не се занимавайте с траверси. Не че е лошо, но да ги търсиш, мъкнеш и т.н. е абсолютно излишно. Изкопа го направете до здрава почва - 80 см. може и 1м.
Re: Подпорна стена
15-03-2008 - 16:16:30
avatar
Ако подпорната стена трябва и да подпира, освен да се намира там, където сте решили - консултирайте се с вещи лица (конструктори) на място. Минала година брах ядове с такова едно съоражение, към което подходих също толкова леко, защото беше малко, както са и повечето мнения. ВСЯКА подпорна стена е първа категория, колкото и малка и лека да ви се струва. И в наредбата го пише - [www.mrrb.government.bg]
Re: Подпорна стена
16-03-2008 - 09:18:07
Винаги съм си мислел, че като се прави подпорна стена се набиват и "мустаци" в земята (или скалата) зад нея, които биха попречили натиска от земните маси да гътнат подпорната стена, а никой не споменава за това. Изкопа 0,8 м донякъде мисля, че ще го спре за височина на стената 1,5-2 м. На един приятел му се свличаше двора в реката и си направил подпорната стена над 7-8 м само със външен кофраж, арматура и бетон. В долния край е скала и не е копал. Дано да не съм прав, но не виждам нещо което да пречи на "двора" да му обърне подпорната стена в реката.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-03-16 09:19 от bulhomes.
Re: Подпорна стена
16-03-2008 - 11:44:20
avatar
Много зависи от конкретното състояние на почвата и въобще геодезическата обстановка на място. Затова е важно да го видят специалисти. 2-3 метра настрани вляво или вдясно геодезическата обстановка е различна. Дали ще има анкериране или не - също зависи от конкретиката. Както споменах - брах ядове с една такава стена, а тя беше висока в най-високата си част 1,3 метра над земята и дълга около 110 метра и на мене ми изглеждаше нищо и никакво съоражение. Подценяването на ситуацията винаги рано или късно води до неприятни изненади.
Re: Подпорна стена
17-03-2008 - 11:21:07
Благодаря Ви за изказаните мнения,
Изкопът ще е някъде около 0.80-1.00 метра в змята, като допълнително на 1.50 м, в "окопа" ще изкопая дупки и ще сложа тръби ф 63 на дълбочина 0.5 м. така че дълботината ще е 1.50 м. И друга идея имам, за да не бъде права стената (погледната отгоре е правоъгълник), на 4 места ще бъде "кръстосана". т.е. ще бъде пресечена, за да се усили самата стена.
Това последното само аз май си го разбирам :ami:

Някой има ли идеи
Re: Подпорна стена
19-03-2008 - 16:52:22
Моето мнение е , че си завършен идиот, който е опасен за себе си и за околните.
500-1000лв. струва проект на това съоръжение, пари, които за съжаление ще доведат до даване на още повече пари, защото ще се изнанадаш от това, какво ще покажат изчисленията.


Re: Подпорна стена
23-03-2008 - 11:37:45
еи ама що пишете като не знаете... то от експерти слвачища стават.... наи общо тук шега не бива... вземете си конструктор... от бетон по здраво няма.... копаите мин 60 см и после до твърдо.... като пуснеш лопатата да не се забива... сега правя подобна чудесия ама укрепявам 17 м височина от образната ми кота нула с пилони които са с 60 см диаметър вкопани на 40 м и на всеки 2 м2 по един укрепявам брега и ще строим кооперация на брега на морето на 8 етажа... ако знаете за какви суми става въпрос
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход