Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Подпорна стена

Публикувано от caridi 
Подпорна стена
25-10-2007 - 16:05:58
Здравейте на всички.
Аз съм нов във форума.
От два дни го разглеждам и ми харесва, че има много полезна информация.
Наскоро се сдобих с вилен имот, който има денивелация. Затова решх да изградя подпорна стена. Размерите са 1,80м височина и 21-22м дължина. Моля ако някой се е сблъсквал със строеж на подобно нещо да сподели опита си с мен. Интересува ме също и цени за да си направя по-добре сметките.
Благодаря предварително.
Успех на всички!
Re: Подпорна стена
25-10-2007 - 16:46:52
avatar
Здравей,

Аз не съм правил попдорна стена, но проверих възможните варианти, защото догодина ще ми се наложи да направя няколко. Вариантите които намирих са:
- бетонова (при твойте размери поне 80см. вкопана в земята и задължително с арматура)
- от готови бетонови блокчета (изливаш бетон в предвидените за това отвори)
- каменна (тип "дувар". Но не знам доколко ще издържа на натиска на насипа.)
- габиони

На мен лично, най-ми допадна варианта с габиони.
Габионите представляват паралелепипед от метална мрежа, запълнен с камъни.
За твоят случай е достатъчно да са 50см. вкопани в земята и широчина 50-100см. т.е. Като материали: мрежата за габиони и 25-50м3 камъни. (Все пак се консултирай със специалист).

Готови габиони предлагат :
- [www.vjfgeosystems.com]
- [ogradi.com]
засега не съм намерил някой да предлага родно производство.

Дано мнението ми, ти е било от полза. smiling smiley
teo
Re: Подпорна стена
25-10-2007 - 17:23:53
Здравейте.
Надявам се да бъда полезен със следната информация.
Преди около месец завърших грубата вертикална планировка на дворен имот с голяма денивелация и новопостроена къща. Целта на вертикалната планировка бе основно свързана с изграждане на подпорни стени, които да защитават постройката и разбира се да укрепят терена.

Първатата подпорна стена обикаля около къщата и е с височина около 1.80 м. - изпълението на което бе - вкопана основа (мисля около 50-60 см.) армирана, през около 3 метра армирани колони, двойна мрежа, бетон. Дебелина 30 см.

Втора подпорна стена - около 1.80 изпълнена както следва: основа вкопана около 50 см., армирана, през около 3 м. колони армирани. Бетон. Върху основата до достигане на височината, зидария от витошки морени (гранит), които се извадиха от самото място. Самата зидария я правиха по следния начин - кофраж лице (отзад ската бе добре откосен и не се наложи поставяне на кофраж). Полагане на ред камък и запълване с бетон, следващ ред и пак бетон и така докрая. Камъка е положен с разминаване и с търсене на правилно оформено лице. С две думи зидана подпорна стена с основа от стомано бетон и колони. След махане на кофража лицето е чисто, като на следващ етап ще го фугирам допулнително и ако имам възможност и средства може и да мина с препарат за камък. Засега съм го зарязал но и така си е красиво.

Трета стена - като втората но с височина около 1.50 метра.

Имам снимки но в момента нямам време и възможност да ги кача. Ще опитам в скоро време.

При всички положения си е голяма хамалогия. На мен трудът за зидарията от камък ми излезе по 40 лв на кв.метър. Камък си имам достатчъно (даже остана) и преди всичко бе добавен от изкопаните преди това витошки морени. Не ме питай как са го разбивали и оформяли (само на ръка ! Тук машини не вършат работа) и разбира се за това си платих отделно - около 700 лева.

Въобще се съобразявай много с терена и преценявай какво и как ще правиш.
Аз хвърлих доста пари по основите и кота нула (които са вкопани в терена поради денивелацията), терена и подпорните стени. Вероятно ако терена беше равен щях да спестя около 40 % от инвестираните от мен средства.

Но в крайна сметка чара на дворното място и къщата се явява именно денивелацията, интересните подпорни стени и оформлянието.

Успех !












Re: Подпорна стена
29-10-2007 - 15:25:56
Здравейте,
Благодаря за информацията.
За сега смятам да я правя армирана Г-образна с бетон и ще слагам камъни (буто бетон) за по-ефтино.
Но цялата офанзива ще бъде през пролетта.
А до тогава ще се образовам във форума.

Успех!
Re: Подпорна стена
29-10-2007 - 17:23:01
Pravilno caridi.Taka naistina izliza nai-evtino i nai-lesno.Az skoro pravih takava i sam dovolen,posle oblepih betona s kamenni plo4i i stana krasiva.Uspeh!
inj
Re: Подпорна стена
29-10-2007 - 21:04:18
Да попитам само, някой смята ли ви тези подпорни стени или си ги измислихте сами? Как така давате идеи за нещо, без да знаете каква е почвата отдолу?

e-mail: inj@injener.net
ICQ: 46741990
Re: Подпорна стена
30-10-2007 - 10:19:51
avatar
@inj: Прочетох написаното по-горе и никъде не видях някой сам да си е измислил подпорните стени.

Всеки е написал: какво е направил (явно проектирано от специалист) и какви пари му е излязло, или какъв тип решение му харесва (с посочени координати на специалисти, предлагащи такова решение).

Човекът пита за принципни решения и ориентировъчни цени. И получава точните отговори. За възможни "решения" и "цени", а не каква е "методика на изчисляване на подпорни стени" и как да го направим сами.

Никой, от пишещите, не се натиска да му предлага готови проекти на подпорни стени, да го подвежда или да насърчава мераци в него за някакви "самосиндикални" действия.
inj
Re: Подпорна стена
30-10-2007 - 14:54:09
Ами виж тогава човека какво е написал като отговор как ще я прави стената.

e-mail: inj@injener.net
ICQ: 46741990
Re: Подпорна стена
30-10-2007 - 15:38:35
avatar
@inj: Аз помислих, че забележките ти са към отговарящите.

Прав си. Не бях обърнал внимание на решението му. Надявам се това му решение да е резултат от качествен професионален проект, а не от 2-3 мнения от този форум (макар, че надали за толкова кратък срок някой е успял да му направи проект.).
Re: Подпорна стена
30-10-2007 - 16:24:54
Здравейте,

Благодаря Ви за съветите.
Аз заведох трима специалисти да огледат мястото и единия от тях ми предложи готов проект. И тримата обаче бяха единодушни, че трябда да се извика геодизист, за да се разбере каква е почвата в дълбочина 100 см.
Сам както разбирате няма да мога да изградя това съоражение, така че със сигурност ще има някой, който разбира от такива неща.
Идеята ми да пиша във форума е да събера мнения на хора , които са минали по този път, за да споделят опита си с всички нас.

Успех!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход