Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Измазване на фасадите с вар преди поставянето на топлоизолация - "+" и "-"

Публикувано от Iv_dhl 
Измазване на фасадите с вар преди поставянето на топлоизолация - "+" и "-"
20-09-2007 - 20:33:05
Тема за размисъл smiling smiley
Моля за мнение какви са плюсовете на измазване на стените с вар преди монтажа на топлоизолацията. Необходимо ми е за изграждане на собствено мнение по този въпрос, тъй като от няколко места чувам, че било хубаво да се направи, но не чух достатъчно добри доводи, за да влеза в приключения и с мазачи на вар по фасадите :].
Благодаря ви предварително и дано се получи дискусия, за да се роди истината clap:
Re: Измазване на фасадите с вар преди поставянето на топлоизолация - "+" и "-"
20-09-2007 - 20:41:45
Аз смятам че няма смисъл, още повече че лепилото хваща по-добре на тухла отколкото на хоросан.
Re: Измазване на фасадите с вар преди поставянето на топлоизолация - "+" и "-"
20-09-2007 - 21:59:19
Едва ли ще има дискусия - и аз не виждам смисъл. Обаждам се по-скоро за "статистиката".
Abu
Re: Измазване на фасадите с вар преди поставянето на топлоизолация - "+" и "-"
21-09-2007 - 07:49:06
Има смисъл единствено ако са криви зидовете и могат да се изправят с един хастар. По-лесно се подравнява топлоизолацията, съответно фасадното покритие. Ама само вар си е кофти, а за да слагаш цимент трябва да посмяташ дали ти е рентабилно. Бе, направо си е излишно!
Re: Измазване на фасадите с вар преди поставянето на топлоизолация - "+" и "-"
21-09-2007 - 09:41:49
Здравей Iv_dhl,

Темата е направо чудесна. Разбира се за тези които ги вълнува.
Та значи и аз като теб бях в размисъл кой път да хвана та да си направя фасадата на къщата. Ето какво беше моето решение. Искам да ти подчертая че не съм специалист в тази област просто попрочетох тук там нещичко и затова взех моето решение за моята къща.
Зидарията ми е тухла четворка с колони еркери трегери и разбира се стоманобетоони плочи. Тухлите ми са български и на много места са корозирали. Вземайки това в предвид плюс факта че всичко що е бетон по фасадата трябва да се облепи с XPS(фибран) а остатъка от фасадата където е тухла с ЕPS(стиропор) реших да ударя хастар преди изолацията.

Първо варта дори примесена с цимент за здравина си е топлоизолатор и моментано отпада задължението от XPS на бетонните елементи по фасадата защото те ще бъдат изолирани от хастара. После си правя цокъла с XPS и пердаша с стиропор цялата фасада. Ще спестя първо от това че ще използвам по малко XPS и второ от лепило. Това че някои твърдят че лепилото по добре хващало на тухла отколкото на мазилка не ме притеснява защото ще имам дюбели които ще хванат всеки лист на наколко места. А си има дюбели за бетон и за тухла. Мисля че няма да е проблем със здравината.

Второ хастара ще ми спои зидарията още повече. Имам на много места тухли четворки зазидани с дупките към фасадата и като духне вчтър е голям кеф. Знам че е грешка но нямах възможност да контролирам строежа. Необходим ми е хастар за да изпервя и тук там зидарията.

Трето ако поставя изолацията директно без хастар означава че ще имам празно пространство зад самата нея къде могат спокойно да си живуркат какви ли не гадинки. Е не ми харесва. Също така ако попадне влага между тухлите и изолацията бавно но славно ще ми скапе изолацията и ще трябва да правя нова. Влагата е много голям душманин а невярвам да намеря бригада да ми изпълнят изолацията като по учебник и да гарантират че влага зад изолацията няма да има. На мен не ми се вярва може и да има....

Трябва да се отбележи също че при полагане на изолация на гребен върху хастар както споменах по горе се избягва наличието на празни пространства между стената и изолацията. В този вариант ще загубиш въздуха който е там и който също играе ролята на изолатор. Аз си прецених че въпреки всичко няма да се съобразя с този факт и ще лепя на хастар.


Еми това е. Сега в момента мажем фасадите с вароциментова мазилка и живот и здраве след това изолация...

Пак искам да подчертая че аз не съм специалист и гореспоменатото в никакъв случай нетрябва да повлияе на твоето решение.


Желая ти успех и сподели после твоето решение.

Поздрави Иво
Re: Измазване на фасадите с вар преди поставянето на топлоизолация - "+" и "-"
21-09-2007 - 10:04:29
Също така ако попадне влага между тухлите и изолацията бавно но славно ще ми скапе изолацията и ще трябва да правя нова. Ivo moite uvajeniq ,no sus stiropor taka ili ina4e 6te se skape izolaciqta sled okolo 4-5 godini moje da vidi6 kolko e ostanalo ot nego po fasadata.
Re: Измазване на фасадите с вар преди поставянето на топлоизолация - "+" и "-"
21-09-2007 - 10:57:22

Здравейте,
Скоро правих ремонт в апартамента и докато къртих и разчиствах старата мазилка на една козирка попаднах на парче стиропор поставена между козирката и стената за уплътняване ли, за изолация ли не знам, но парчето си беше цяло а не разпрашено примерно или нещо подобно, гранулите си бяха с правилна форма. Та този блок е строен 76 г и едва ли са ползвали вносен стиропор. Мисля, че се преувеличава за стареенето на стиропора.
А иначе и аз съм за поставяне директно върху равна тухлена стена.
Re: Измазване на фасадите с вар преди поставянето на топлоизолация - "+" и "-"
21-09-2007 - 14:22:32
Ако са ти криви стените е хубаво да се измаже, но този дето ще маже, да го направи като хората (а не по стената).
В наше село какви дунавски вълни по фасадите има, просто не е истина. И хубавата иначе къща изглежда ужасно.
А пък на съседната къща, за да изравнят (лепиха без мазилка) чегъртаха после стиропора, но е горе-долу право.
А стиропора старее, ако е изложен на слънце и влага (най-вече слънце). Като е замазан не виждам как ще се скапе.
Re: Измазване на фасадите с вар преди поставянето на топлоизолация - "+" и "-"
21-09-2007 - 17:18:06
Ivo_HK Написал:
-------------------------------------------------------
> Здравей Iv_dhl,
>
>
> Първо варта дори примесена с цимент за здравина
> си е топлоизолатор и моментано отпада задължението
> от XPS на бетонните елементи по фасадата защото те
> ще бъдат изолирани от хастара. - а дали е така, дали наистина компенсира достатъчно топлоизолационните качества на XPS-a
>После си правя
> цокъла с XPS и пердаша с стиропор цялата фасада.
> Ще спестя първо от това че ще използвам по малко
> XPS и второ от лепило. Това че някои твърдят че
> лепилото по добре хващало на тухла отколкото на
> мазилка не ме притеснява защото ще имам дюбели
> които ще хванат всеки лист на наколко места. А си
> има дюбели за бетон и за тухла. Мисля че няма да е
> проблем със здравината.
>
> Второ хастара ще ми спои зидарията още повече - а като се измаже отвътре това няма ли да заздрави зидарията.
> Имам на много места тухли четворки зазидани с
> дупките към фасадата и като духне вчтър е голям
> кеф - дупките като се запълнят мисля, че ще се реши проблема.
>
>
>
> Трябва да се отбележи също че при полагане на
> изолация на гребен върху хастар както споменах по
> горе се избягва наличието на празни пространства
> между стената и изолацията. В този вариант ще
> загубиш въздуха който е там и който също играе
> ролята на изолатор - кой ли е по-добрия вариант за поставяне на излоцията на гребен или на топки и ленти лепило по крайщата.
>
>
> Еми това е. Сега в момента мажем фасадите с
> вароциментова мазилка и живот и здраве след това
> изолация... - Ивчо, успех с майсторите и дано не объркат равнинността на хастара и да стане както по горе писаха.
>
>

Здравей Иво,

Първо да ти благодаря за дългото и подробно описание на процесите, които смяташ да направиш, и второ извинявай, че разсъждавам върху твоето обяснение, но тези неща искам да си ги изясна с помощта и на други хора, а и на теб разбира се!
Иво, останалото което си написал са доводи и на други хора, които ме съветват да мина един груб хастар с повечко цимент и да съм сигурен, че работата ще стане както трябва winking smiley , неща, които принципно приемам, но ... moody smiley:
Re: Измазване на фасадите с вар преди поставянето на топлоизолация - "+" и "-"
21-09-2007 - 18:07:53
Хастар - да, ама само да се скрият идиотиите на зидарите, т.е. крива стена, тухли с дупките навън и други подобни. Във всички останали случаи просто няма никакъв смисъл. Това с влагата между стената и ЕПС-а нещо никак не ми се връзва и не вярвайте на глупости. Влага може да има само ако влиза отнякъде вода.
При добре изпълнена изолация с качествен ЕПС и качествени материали вероятността да се скапе след 4-5 години е много минимална. Но професионалистите за проектиране и изпълнение на такава не са много у нас. По фасадите има много елементи и критични места, където може да се получи напукване и след това пропускане на вода.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход