Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Вентилация вкъщи - дали и как?

Публикувано от Пламен 
Re: И още нещо
17-09-2005 - 16:21:09
Имах предвид - "Моят дом, моята крепост"smiling smiley
Виж - това са хората дето ги ползват - те пак ще си сложат, а такива като мен в статистиката ги нямаsmiling smiley
Я.
Re: По т.1 от горното
18-09-2005 - 23:43:19
Пламене, сайта с пасивната къща е убийствен. Само немец може да е толкова маниакално подробен. Аз имам само един коментар по повод вечното дерби с феновете на XPS: нали видяхте изолациите - сутерен/XPS ; стени/20см. EPS; покрив/25см.каменна вата.
Човека е дал 400,000 евро. Дали би се поскъпил да даде някой лев отгоре и да стопли бюргерското си сърчице winking smiley) при цялата си маниащина ако XPS-a беше правилния продукт за фасадата му?
Поста е по-скоро в двора на "XPS-на 60 години" от един друг форум, надявам се да метне колегата дотук.
Petyr
Re: Вентилация вкъщи - дали и как?
04-01-2006 - 19:26:32
Разводнявам форума за да вдигна малко темата, че е отишла на дъното...

Много се чудя за тези рекуператори, за които говореше Пламен. Ако с отработеният въздух подгрееш свежия, например имаш 24 градуса отработен пукаш го обратно на свежия (противоток), който преди това се е подгрял до 10 градуса под земята. И така го подгряваш до 19 градуса, следователно отработения въздух е някъде към 15 градуса и тук идва въпроса, защо да се изхвърля като може вместо скъпа термопомпа да се сложи един климатик на който изпарителя е сложен при отработения 15 градусов въздух, а кондензатора загрява от 19 до 24 градуса свежия.
Не е ли доста по-евтин и добър този вариант? С един климатик в мазето и малко повечко изолация се отопляваш почти безплатно.
MicroIvan
Re: Вентилация вкъщи - дали и как?
18-01-2006 - 02:27:35
V microelectronnite laboratorii poddarzhat pomeshtenijata obezprasheni kato
nagnetjavat vazduha - taka vazduha v pomeshtenijata samo izliza ot kadeto nameri a vliza samo prez specialni filtri, osobennoto v cjalata sistema e che na personala v laboratorijata is se precakva cjalata kravonosna sistema - malko ili mnogo takav efect ima i v taja prinuditelna ventilacija.
A za ikonomichnostta na skandinavcite - to vjarno chi nie sme nacija ot razsipnici ama
tjahen fon chicho Skruch rjapa da jade.
p_nachev
Re: Вентилация вкъщи - дали и как?
18-01-2006 - 13:04:00
Ще бъде във висше степен нескромно ако направя какъв да е опит за обобщения по темата с вентилацията и по тази причина се въздържам, но пък не мога да се въздържа и споделям за едно особено приятно чувство, което ме е завладяло от вчера, когато най-после намерих време да прочета поизостанали и крайно интересни неща гравитиращи към този въпрос, па макар и разделени в няколко теми .
Усещам, как едно празно множество (познанията ми по проблема :-)))))) се замени с едно скромно наситено множество.

Освен природна и обеществена обусловеност, скъпата енергия е много изгодна на пазарни и други субекти и не вярвам ситуацията да се промени към значитело по-добро в обозримо време. Май трябва да се пести ! Не се надявам на друго.
И освен това не е лошо да свикваме или поне да се отворим към нови идеи.
За което много благодаря на Петър, Любо, Пламен, 4овек, Янко, Явор и другите колеги (моля неспоменатите да не се сърдят).

Чувствам в себе си склонност вече да разглеждам проблемите на изолации, климатизация, вентилация, отопление и топла вода и други, които се появяват в тази връзка, като едно относително цяло, към което трябва да се подхожда изключително сериозно.
Само дето не констатирам достатъчен капацитет в себе си да се задълбоча в тази област ;-(((((, а нали знаете какво се случва у нас (може би не само у нас), когато не си "в час" с нещо, а пък подадеш ръчичка "за здрависване".

В тази връзка ми стана интересно, че аспектите и разрезите на третиране на въпроса могат да са твърде много, понякога неподозирани. Включването на MicroIvan по-горе, с което обръща внимание, че вентилационни състеми, които работят с по-високи налягания, могат да повлияят силно негативно на човешкото здраве е нещо, за което в никакъв случай не бих се сетил. Замисляйки се - ами то много хора имат проблеми с кръвоносната система и при естествените промени в атмосферното налягане, да не говорим за другото. Очевидно това е фактор.

Някой има ли представа, ако този процес се оразмери с някакви единици - до къде се простират хигиенните норми !?


Re: Вентилация вкъщи - дали и как?
18-01-2006 - 20:38:21
Добре дошли Начев и МикроИван,
Аз също се заинтересувах от бележката на Иван - ако може да ни светне какви са му сведенията (и наблюденията).
Това, с което Пламен започна темата и което Петър твори в момента ми се струва, че не би трябвало да дава такъв страничен ефект, ама не пречи да се образоваме по въпроса. Доколкото разбрах тези рекуператори осъществяват "балансиран" вход/изход на въздуха и правилно изпълнени, би трябвало да не променят налягането в дома.
Иван, за какви (количествено) разлики в наляганията все пак става дума?
И като идея: След като подобни системи могат да "развалят" комфорта, дали пък с правилно управление няма да смогнат да противостоят на външните промени и да стабилизират комфорта на чувствителни обитатели?
MicroIvan
Re: Вентилация вкъщи - дали и как?
19-01-2006 - 23:40:38
Nikakvi parametri ne moga da kazha.
V TU-Sofija (blok1) ima takava laboratorija i ot tam znam za tozi efekt, no opredeleno tova neshto e kovarno zashtoto ne se useshta makar i da se chuvat ventilatorite.

Joan beshe pisala che ne im se otvarjali prozorcite na kashti s takava ventilacija -
tova me navezhda na misalta che staite im sa otnositelno hermetichni i verojatno
izhodjashtata traba svarshva na pokriva kakto otdushnicite a vhodjashtata zapochva njakade nisko do zemjata pri takava konfiguracija na principa na komina ventilator prosto ne e neobhodim i navjarno razlikata v naljaganeto njama da e ubiistveno
(nali kaminite sa na toja princip).
Re: Вентилация вкъщи - дали и как?
27-01-2006 - 13:13:52
Смятам, че за нашите климатични условия не е подходящо това, което е подходящо за финландците. И по-добре да се дадат повече пари за по-дебела топлоизолация, но непременно от експандиран (дишащ) стиропор или минерална вата, а да се пренебрегне херметизацията на жилището с алуминиева или PVC дограма. По добре е да се проветрява през малки отвори денонощно, отколкото с еднократно отваряне за по10 минути - това е според моето лично усещане за комфорт: да чувствам непрекъснато промяната на външната температура и усилването на вятъра значи да съм в симбиоза с природата около мен. Аз съм зодия Везни и може да се доверите на вкуса ми към комфорта. Вентилационната система е подходяща за големи обеми с много хора, но у дома ще ми досажда с техническите си аромати и шумове. Живеем в прекрасна страна - пу, пу да не ни е уроки! И да мислим как да си я запазим!
Re: Вентилация вкъщи - дали и как?
27-01-2006 - 19:49:56
Галя Написал:
-------------------------------------------------------

> И по-добре да се дадат повече пари за по-дебела
> топлоизолация, но непременно от експандиран
> (дишащ) стиропор или минерална вата, а да се
> пренебрегне херметизацията на жилището с
> алуминиева или PVC дограма.


Здравей Галя и добре дошла.
Без заяждане, но звучиш много категорично за дишащия стиропор и дограмите.
Защо?
(аз съм риба, ако това има съществено значение за природосъобразната вентилация smiling smiley )
Petyr
Re: Вентилация вкъщи - дали и как?
28-01-2006 - 12:19:11
МикроИван,
При вентилацията освен, че се се вкарва въздух с някакъв дебит, то се и изкарва. За тази лаборатория незнам, но ако е над 3 атмосфери, то може персонала да умре като излезе, защото леководолазите, ако стоят над 20 мин. на дълбочина над 20 метра и ако не се декомпресират (наложи им се да излязат бързо и нямат време да стоят по 5-10 мин. на всеки 5 метра до повърхността /това зависи от дълбочината и времето прекарано на съответната дулбочина/), то ще трябва или бързо да се върнат на същата дълбочина или да ги вкарат в барокамера, защото в противен случай изхода е фатален. Декомпресията се налага за да се изкара азота от кръвта.

Комина смуче заради различната скорост на вятъра на различна височина.. става като дюза на Лавал, а не заради различното налягане на няколко метра височина. Доколкото знам, хигиенните норми са свежия въздух да се засмуква от поне 3 метра височина, а не от земята.

Вентилаторът, който вкарва въздуха при дебит 600 м3/час трябва да покрива загубите, който при тръбите в земята са около 50 Pa (трябват 300м. тръби с диаметър 200 мм. и незнам доколко ще е икономически изгодно) и да има още толкова в къщата, излизат общо 100 Ра (1 атмосфера е 100 000 Ра). При изкарването нещата са подобни, следователно пак ще ни трябва вентилатор с около 100 Ра. Ако имаме 10% разлика във вкарвания и изкарвания въздух, това прави 10 Ра. Което според мен е малка разлика в налягането.

Галя, права си, че е по-полезно да се вкарва непрекъзнато свеж въздух, нали затова дискутираме в тази тема, отколкото да се проветря ударно, но ако го правиш с неуплътнени прозорци или дупки в стената, то ти ще имаш сериозни топлинни загуби. Ако си отваряш прозореца за 4 мин. то ще сменяш всичкия въздух в помещението, но загубите ще са по-малки, защото ще изкараш всичкия "мръсен" въздух и ще "заредиш с чист", а ако си с дупки, пак ще вкарваш "чист", но ще изкарваш "полумръсен". И ако навън е -18, както беше последната седмица, то няма да се чувстваш близо до природата, а просто ще надуеш отоплението на максимум и ще се погрижиш за замърсяването й.
И аз съм зодия Везни, но понякога е добре да се вслушаш в умния съвет на някой Водолей или да се потопиш в света на нетрадиционно мислещите Риби, а като дойде момента за иконмическа изгода, да платиш на някой Телец, за да ти каже дали си струва цялата работа, защото ние Везните сме известни с това, че харчим повече от необходимото.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход