Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Вентилация вкъщи - дали и как?

Публикувано от Пламен 
Re: Вентилация вкъщи - дали и как?
14-09-2005 - 16:00:05
сори, в момента не мога да дам числа - бяха обаче блокчета с апаратменти с обща система - доколкото го помня, че беше отдавна - в смисъл блокчета с по един вход на 3 етажа с по 2 (мисля) ап. на етаж. без балкони естествено. не бяха още населени - новички бяха - и май бяха общински жилища за млади семейства - в това не съм сигурна, последното. развеждаха ни представители на общината и на тяхната енергийна агенция - за к'ви минуси си говорим smiling smiley питах специално за отваряемостта - казаха ми, че нямало смисъл да се отваря, защото там зимата темп. падали до -20 и се задържали дълго такива, и сезона им бил 8-9 месеца (отопл., де), та отварянето водело до големи загуби. това беше, доколкото помня.
Със сигурност имаше изпозване на топлината от "отработения" въздух чрез някакъв топлообменник - както ти каза - без смесване, естествено. И принудителна циркулация на въздуха - на ток.

Все пак ден-градусите там за Финландия са различни от тези за БГ - при това за БГ са различни за разл. райони, това със сигурност има значение за сметките - ти с какви си смятал, не знам.
Re: Вентилация вкъщи - дали и как?
14-09-2005 - 16:00:16
Здравейте Пламен и Co.
Вчера малко не съм те доразбрал, Пламене.
При така формулираната тема предлагам:
1. Да дефинираме (попитаме) по точно "Дали"?, а пътьом и за какво?
Поне аз доколкото чета, "вентилацията" обикновено "се сервира" smiling smiley заедно с проблема влага/мухъл, често след нова дограма (прекратяване на Бай Тошовата вентилация).
Сигурно обаче има и някакви др. параметри на въздуха, които да искат вентилация.
Маже би някакви бактерийки и микробчета, които да влияят на евентуалната технология - примерно да обичат да живеят в рекуператор sad smiley
Моля, някой ако знае кои параметри изискват вентилация и колко да ги сподели или ни прати да ги прочетем.
2. Ако получим някаква ясност пот т.1 - да видим дали не можем да "задушим" някое зло в зародиш, щото сме го оплодили с някой др. наши "съвремени" подобрения.
Например (не само на майтап): НЕизолирането на някоя стена (или част) в банята или остъкляване, или стъклени тухли може да струва "0" или "-", а да доведе до локален конденз и отвеждане в сифона, преди влажния въдух да се разходи из къщата. Същото това може да се окаже пълна глупост, ако по друг параметър е необходим въздухообмен, елиминиращ влиянието на тази баня.
3. Вече знаем минималния въздухообмен на човек, кубик и т.н. = (т.1) - (т.2), другите "опасни" ограничения и се обръщаме към технологиите.
4............
5............

55. Оборудваме системата с контролер.
Дано излезе нещо читаво и полезно.
Да не ме разберете погрешно, не пледирам за горната последователност във времето - само като ред на мисли и предпазване от евентуални "глупости".
То и от здравия разум е ясно "По-топличко, по-сухичко, без микробки и БЕЗ пари" - и отиваме виднага на "Как?"
На всички успех.
Re: Вентилация вкъщи - дали и как?
14-09-2005 - 16:11:33
Ефектът е същия - не ти е студено докато спиш. Добре де пошегувах се. Ама теб не мога да те разбера - искаш мнение, после се опитваш да ме убедиш, че не е правилно. Изкривяваш си резултата от питанетоsmiling smiley
Re: Вентилация вкъщи - дали и как?
14-09-2005 - 16:21:12
Общински бяха - и там система някаква - дават се под наем за опр. срок при нормиран наем (по-нисък от този на свободния пазар) за млади семейства с поне 2 деца (в тази връзка ни се похвалиха, че там имали средно по 3 деца в сем., 'щото много се грижели за младите семейства и така ги стимулирали да раждат повече деца) - и след този срок - мисля 10 години беше, ги продават на живущите по преференциални цени. Останах с впечатлението тогава, че преференциите си бяха съществени - и за наема, и за цената на закупуване - въртят ми се нещо като наем с около 40 % по-нисък от аналог. на свободния пазар, и цена - наполовина. Но за тези числа не мога да гарантирам - просто спомен ми е останал такъв.
Re: Вентилация вкъщи - дали и как?
14-09-2005 - 16:28:36
До Човек, ами нарочно го правя smiling smiley ако се съглася с тебе веднага няма нищо да излезе от спора, пък нали казах, на мен наистина сами необходими резултати от нещо като брейнсторминг. Иначе по немските форуми реалността е такава: един каже: супер е, върхът, крем де ла крем!! ; другия веднага: млък бре, ти си много тъп, и понеже си тъп, това не е така! и т.н.

До Йоана,
Quote

и май бяха общински жилища
това обяснява всичко, и най-вече неотваряемите прозорци.( Ако не си толкова "анти-държавно" настроена колкото мен, не ми обръщай внимание като пиша за всякакъв род публични финанси, инвестиции и пр.)
Разбира се, благодаря за инфото.

Любо,
принудителната вентилация през зимата носи по-скоро сух въздух - има общо с абсолютна и относителна влажност на въздуха при различни температури. Микробите май са по-скоро градска легенда, но не знам, тука профи мнение е май наистина ценно.
Няма производител на вентилационно оборудване, който да не предлага подобни системи. С контролери и всичко как си му е реда. Но тука пък май избързваме. Говоря за себе си, де.
Re: Вентилация вкъщи - дали и как?
14-09-2005 - 16:34:49
Като си решил да дакопаваш тръби - вземи генерално решение. Аз бих ти препоръчалр да си направиш землянка. Има такива проекти за къщи- закопаваш се под земята и разходите по отопление ти се намаляват значително. А да не говорим, че това което е под земята не влиз в сметките за Кинт на парцелаsmiling smiley
Re: Вентилация вкъщи - дали и как?
14-09-2005 - 16:56:13
Пламен,
За сухия зимен - ясно, нали за него се борим. Роли се сещам как ще направим циркулацията в землянката на 4овек smiling smiley, въпреки че разчитам скоро да ни извади от нея.
Микроби ли са плесени ли - не знам, но край климатиците постоянно рекламират биофилтри и пр.
Отиваме напред, но за мен всякакви съоръжения рано или късно ще трябва да се хигиенизират. Опита ми с радиатора на колата не ме радва.
Ако обърна внимание в линка от др. тема предвиждат периодично да прокарат парцал или гъба, намокрени в белина!! през подземната тръбна система winking smiley
Re: По т.1 от горното
14-09-2005 - 21:10:11
За който има време - един pdf на английски с картинки и таблички с малко данни:

Описание и тех. дан. на купешка система

По темата вентилация са стр.3 до 5. Останалото за фенове на пасивни къщи.
Файлчето е от сайт на фирма, предлагаща "шведски" пасивни къщи в Ирландия. При по-подробно разглеждане става ясно, че при тях климата е по-топъл и по влажен от тук.
Споменават че при отрицателни температури може да има замръзване!!! в системата, но вероятността при тях е малка (това вече е по т.5. smiling smiley )

Сайтът е препоръчан вчера от Йвайло Илиев в стария форум. Аман от тези разходки sad smiley
Пасивни къщи
Re: Вентилация вкъщи - дали и как?
15-09-2005 - 11:52:13
Човек,
ами то готиното е, че не копаеш отделно канали за тръбите, а ги полагаш покрай основите още при строежа на къщата. Ето тук и тук е показано нагледно за какво говорим.

Тя цялата тая страница е на някакъв маниак, който си е снимал ден по ден строежа на (пасивната) си къща. От първа копка до цветенцата в двора. Някъде видях и показанията на електромера им ден по ден, разделени на дневна и нощна тарифа. Щурак. Обаче много може да се види.
Re: Вентилация вкъщи - дали и как?
15-09-2005 - 12:03:17
Нали ти казах - според мен ефект ще има, но на мен не ми звучи уютно. Както и впрочем използването на камина за отопление - ако си правя камина то тя ще е неефективна, с открит огън та да мога да се наслаждавам на огъня и пукането на дървата с чаша вино в ръка в студен зимен ден, когато навън се сипе сняг и затрупва всичкоsmiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход