Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
Re: Слънчеви колектори
29-08-2008 - 18:10:11
Момчета, помагайте!
Почнах да правя баните, а човека от Ерато, на когото разчитах да ми смята слънчевата инсталация и да монтират панелите - сега или на по-късен етап, взе, че излезе в отпуск... А майстора на плочките в баните вече работи... Трябва да се иззидат стеничките в баните покрай вертикалните щрангове, а тръбите за слънчевите панели така и не са пуснати. ВИК-то мина, ОВ майстора си пусна щранговете (сложи медни ф 28 ако не бъркам, котела е на твърдо гориво със серпентина), но за тръбите за слънчевите панели от котелното до покрива, над който (на покрива) ще са панелите така и не се нави да сложи, каза, че не смее да слага нещо, дето не знае какво трябва да е.
По проект не са медни, а навсякъде казват, че такива трябва да са. Какво да сложа, по сметка на ОВ инженера в проекта ми трябват около 25 кВ за топла вода за битови нужди, естествено, мисля бойлера да е с две серпентини - едната от инсталацията за панелите, другата от котела.
Та въпроса ми е - какви тръби да заложа във вертикалните щрангове за слънчевата инсталация - медни ли или с вложка, изолация да им слагат ли и с какво Ф да са, че да могат да зидат стеничките около щранговете и да си лепят плочките. То ще има ревизия, естествено, но през нея трудно ще се поят тръбите ако са медни и оставя монтажа за фирмата, която ще прави цялата система...
Къщата е на два обитаеми етажа с подпокривно пространство (студен покрив) и мазе. Котелното е в мазето. От щранга до котела в мазето разстоянието е около 8 метра, после вертикално е още 8 метра. до покрива - където ще са панелите. Две тръби са проектирани за панелите, но се чудя дали и двете медни и какъв диаметър да пусна....
Благодаря предварително.
Re: Слънчеви колектори
29-08-2008 - 18:11:59
А, не писах, бойлера ще е в котелното, пак в мазето.
Re: Слънчеви колектори
29-08-2008 - 19:31:08
Колко литра ще е бойлера , и мислил ли си какви на вид ще са панелите . Задължително с медна тръба - друго е поне 15 години да се спи спокойно .
Re: Слънчеви колектори
29-08-2008 - 19:41:56
Без да чакам да ми отговаряш ти казвам , ако ще топлиш вода от 300л до 1000 литра сложи си медна твърда тръба фи-22 и изолация фи-22 по минимум 12мм Айрофлекс -черната . фи-22 са повечето стандартни изводи на панелите , като и на помпената група . Не прави компромис да слагаш фи-18, или пък да преоразмеряваш до фи-28 . Къде е това.
Re: Слънчеви колектори
29-08-2008 - 19:42:11
Пусни две ПВС тръби 50 или още по-добре 75мм - след това тези ссъс слънчеват аинсталация ще си вкарат в едната кавото преценят, а другата ще ти е за нещо дето си забравил и се сетиш след време
Re: Слънчеви колектори
29-08-2008 - 19:59:40
gogo здравей smiling smiley . Почнал си да говориш в стил "Междузвездни Войни" smiling smiley . С теб в София ли се видяхме? Добре дошъл отново.

2V6 не знам за теб, но на нас ни се разказа играта през Август. Това е официално най-гадния месец за работа. Добре че почнаха мързеливците дето си взимат отпуска по цял месец confused smiley да работят.

М/у другото си търся изпълнител за региона на Варна. Ако някой има желание и време за работа нека да ми пише лично съобщение.


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва
Re: Слънчеви колектори
29-08-2008 - 20:07:51
StefanB послушай filmatoplo. Аз съм на същото мнение. Ф22 за такива големини е идеалния вариант. Ние слагаме 19мм изолация Аерофлекс (19х22) за по-сигурно. Мисля, че ще е по-добре понеже като гледам ще имаш дълго тръбно трасе.

Това с ПВЦ-то е несериозна работа.

Успех!


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва
Re: Слънчеви колектори
29-08-2008 - 21:08:39
Нищо му няма на ПВЦ-то, ако соларната система не го прегрява.
Re: Слънчеви колектори
30-08-2008 - 10:57:18
Никакво пвц , и да не забравите да пуснете кабел за датчика 2по 0,50 или 2по 0,75 многожичен захванат с миши опашки за една от тръбите .И без да прегрява пвц -то не издържа на кислородната атака нито на ултра виолетовите лъчи,за които не знае минават дори през изолацията Сънчо е прав - пвц е несериозно та ако ще и с алуминиева вложка - външната обвивка се напуква а алуминия става на прах окис .И аз се подведох преди години по заложените преди нас тръби на един клиент иги направихме от полипропилен , работи си системата ама така се нагърчиха тръбите и вече са напукани и се ронят при допир . Това лято отказах на един такъв клиент с заложен ппр за щрангове , една новоизлюпена фирма от Бургас я направи ама ден през ден ги виждам пред хотела.
Re: Слънчеви колектори
30-08-2008 - 11:41:15
Напротив - несериозно е да взима мнение от форуми за големината на тръбите, вместо да остави място където изпълнителят да си прекара каквото му е нужно.
Още повече , че ако положи сам тръбите гаранция на системата няма да има.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход