Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Къде да копая за ограда??

Публикувано от StefanB 
Къде да копая за ограда??
04-07-2007 - 22:53:56
Помагайте, моля, как се разполага оградата откъм улицата, на лицето на парцела, нямам време да чета ЗУТ - на регулационната линия - половината навън, половината вътре в парцела (както със съседите или изцяло в парцела, или изцяло откъм тротоара...
На времето като сложиха колчетата после по конец по тях опънахме стълбовете и мрежа, така че границата я имам сигурма, но не искам да викам геодезистите пак и да им кихам 200 кинта за нищо, утре идва багера и изведнъж вързах, че не съм сигурен къде точно да прави изкопа на лицето...
Благодаря предварително!
Re: Къде да копая за ограда??
05-07-2007 - 10:53:07
За ограда задължително викай геодезистите. По - задължително е отколкото като строиш къщаsmiling smiley
НЕ почвай без протокол за линия и ниво за оградата - цяла къща си направил като си спазвал законите , да не изложиш накрая с оградата. Надявам се имаш проект за ограда - ако не направи си.
Изцяло в парцела на този, който изгражда оградата се прави. Със съседа можеш да я направиш наполовина ако той е съгласен, ако не е я правиш в своя. Общината и същия собственик по закон като частното лице. В твоя случай си правиш оградата вътре - аз даже бих отпуснал гювеч към 5см. на тротоара, защото ако сбъркам да не ми създават в последствие проблеми.
Улиците са много важно нещо - знам за случаи дето са ставали скандали за няколко сантиметра.
Re: Къде да копая за ограда??
05-07-2007 - 11:31:30
Мерси за отговора!
Не, нямам проект за ограда, 4овек, все се каня да се обадя на архитекта. Снощи се зарових в ЗУТ и доколкото схванах над определена височина е нужен проект, но може и да съм недоразбрал... Аз исках да ползвам багера да копне 50 см за основата, както вече казах геодезистите два пъти са гомерили и веднага след първия път са сложени металните колове с бетонна заливка и мрежа, а на втория пред мен замериха точките и казаха, че е точно по мрежата, затова и мислих да спестя третото идване, но щом казваш... Ще прежаля два стотака, май вече и три може да е станало.
При мен е малка вероятността да се сбърка, парцелът е трапец с идеално равни основи.
Значи на 5 см навътре.
А ограда към съседите масивна не смятам да правя засега, има мрежи, стигат, не ми е приоритет.
Впрочем и към улицата оградата ще представлява бетонна основа на 60 см от тротоара висока през 2 метра бетонни стълбчета с шапкии в средата дървени елементи, като едно време на село, та няма да е масивна.
И за това ли трябва линия и ниво, че и проект и разрешение.... Егати държавата...
А ако само си изкопая дупката и си налея основата с чакащи железа за стълбовете, без да стъпвам на тротоара, от моята страна, пак ли газя закона?
Ще взема да звънна на надзорника, че и без това откак взех акт14 не съм му виждал очите....
Re: Къде да копая за ограда??
05-07-2007 - 12:26:50
Звънни му задължително.
Лошо , че не си направил проект - няма да можеш да почнеш достатъчно бързо. Аок искаш питай го дали ще рискува ти да си направиш оградата докат оти одобряват поректа, пък да се оформята протоколите после.
Ако не беше задал въпроса щеше по-спокойно да живеешsmiling smiley
Без проект може само ограда "мрежа и колци", но вече и за нея искат да внесеш молба и да ти дадат разрешение.
Re: Къде да копая за ограда??
05-07-2007 - 12:56:44
dA, ПИТАХ го, каза същото каквото и ти тишеш - молба за колци, а в моя случай за постоянна ограда - проект, обясни че рискувам да сбъркам, ако не е минала улична регулация, ако построя оградарта според парцела, че могат да ме одрусат яко...
Звъннах и на архитекта, каза, че ще съм един от малкото идиоти които ще искат одобрение на проект за ограда и че той би си я направил без формалности, но ако толкова държа да се разделя с около 1000 лв минимум (включително и замерването, което според него ще е просто посочване на старите точки...), то той е насреща.... В община Витоша било пълен батак в момента, по думите му...
Но ще проектирам, не ми се разправя....
Re: Къде да копая за ограда??
05-07-2007 - 13:19:28
Няма да си първия , не се притеснявай. Аз лично познавам и други, които си правят проект за ограда.
1000лв. са нищо ако проекта за ограда не е само отбиване на номера. Недей да искаш порект само за одобрение, а нека се напънат да измислят нещо което, да ти спести тези 1000лв. Основно конструктора може да ти даде идея за спестяване на материали.

bnm
Re: Къде да копая за ограда??
05-07-2007 - 17:56:00
Ние имаме разрешение за строеж на плътна ограда.Съдържа архитектурна част и конструктивно становище.От общината уведомяват съседите и се чака две седмици,както за къщата.Според документите,които намерих,сме платили 50лв такса.От фирмата ни взеха 280лв за проекта,така че не е толкова скъпо.Би трябвало геодезиста,когато сте забивали колчетата,да е дал някакъв документ.За таксата ,дано не греша,защото ние платихме всичко накуп за къщата и оградата.
bnm
Re: Къде да копая за ограда??
05-07-2007 - 18:02:26
За плътна ограда ни искаха и подписано съгласие от всички съседи,като в декларацията изрично се уточнява как ще мине оградата спрямо границата между имотите.Имам копие от такива декларации,ако на някой му трябва.
Re: Къде да копая за ограда??
05-07-2007 - 18:11:34
И сега ти трябва някой, който да попълни протокола за линия и ниво А там няма начин д а не трябва пак геодезист да се подпише, освен другите, които фигурират
Re: Къде да копая за ограда??
09-08-2007 - 13:18:50
bnm Написал:
-------------------------------------------------------
> За плътна ограда ни искаха и подписано съгласие от
> всички съседи,като в декларацията изрично се
> уточнява как ще мине оградата спрямо границата
> между имотите.Имам копие от такива декларации,ако
> на някой му трябва.


bhm,
Моля те да ми изпратиш тези декларации на e-mail, ако ти е възможно!
Мисля и аз да се впусна в тези приключения със съседите, че знаеш ли колко време ще ми бъде необходимо за тяхното узряване :]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход