Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

(л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?

Публикувано от Любо 
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
05-01-2006 - 19:35:27
4овек, прав си, но ние в това отношение сме пак много по-назад от немците. Тук още се разправят дали ти трябва EPS или XPS отвън. Преподчитам да видя те как го правят, защото от опит знам, че немците първо мислят а после правят нещо. Докато тук често се чува: "Направи го, пък ако стане". Инъче със сондата е добра системата, но ако знаеш колко струва сондажа ...

60 кубика на човек са нормите за заведения (където се пуши), за къща се води, че 30 за достатъчни, но зависи какво се прави, ако лежиш и си 50 кила сигурно и 20 ти стигат ако се движиш и си 150 няма да ти стигнат.. имаше една таблица на http://www.erato.bg/toplo/pdf_2005/2_2005%20.pdf стр. 16, която показва изискванията на различните държави. Във Финландия например за спални минимума е 25 м3, по-малко не видях.

Янко мерси за 0,33 W smiling smiley И аз за прозорците незнам.. тук рекламират К=1,1 за стъклопакет, но на места съм виждал, че слагат троен стъклопакет (не триплекс, а три стъкла със аргон между тях), но незнам цената.

Та в примера ми ако трябват 300 кубика/час по 0,33 В * 5оС= 500 вата, ако са 150 кубика на час - 250 вата.

Явно загубите са по-малки от тези от стени и прозорци. А дали ще стигне дебита на отработения въздух? Ако имаме 300 кубика/час и може да смъкваме 15 градуса излиза 1,5 КВ като на нас ни трябват 0,5 за въздуха+ 2 за топлинни загуби, и явно 1КВ няма да ни стигне.

Пък и излиза, че въздуха който трябва да подаваме трябва да е 44 градуса sad smiley нещо не ми харесва...

Инъче явно излиза разликата в площите 525 м2 при 16 KW и 25 м2 при 1-2 KW По скоро трябва да е някъде към 60 м2, или 4 тръби по 100 метра Ф100... Но просто разликата във енергията която се извлича е сериозна.
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
05-01-2006 - 20:18:55
Здравейте,
Гледам следпразничен подем на творческата мисъл smiling smiley

Идеята е интересна и приемам поне теоретично, че може да заработи. Въпрос на сметки дали си заслужава за ПК.
Едни техн. проблеми да споделя:

Разбирам, че се градят две отделни системи - рекуператор (за вентилация) и климатик за температурата. На рекуператора се помага с тръби в земята, а на климатика с остатъчната топлина от рекуператора. Мисля си за зимата. Сметките на Петър може да са верни, НО усреднени във времето.
За да стават нещата двете системи трябва да работят ЕДНОВРЕМЕННО. До колкото съм виждал, изпарителя се развърта относит. случайно (когато вътре не достига топлина) и чисто интуитивно усещам, че дебита на неговия вентилатор е бая голям. Духа известно време, свършва работа и спира. Не си представям, че искаме така да работи и рекуператора за да достави необх. колич. 15оС въздух. (големи скорости, дебели въздуховоди).
Освен това - нещо ми се губи т.н. обратна връзка, нещо изключително важно за управленито на технич. (пък и обществени) системи. Какво става:
Пада температурата вътре - климатик и рекуператор включват- нахлува по-хладен въздух през рекуператора - след малко (скоростите са големи) "отработения" започва също да се охлажда - започват да се влошават разчетните условия за климатика, което води до още по-голямо охлаждане и т.н.
Възм. решение: Двете системи работят сами за себе си. НО, тогава е необходим акумулатор за отраб. въздух. Като гледам кубиците - бая помещение или резервен достъп на външен въздух към "мазето" с изпарителя (което пък опорочава идеята). Вариантите с водни и др. подобни акумулатори едва ли са разумни.
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
05-01-2006 - 21:15:45
Може би ако се направи с 600 м3/час, 8 тръби по 100 метра Ф100 ще имаме:
-> 600 кубика/час по 0,33 В * 5оС= 1 KW за подгряване на въздуха до 24 градуса.
-> 600 кубика/час по 0,33 В * 10оС= 2 KW за топлинните загуби при -16 градуса.
-> Температурата на вкарвания свеж въздух ще е 34 градуса.
-> При външна температура над 4 градуса може да се работи на 300 м3/час.
-> При максимално натоварване при -16 градуса разхода на ел. енергия на климатика ще е 750 W (70 лв./месец).
-> Естествено вентилаторите ще гълтат 2 пъти повече ток.
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
06-01-2006 - 23:03:24
Янко, сигурен ли си за тези 0,33 W за 1 градус на кубик въздух? Защото доста неща сметнах с тази стойност.
Дължината на тръбите не се определя от това дали въздуха ще успее да приеме топлината за времето през което е в тръбата, а от това дали почвата ще може да му отдаде достатъчно топлина. Въздухът гълта много по-бързо топлината отколкото земята може да отдаде и затова се оразмерява спрямо земята.

Песъчлива почва ( суха ) q = 0,010 kW/m
Глинена почва ( суха) q = 0,020 kW/m
Глинена почва ( влажна ) q = 0,025 kW/m
Глинена почва (наситена) q = 0,035 kW/m

L=Q/q

Където Q [KW] е енергията която ще ни отдава почвата. В горния пример 3 KW.
L=3/0,01 (в най-лошия случай) = 300 метра. Правят се на 3*100 (не повече от 100) незнам защо, според мен и 10*30 метра са достатъчни (дори при ламинарно течение) и ще имаме по-малки местни съпротивления, но може да има някаква друга причина, или просто да е по-лесно да се сложат 2-3 тръби да обиколят къщата, отколкото да се копае за 10.

Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
06-01-2006 - 23:06:30
Любо, инверторните климатици нали работят непрекъснато, като си менят мощността?
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
07-01-2006 - 00:20:27
В горния пример имам грешка.
Това:
Където Q [KW] е енергията която ще ни отдава почвата. В горния пример 3 KW.
L=3/0,01 (в най-лошия случай) = 300 метра. Правят се на 3*100 (не повече от 100) незнам защо, според мен и 10*30 метра са достатъчни (дори при ламинарно течение) и ще имаме по-малки местни съпротивления, но може да има някаква друга причина, или просто да е по-лесно да се сложат 2-3 тръби да обиколят къщата, отколкото да се копае за 10.

Да се чете:
Където Q [KW] е енергията която ще ни отдава почвата. В горния пример 600*0,33*(Т1-Т2) = 5,8 KW. L=5,8/0,01 (в най-лошия случай) = 580 метра. Правят се на 6*100 (не повече от 100) незнам защо, според мен и 20*30 метра са достатъчни (дори при ламинарно течение) и ще имаме по-малки местни съпротивления, но може да има някаква друга причина, или просто да е по-лесно да се сложат няколо тръби да обиколят къщата, отколкото да се копае за 20.
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
07-01-2006 - 14:05:53
Въздух.
t [oC] Cp [W/(m3.K)]

-20 0,3847
0 0,3564
20 0,3324
40 0,3114

Явно енергията намалява при по-високи температури, но това е за сух въздух.
Янко
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
08-01-2006 - 00:24:31
Петър, 0.33 W/m3C беше за стайна температура - виждам че си намерил по-изчерпателна информация :}
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
08-01-2006 - 02:41:45
Доста се измъчих докато ги намеря... Някак си ми си струваше малко 0,33 Вт. Друг път ще съм по-доверчив smiling smiley Отново ти благодаря, че ме ограмоти clap:
Много се чудя този климатик, за който си мечтая, дали ще смогва да прехвърли топлината при 600 кубика/час? Той самия работи на толкова, но дали отдава по 15 градуса на 10 кубика за минута?
Янко
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
09-01-2006 - 13:28:12
А целта каква ти е - с климатика да изсмукваш топлина от почвата чрез тръби с въздух, или да използваш топлината от отработения въздух от къщата, или и двете едновременно?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход