Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

(л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?

Публикувано от Любо 
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
05-01-2006 - 12:51:37
Малко на перпетуммобиле бие тази система. Имаш загуби и през стените и прозорците. Т.е. на теб ще ти трябва доста по-топъл въздух да вкарваш за да подържаш 24 градуса вътре. Спестената енергия не знам дали ще ти бъде толкова голяма, че да си заслужава.
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
05-01-2006 - 15:36:42
Е не е перпетуммобиле, разилката в температурата пак ще идва от акумулиращата способност на почвата, но ще се използват и тези 5 градуса на отработения въздух, които рекуператора неможе да вземе. Просто да се ползва система въздух-въздух, а не вода-вода, тъй като и без друго въздуха се ползва.
Но все пак това го мисля при К стени = 0,1 К покрив = 0,09 и К прозорци = 0,7.
Примерно за една 150 кв.м. къща получаваме загуби около 50 W/K и дори при външна температура -16oC загубите излизат 2 KW. Другите загуби ще са тези 5 градуса при рекуператора. Все пак климатика си е термопомпа и неможе да се каже, че е перпетуммобиле, той чрез мести топлина от по-студено към по-топло тяло чрез енергия(компресора бачка), като при такава температура (15 градуса на изпарителя) отношението "пренесена топлинна енергия"/"ел. консумация" е някъде към 4. или с 500 W (около 6 ст./час; 45лв/месец) си покриваш загубите от стени, прозорци и таван, когато навън е -16 градуса С. И ти остава да подгрееш въздуха с 5 градуса.

Въпросната къща ако има обем 350 м3, като се сложат мебелите остават някъде около 250 м3 като се има предвид, че на човек са необходими 30-60 м3 на час и приемем че на тези 150 кв. м. се предполага да живеят 5 души излиза, че дебита трябва да е 150-300 м3/час или това означава, че въздуха се сменя 1 път за 1-2 часа.

Така че тези загуби ми изглеждат много по сериозни отколкото тези през стените, прозорците или тавана, а и са константни, защото почти не зависят от външната температура.

Приблизително каква топлинна енергия е необходима да се загрее 1 м3 въздух с 1 градус? При температура 15-30оС? За 1мм3 вода от 19,5 до 20,5оС беше 1 J. Но за въздуха и идея си нямам.
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
05-01-2006 - 15:48:43
В много специализиране тема навлизаш. Тук вече трябва някой достатъчно учил да се произнесе. Сигурен ли си примерно, че топлообменът между почвата и въдуха може да бъде такъв, че да се сгрява 300 куб.м. въздух на час и то не с 1, а поне с 10 градуса? И колко трябва да е контактната повърхност за да може почвата цяла зима да не замръзне и да продължава да загрява въздуха?
Защото при термопомпите при които използваш температурата на почвата се има предвид, че в продължение на зимата температурата на почвата се понижава от това, че я изстудяваш.
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
05-01-2006 - 16:20:24
Ми при термопомпите, освен че почвата се охлажда от тях, тя се охлажда и от, това че се закопават само на 1,2-1,5 метра. Там идеята е лятото да може да се стоплят от слънцето. При една 16 KW термопомпа се поставят ПВЦ тръби на 7 кръга по 100 метра. При тръби с въздух преполагам, че площта ще трябва да е по-голяма, защото въздуха е по-лош топлоносител, но и скоростта трябва да е по-висока, за да няма ламинарно течение. Според мен ако се закопаят на по-голяма дълбочина (където температурата е равна на средногодишната за региона, то тя няма да изтива от температурата на повърхността, но ще се охлажда от въздуха, който преминава. Само че отоплителния сезон у нас е по-къс от 6 месеца или по друг начин казано средногодишните температури са над 10 градуса. И през останалото време ще се подгрява. Като гледах снимките на пасивната къща на немеца (а там е по-студено) ми направи впечатление, че закопа тръбите за въздуха по-дълбоко отколкото тези на термопомпата. Като обиколи къщата с 2 тръби ф100 или общо някъде към 80 метра * 0,314 = 25 квадрата, което не ми се струва никак много, като го сравнявам с 525 м2 за 16 КВ термопомпа. А явно са му го сметнали. Просто незнам каква енергия трябва за да се загрее въздуха.
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
05-01-2006 - 16:53:46
Един 4КВ отоплителна мощност климатик има дебит около 600 м3/час.

http://web.kkelectronics.com/air8.htm
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
05-01-2006 - 16:58:26
Има и термопомпи дето се правят със сонда - на 50-100м. дълбочина.
Не се съмнявам, че и в Германия не всичко изчисляват като хората и че има аматьорски изпълненияsmiling smiley
По-добре се свържи с някой дето може да ги смята тези работи, че иначе има голяма опасност да си хвърлиш парите на вятъра.
Янко
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
05-01-2006 - 17:02:55
0,33 кВтч за 1 м3 с 1 градус.

Петър, иначе за тази система - мисля че се опитваш да преиначиш всичко заради тези пусти тръби за въздух в земята. Първо, ако използваш рекуператор (свестен) те не ти трябват, защото ще затопляш свежия въздух, използвайки максималко топлината на отработения, а и няма да ти остава за термопомпата (или климатика). А за термопомпата - те хората (на запад) си използват вода с антифриз, ако намериш някой да го прави с въздух - дай идеята как става. А за отработения въздух - става да го пуснеш през термопомпа, ама да няма рекуператор. smiling smiley
Янко
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
05-01-2006 - 17:04:40
У-у-п грешка... sad smiley

0,33 Втч за 1 м3 с 1 градус (не кВтч!!!)
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
05-01-2006 - 17:14:53
Сигурен ли си, че е наистина необходимо на всеки час на човек да се сменя 60 куб.м. въздух?
На мен ми се вижда множко все пак в издишания въздух има доста кислород и не е необходимо цялостна подмяна на въздуха. Дали тези системи подменят целия въздух на всеки час?
Янко
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
05-01-2006 - 17:54:00
Petyr Написал:
-------------------------------------------------------
> покрив = 0,09 и К прозорци = 0,7.

Петър, това 0,7 за прозорците за България мисля, че е неприложимо - едва ли ще се намери някой да ти ги достави, а и цената ще бъде златна. Мисля, че най-доброто, което можем да намерим е 1,2-1,3 (поне се надявам).
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход