Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

(л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?

Публикувано от Любо 
Re: А по вечерно време...
13-09-2005 - 15:54:51
Здрасти,
пак се намесвам в чужд разговор, обаче темата (за вентилацията) чувствително ме вълнува поради причината, че и при мен се проектират, и то не една, къщи.

Аз което успях да изнамеря, е че идеята масивно се употребява у немачко и съседи. На немски термина е: Erdwärmetauscher. Особено при т.нар. нискоенергийни и пасивни къщи. Гугъла дава с тази дума 24200 резултата.

Има и различия: Пропускането на входящия въздух през тръби в земята е само част от генералната идея за контролируема вентилация с рекуператор - там изходящия въздух отдава топлината си на входящия (Имаше някакви тази пролет в Мосю Бриколаж за по 250 - 300 лева, тогава за съжаление не им обърнах внимание. Пък и цените по немските сайтове са с (десетки) пъти по-високи). И вентилатори си има.

Значи немцоите си имат научни разработки, включително и дисертации по темата. Включително и програми, дето ти смятат всичко и най-вече рентабилността. Пуснах в една такава цените на изкопните работи, пвц-тръби, ток и лихвени проценти в България и едва ли не от компютъра щеше да изкочи едно човече и да ме бие по главата, задето още не съм си прокопал такова чудо. Изкара ми, че на година се спестяват около 3 МЕГАватчаса топлинна енергия (400 - 500 лв).

Та, много съм навит да обсъдим шансовете на подобна система в БГ. Правя това, разбира се, нон стоп и ин-риъл, но като че ли досега срещам предимно, да се чете само, скептицизъм. То верно, че по исторически причини нормите за дуракоустойчивост в Германия следва да са по-занижени ама пък ако при швабите работи, що не и тук. (Това последното не е национален нихилизъм, само собствени наблюдения)

Та, към специалистите ( аз съм икономист smoking smiley ): Дали има някакви климатични особености, които изключват идеята априори? Не ми се вярва, ама знам ли...
И ако се навием да посмятаме разходи и приходи, плюсове и минуси ...
Re: А по вечерно време...
13-09-2005 - 16:04:33
Упс, умлаутите не излизат. Може и така: Erdwaermetauscher
Re: А по вечерно време...
13-09-2005 - 16:54:38
Пламене, добре дошъл.
То тук в тази тема (се води) пък стана "интимен" разговор с учебна насоченост.
И мен много ме вълнуват тези проблеми, въпреки че ми е късно - налага ми се срочно да почвам градежа.
Нов съм във форума и не знам дали не е редно някакси да се обособи темата.
В стария форум Ивайло днес отваря тема "Пасивни къщи ".
И това прескачане стар-нов ....
Ако си по на ясно предлагай - "Енергоефективна вентилация" , "Пасивната къща в BG", а всъщност и текущото заглавие предразполага към сериозна дискусия, само че евентуалните проблеми за обсъждане "потъват" дълбоко.
Начев, чието "провокативно" съдействие ценя, май бойкотира "новия форум", сигурно и др. 4овек е винаги "на место". Определяйте мястото на срещата.
Много ми се иска да се разсеят някои търговски митове. Аз ще споделя поне един.
Янко
Re: А по вечерно време...
16-09-2005 - 15:48:57
Относно вентилационните тръби през земята - като идея е много добра, но изпълнението до колкото знам поражда проблем: и той е много прост - 1-2 м. под земята, тръби с температура 10-20 градуса, влага, свеж кислород - ИДЕАЛНО МЯСТО за мухъл, бактерии и т.н.

Аз също съм го мислил, но поради тази причина не искам да рискувам здравето на семейството си. confused smiley
Re: А по вечерно време...
16-09-2005 - 15:55:16
Тръбите не пропускат влага.
Янко
Re: А по вечерно време...
16-09-2005 - 15:59:55
Тръбите - разбира се не, но влагата я има във въздуха, който минава през тръбите, и при разлика в темп. на въздух и тръба - се получава конденз, и от там идва влагата в течно състояние.
Re: А по вечерно време...
16-09-2005 - 16:04:27
Какъв конденз след като:
- въздуха е по-студен от земята (тръбите респективно) през зимата
- има постоянно въздушно течение
Янко
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
16-09-2005 - 16:13:37
Тръбите/земята са по-топли от атмосферата преди възд. течение, но след 3-4 месеца на "охлаждане" през зимнит месеци на почвата около тръбите не мисля, че температурата на тръбите ще е все още 10-15 градуса.

Тогава идва м. Март, когато често външната температура става ту -5, ту 15 гр., да не говорим за април, който също е отоплителен месец.

И така съществува риск тръбите да "складират" някаква влага през пролетните месеци, която да остане и през лятото.

Не съм сигурен че това ще се случи, но не си представям и случая, в който разкопавам тръбите всяко лято, за да проверя "здравословни" ли са, winking smiley ...

До колкото знам строят май 2 такива къщи някъде в .
Янко
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
16-09-2005 - 16:14:48
... в Симеоново
Re: А по вечерно време...
16-09-2005 - 16:38:40
Естествено е да има случаи, когато влага ще кондензира, но ще има и моменти когато кондензиралата влага ще се изпари. Въпросът предполагам е колко време влагата ще се задържа и при какви температури за да разбере дали ще има условия да се развъдят гадинките от които се плашиш.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход