Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Строително предприемачество за начинаещи

Публикувано от deltatur 
Строително предприемачество за начинаещи
10-02-2015 - 15:01:37
Както знаете, винаги когато правим нещо за първи път винаги правим грешки. Но тук има една голяма особеност че грешките в строителството са много, ама много скъпо платени. Те са в порядъка на десетки и стотици хиляди лева . За да се предпазим от това е най добре първо да проучим всичко на тази тема . Но това повярвайте ми няма как да стане без добронамереността на компетентен човек .
Колегите строителни предприемачи със сигурност няма да ви помогнат защото те си вадят хляба с това , те са патили много, с цената на загубата на много пари и нерви те са намерили правия път донякъде.
Е аз пък на тези години съм постигнал каквото ми е необходимо и нямам вече такава стръв за печалба така че защо да не помогна на тези които се нуждаят от това. Естествено не напълно безплатно но поне за вас съществува възможността да си платиш и да не допускаш грешки докато ние с колегите сме плащали скъпо и прескъпо, но все пак това е въпрос на личен избор за всеки
Всеки който има желание да стане строителен предприемач обезателно си задава въпросите:
- От къде да започна ?
- Как да намеря подходящ парцел ?
- След като го намеря как да проверя какво може да се построи на него?
- Мога ли да увелича застройката в парцела?
- Какво е обезщетение?
- Как се договаря обезщетение?
- Как се разпределя обезщетение?
- Какво е суперфиция?
- Как да направим така че да платим по ниски такси при суперфиция?
- Как да проектирам, че да ми излезе стойността на строителството после на разумна цена?
- Как да започна строителството?
- Как да намеря качествен изпълнител на обекта и как да строя сам?
- Какво да следя по време на строителството?
- Какви документи трябва да подготвя?
- Как да направя договора си за продажба с клиентите?
- Как да провеждам самия мениджмънт ?
- Как да продавам?
- Тънкости във воденето на счетоводство.
- И още много други въпроси които ви терзаят

Ако не ви се занимава да навлизате в тази сложна материя а предпочитате някой друг да ви ръководи мениджмънта и да сте спокойни че всичко ще е наред аз предлагам тази услуга. [stroitel.yolasite.com]
Re: Строително предприемачество за начинаещи
10-02-2015 - 20:34:57
Колега, хубава статия и тук и в сайта ви, но сте пропуснали някои много важни неща:
1. Голяма част от фирмите, които се занимават със строителство, държат повече на печалбата си, отколкото на клиента. Факт.
2. Голяма част от фирмите работят на измекярския принцип да вземат работата на всяка цена, като са готови на всичко, за да пре.ебат конкуренцията, което в последствие се отразява лошо на клиента.
3. След края на бума в строителството, 90% от качествения персонал си би камшика в чужбина, защото тук вече никой, включително и аз, не може да плаща надници по 60-80 лв. на строител и 100 лв. на техн. ръководител. Оттам следва и качеството.
4. Българина по принцип търси най-евтиното, и не приема истината такава, каквато е, а чува това, което иска да чуе.
5. Много малко са фирмите, които могат да удържат на 10% гаранционен фонд за срока на гаранцията, който по ЗУТ е 5 год. Това неимоверно се отразява на цената. На 1000000 това са 100000, които ще ги видиш след 5 год, ако няма проблеми с гаранцията.
6. Няма истинска законова защита на редовните фирми, а напротив-те са подложени на постоянен тормоз от кого ли не. "Сивите" строители никой не ги закача.
7. Заради зачестилите злоупотреби, думите "строителен предприемач" са еквивалентни на измамник. Примери много.
8. Липсата на наказуемост за прекият собственик на фирмата дава възможност на строителя да прави каквото си иска, да мами клиента както намери за добре, и е спокоен за това.

Мога още да изброявам, но няма смисъл.
Според мен, ако в строителния бизнес има ред, то "подводните камъни", за които говорите, ще са сведени само до личните управленски умения на предприемача.

Едва след това вашите съвети, които несъмнено са правилни, биха имали смисъл.
Re: Строително предприемачество за начинаещи
11-02-2015 - 11:48:53
Колега, и ти си прав ама хайде вече да се отръскаме от вечния негативизъм на българина. Защо винаги започваме с това едно нещо как не може да стане , как няма смисъл да правим това щото ще се провалим и т.н. Не разбираш ли че ако ние не се променим просто сами се унищожаваме
Re: Строително предприемачество за начинаещи
11-02-2015 - 19:18:53
Quote
deltatur
Колега, и ти си прав ама хайде вече да се отръскаме от вечния негативизъм на българина. Защо винаги започваме с това едно нещо как не може да стане , как няма смисъл да правим това щото ще се провалим и т.н. Не разбираш ли че ако ние не се променим просто сами се унищожаваме


Ама някой вярва ли че ще се промени манталите на българина. Моите уважения за всеки съвестен и почтен българин, но мисля че малко такива хора останаха.

[www.radistroi.com]
+359 899 838 240
Re: Строително предприемачество за начинаещи
11-02-2015 - 20:37:08
Quote
Радост
Quote
deltatur
Колега, и ти си прав ама хайде вече да се отръскаме от вечния негативизъм на българина. Защо винаги започваме с това едно нещо как не може да стане , как няма смисъл да правим това щото ще се провалим и т.н. Не разбираш ли че ако ние не се променим просто сами се унищожаваме


Ама някой вярва ли че ще се промени манталите на българина. Моите уважения за всеки съвестен и почтен българин, но мисля че малко такива хора останаха.

Аз също подкрепям тезата за манталитета. Мисля, че вече сме минали критичната граница, откъдето няма връщане.
И да, колега, негативизъм има, и той е следствие на събития, натрупали се през годините.
Ако вие, аз, и още няколко, сме се запазили честни през годините, то това не важи за мнозинството. Някой път и аз съжалявам за моята честност, защото като гледам състоянието, което са натрупали нечестните, ме кара да се замисля.

Аз знам много добре как се прави бизнес, но върви го обясни на някой клиент, който заявява "Кво ми дреме на мене за това, че си регистриран в КСБ, че плащаш осигуровки, данъци, застраховки, ИСО, одити и др. п..тки майни, като ми искаш 50000 лв, а оня дето не ги плаща, ми иска 25000.

Затова казах, че когато се променят няколко прости неща, и се въведат строги правила, съвети как се прави бизнес са наистина много полезни.

Дотогава всичко е тра-ла-ла и общи приказки.
Re: Строително предприемачество за начинаещи
06-02-2016 - 15:31:19
Здравей, Росене напълно съм съгласен с теб. Докато държавата не почне да санкционира работата на черно няма да можем да правим бизне в истинския смисъл на думата.
Re: Строително предприемачество за начинаещи
07-02-2016 - 09:48:48
Quote
Lozanbat
Здравей, Росене напълно съм съгласен с теб. Докато държавата не почне да санкционира работата на черно няма да можем да правим бизне в истинския смисъл на думата.

Ти си съгласен колега, но държавата не е съгласна. При разговор с един служител в инспекцията по труда по този въпрос, отговорът му бе доста логичен и откровен.
Човека каза така:
"Ние имаме списък със строителните фирми. Всяка година ги проверяваме. Те са около 50. А представи си сега кой и как би проверил стотиците нелегални "строители" и "майстори" от всякакъв вид? И по кой закон бихме ги санкционирали. Ние ходим по сигнал, и "майстора" и собственика казват, че те са приятели и му го прави без пари."

Мисля, че това е достатъчно показателно защо в БГ е такова положението.

Освен това, в Англия примерно, не можеш да извършваш каквато и да е дейност без нужното образование и квалификация, трябва да си член на съответната организация, и редовно да повишаваш квалификацията си.

Много хора също така не разбират, че измекярщината води към фалит, а не към прогрес.
И държавата реално губи страшно много от данъци заради сивата икономика. Но това явно устройва засега всички. Бедност с/у социален мир.

Давал съм и пример с ценообразуване. Лепене на гранитогрес (качествено и с качествени материали):

1. Труд - 15 лв./м2
2. Лепило КНАУФ Флекс (3,0-3,5 кг/м2) - 2,40 лв.
3. Фуг. смес (Церезит/Баумит/Кнауф) - 1,20 лв./м2.

Това е себестойност - 18,60 лв./м2. Оттук следва фирмена печалба, осигуровки на майстора, ДДС, и става 30 лв./м2.

А обясни ми сега кой е луд да плаща такива пари, като отива Бай Х.й и му работи за 18 лв. с лепило и фуга.

Ето тук е основата на проблема.
Re: Строително предприемачество за начинаещи
13-03-2016 - 11:58:19
Естествено че не подкрепям това.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход