Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Фибро-армиран бетонен пояс над зидария

Публикувано от blackmag 
Фибро-армиран бетонен пояс над зидария
28-05-2014 - 17:42:59
Привет!

След целоесенно и целопролетно зидане на основите (ивични) на къщата си, съм напът да приключа работата по камъняка и да пристъпя към изливането на един не-цялостен пояс в/у каменната зидария. БТВ зидарията е от дялан гранит и е с широчина 60см. Под нея, на кота -0.97 има стоманобетонен пояс (с традиционна армировка) с височина 25см и съответната ширина от 60см. Зида е с височина средно 1.05м. Горният пояс, както обаче казах няма да е изцяло в/у зида, ами изглежда грубо казано по следния начин (сечение на зида):

____|||||||||||||||||
____|||||||||||||||||
|||||||||||||||||||||||||||||
|||||||||||||||||||||||||||||
|||||||||||||||||||||||||||||
|||||||||||||||||||||||||||||


Това нещо представлява затворен контур с дължина около 27м.
____
____ - тук трябва да лежи горният пояс. Т.е. отвътре и широк към 25см, а външните 35см остават от камък. Височината му ще дойде различно, защото камъните отдолу нарочно не са подравнявани, но ще е средно 30-40 см. В/у този пояс трябва да стъпят подложни дървени греди и нагоре конструкцията ще продължи с дървена носеща рамка чак до покрив. Повече бетон няма да има в къщата.

Тъй като конструкторът ми е одобрил бетона да бъде армиран единствено с фибри, но е крайно незапознат с детайлите около фибрите (както за съжаление се оказаха и други строителни инженери, които познавам). Ето защо искам да попитам и тук. Решил съм, че не искам да имам повече стоманена армировка, затова ще използвам полимерни фибри (FRP). Да, знам че се използват предимно за армиране на настилки.
След 10 дневно проучване стигнах до извода, че "най-добрите" (знам, всичко е относително) полимерни фибри са на компанията Forta и именно модела Forta-ferro. Който му е интересно може да прочете за другите модели тук: [www.vigo22.com], а за Ferro - тук: [www.fbsltd.co.nz]

Оказа се обаче, че Виго 22 не ги внасят в момента и друг вносител за БГ няма. Ще ги поръчвам отвън. Вероятно UK.

Та питането ми относно фибрите е дали Forta наистина са най-добрия избор сред полимерните фибри? Основният им конкурент е фирма Propex с фибрите си Fibermesh 300 (микрофибри с разклонена структура) и Enduro 600 (макрофибри, аналог на металните). Има ли някой много навътре с фибрите и може ли да каже дали комбинация от Fibermesh 300 и Enduro 600 например няма да даде същия ефект като Forta-Ferro? Последните също съдържат комбинация от микро и макро фибри в пакета, но имат малко по-различна механична структура един спрямо друг - усукани двойки, ала-бала.


За по-босите във фибрите, но пък опитни "бетонджии" имам и друг въпрос. Тъй като изчетох май всички теми за рецепти за бетони във форума и така и не успях да отквия особено единодушие в рецептата за В20, а искам по възможност да си забъркам бетона на място и да постигна, защо не, и по-висока марка.
В момента за зидарията използвам Девня цимент клас 42.5 и пластификатор Sika Viscocrete 5-800. Смятам да използвам същите цимент и пластификатор и за пояса, но как да ги дозирам за да получа наистина максимално висока марка при бъркане на място? Пясъка и филца са вече в двора ми.
Ако имате предложение за по-добър пластификатор съм също отворен към нови идеи.

Благодаря на всики, които ще се включат с компетентно мнение!
Re: Фибро-армиран бетонен пояс над зидария
29-05-2014 - 09:41:14
avatar
Привет! Само с фибрите май няма да стане - пояса носи на земетръс и на срез и едва ли ще е най доброто решение.Метална армировка ще е добре - малко пръти и метални фибри за допълнителна якост ако искаш..

Чест и почитание
Re: Фибро-армиран бетонен пояс над зидария
29-05-2014 - 09:48:25
Щом конструкторът ми се съгласи да е без метална армировка смятам да я избегна (въпреки че е отдавна закупена).
Ще съм благодарен ако някой се включи конкретно с мнение за споменатите (или по-добри) полимерни фибри.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход