Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Запитване!

Публикувано от ivo107 
Re: дайте спешен отговор
22-08-2006 - 08:41:50
Съвет - гредай да не ги изпуснеш, че повечето бригади отиват вече на 40лв. и то на блокове, за къщи ще пробият и 50лв-. на кв.м. в скоро време.
Re: Запитване!
22-08-2006 - 08:53:53
Здравейте,

Тук изниква и другия въпрос.чера разговарях с една позната която ми хвали една фирма за строеж на вапросната ми къща.Макар че тя се занимава с недвижими имоти казва че от 10 години работи с тази фирма и смята какво смята, на финала ми казва че за тази къща от 50кв.м сумата до ключ ще бъде 18000Евро.Разбира се ако се ръководя от максимата -> каквото ти изчислят смятай го по 2, то да си правя сметката, но тук изниква другия въпрос: За да се спестят надценките,евентуални кражби и т.н. дали не е по-добре ТЕХНИЧЕСКИЯ да не е към същата фирма?

Поздрави
Re: Запитване!
22-08-2006 - 09:00:58
Между другото още не съм се спрял на фирма за цялостния строеж.Имам едно - две предложения но все пак да попитам и вас:

От собствен опит или от добри отзиви може ли да препоръчате добра фирма.Доколкото съм чул по-ефтино излиза да наемеш регионална фирма, демек от района на Радомир и Перник.Знам че са добри майстори ако не се почне ракията от 12ч на обяд.Макар че при договор с фирма би трябвало шефовете им да си гонят нещата, ама знае ли човек...?
Re: Запитване!
22-08-2006 - 10:49:55
Моят технически е перничанин, той си води цялата бригада, която работи към фирмата, с която пък съм се договорил. Иначе на документ строя по стопански начин, имам договор с техническия.
Много съм доволен, перфектни са, както казах цялата бригада е от Перник, но наъ-зависи от техническия, изклучително прецизен, до мудност, но оня ден ходя с рулетката по строежа - до сантиметър е точно при това на 2 м нагоре по колоната във всички равнини.
С него сме си говорили, че има много бригади по техния край, с тая криза за работа, а и много хора са се хванали към големите фирми и са по курортите.
Но по-добре техническия да си води хората, според мен...
Re: Запитване!
22-08-2006 - 10:53:56
А, за раб. време - зависи как си се пазарил, доколкото знам. При мен идват с буса в 08.30 и си тръгват в 17.30-18.00 е, случвало се е и по-късно, ако има бетон и т.н. В събота работят.
На няколко пъти се е случвало да не дойдат, за 4 месеца, но винаги ми звънят и предупреждават, че се налага, щото някъде има зор за срок и ги пращат от фирмата да помогнат на друга бригада - един път за 2 дни се случи.
Re: Запитване!
22-08-2006 - 11:03:23
Стефане здравей,

Между другото как сте се разбрали за плащането.Имам предвид като сте сключили договора.Каква сума се плаща в началото, съответно в следващите етапи?

Как си се договорил? На свършена работа или на надница?На мен лично ми се струва варианта 'свършена работа' значително по-добър, тъй като самото название говори само за себе си.В другия случай се надяваш цигарата и салатата да не са на често.

При теб как е?

Поздрави
Re: Запитване!
22-08-2006 - 12:09:54
Виж, аз по плащания си комуникирам с фирмата, така че не съм се разбирал с бригадата нищо. Как им се плаща не зная, аз от фирмата си взимам протоколите за извършена работа, гледаме ги с надзорника, ако има основание питаме или спорим, ако не подписвам и плащам. Общо взето на етапи - дренажи, основи, засипки, колони - кофраж, колони армировка, плоча долна, кота 0 и т.н. Водим си сметка и предварителни протоколи - това което непосредствено предстои и сме се разбрали винаги да съм леко напред със сумата, тоест да имат някакъв аванс -2-3 хиляди.
Другата фирма от която исках оферта искаха 10% капаро и после на протоколи, както като плащаш апартамент.
Re: Запитване!
22-08-2006 - 13:35:13
Иво Здравей ,

Извинявам се , че се връщам в началото на темата макар Стефан да е обяснил нещата но аз ще ги повторя ;

1. Виза за стройтелсво(срок 15 дни, но си зависи и от общината)
2.Проек(най добре да питаш архитекта на общината както написа Стефан),проект геодезия и вертикална планировка
3.Изходни дани от ВиК,НЕК,БТК( в НЕК и ВиК ,ще ти кажат с каква мощност да бъде заахранен парцела ,даните се взимат от проекта.До 7 kw е мисля около 400лв, а до 15kw , 800лв. и тока е строителен докато не вземеш акт 15.Също така сключваш и договори)
4.С проекта и изходните дани минаваш през пожарна и хеи(15 дни)
5.С цялата документация(проект,договори за присъединяване,изходни дани,пожарна, хеи,геодезия,и вертикална планировка )ги внасяш в общината . За 15 дни би трябвало да излезне решението и да заплатиш таксата но нещата поне при мен станаха много по бавно.
6.Ако си успял да вземеш разрешителното за по малко от месец ЧЕСТИТО.
7.Откриване на строителна площадка ( хората които са ти правили вертикалната идват да ти сложат колчетата в присъствието на човек от общината)Попълват се протоколи и актове а също така и строителна книжка.Тук вече не сам много компетентен тъи като се доверих прекалено много на строителната фирма и се оказа , че нямам никакви протоколи и книжка .Бъди много внимателен за тези неща, ще ти потрябват при узаконяването.
Относно 40000 лв за 60кв. къща ще ти стигнат
За заплащането (да приемем ,че ти искат 30лв/кв)се изчислява 60кв РЗП x 30лв + покрива ако е 70кв x 30 лв(поне при мен беше така)

Желая ти успех , ако имаш въпроси питай.
Re: Запитване!
22-08-2006 - 14:03:41
Здравей Стефан и Гогороска,

Благодаря Ви за изчерпателната информация!Вече ми се прояснява как ще бъде тичането по службите.Селото в което ще строя спада мисля че към община Радомир и се надявам хората там да са по сговорливи макар че всичко си е до човека.Поне като купих мястото там си подадох данъчната декларация.Между другото така като го смятам (без проекта) разходите по всички тези служби ще са към 1500лв (ако не се лъжа)

Притеснявам се че с тези срокове май откриването на строителната площадка ще е края на март (при хубаво време)...:-(((
Re: Запитване!
22-08-2006 - 14:38:39
e,че то си е точно време за работа... Ти зимата ли искаш да наливаш, да не строиш блок... Денят е къс, студено, мръзне, греят се в наъ-добрия слущай с огън а може и радиатор да си изтипосат във фургона на твоя ток, боледуват...
По добре така, ще имаш време наистина да си организираш нещата и да почнеш през март.
Аз започнах с проекта през зимата на 2004, беше готов към края на март 2005 - бая неща преправяхме, освен това като не е голям обект все те мотат, имат блокве и други големи обекти (поне в софия). После след като любезно ми предложиха срещу 1000 лв да мина на доклад през общината с оценка за съответствие им казах че изобщо не бързам и нямам излишни пари за тях, взех си папките и до август си направих всички заверки по ХЕИ, пожарна, Телефони, улично осветление (трябваха ми за водата) и внесох папките в общината. На 15 септември ми издадоха разрешението, но понеже не се разбрахме със строителя се замотах, после точно да почна ка копая, заваля, а там е стръмно и багера влезе ли на мокро, няма излизане, освен ако не е с вериги, та в крайна сметка започнах с дупката през март тази година.
Вече са на първа плоча (тази над нулата). Остава още една и над нея покрива на дървени подпори.
Но моя нулев цикъл беше чудо, правих мазе, това е много бавна и скъпа работа, а и бая дренажи направиха, защото имаше много вода.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход