Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Система със слънчев колектор

Публикувано от tianman 
Re: Система със слънчев колектор
15-09-2012 - 21:36:43
Не питам високомерно, а просто не искам темата да се пълни с безсмислени съвети.
Панелите са около 4,2 m2 високоселективни, монтирани на 450.
Управлението и помпената група(най-вероятно BOSCH) не са купувани още, и затова искам съвети.
Re: Система със слънчев колектор
15-09-2012 - 21:56:07
Панелите Solar 4000 TF ли са? Ако са такива - не може да прегрее бойлера, особено щом и управлението и помпената група са такива. Няма страшно, дори малко са ти недооразмерени панелите. Попитах те, защото много майстори и клиенти имат мерака да преоразмеряват панелите за да се фукат с по-високи температури в бойлера, а високото КПД се получава при ниски температури.
Re: Система със слънчев колектор
15-09-2012 - 22:58:43
Вариантът с покриването не е лош,но вече няма живи съученици...Целият колектор е монтиран в алуминиева рамка,а покривалото е съвсем проста ролетна щора или задвижвана от електромотор тента,която се пуска над колектора да не го пече слънцето.Изключително ненадеждно решение за нещо,което се задейства толкова рядко.Трябва да му правиш профилактика всяка пролет и всяка есен.Пролетта-защото е клеясало след зимата,а есента...да го подготвиш за зимата,та да можеш напролет все пак да го раздвижиш и да не се налага да му подмениш половината заварила се от ръжда механика.Тук там са останали по системите,монтирани на запад в началото на 90-те,но и тогава са били рядко срещани.У нас нито ги е имало никога,нито ще се появят.За това се зачудих и кой ти е говорил за покривала на колектори,след като такова нещо...вече няма от къде да се намери.Не,че е сложно...просто е остаряло и не е конкурентно по цена на другите методи.
Re: Система със слънчев колектор
16-09-2012 - 09:26:25
Е, благодаря. И аз отначало си мислех, че ако панелите са точно или малко под необходимото, няма да прегреят. А и помпената група и управлението имат значение.
Re: Система със слънчев колектор
22-09-2012 - 00:39:49
Лазаре, аз ще опитам да попитам компетентноwinking smiley

Ето въпросът ми. Къщата е 300 кв.м., баните 3. Басейн няма, но може би един ден външно джакузи. Семейството ми се състои от двама възрастни и три деца, като ще добавя и родителите си. Казаха ми че ще се нуждая от бойлер 300 л. Кажете ми моля какъв тип слънчеви колектори е препоръчително да сложа, като се има предвид, че същите ще са с наклона на покрива, който е нисък? Колко броя или квадрата трябва да са панелите? Нужен ли ми е буферен съд, какъв и с какъв обем. Разширителен съд - колко литра? Какво за управлението? Не разбирам какво е "РС"? Моля, препоръчайте ми производител или марка.

Благодаря предварително и дано не ви се сторя високомерен*drink1*

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Re: Система със слънчев колектор
22-09-2012 - 08:05:52
Здравей Geto,
за 300л бойлер са ти нужни 2 качествени панела - например Bosch Solar 5000, Viessman 100F, а още по-добре Bosch Solar 7000, Viessman 200F. И четирите модела са много силни и добре улавят слънцето, като вторите 2 са по-скъпи май най-вече заради по-добрата изолация. Това лято съм измерил температура 169*С в Solar 5000 на сухо, преди да напълним системата. По-полегатия наклон означава по-добра ориентация за лятото и малко по-къс сезон, т.е.нужда от доподгряване, но разликата е минимална. Буферен съд не е нужен, РС (разширителен съд) около 18л (соларен), зависи от обема на инсталацията. Скъпите управления (около 300лв) имат повече възможности и защити - може да видиш на Бош, Висман, Теси, Сънсистем. Евтините са около 100лв, Теси имат много добър модел, който модулира оборотите на помпата според нуждите. Помпата също е препоръчително да е соларна, за да издържа на по-висока температура.
Re: Система със слънчев колектор
22-09-2012 - 13:44:38
Благодаря Лазаре! И честит празник на всички*drink1*

Панелите които препоръчваш какви са? Селективни или вакумно-тръбни? И къде мога да видя цените им? Срещал съм предложения като комплект. Например, бойлер 300 л. в комплект с 2 панела, управление и т.н. Това ли е правилният подход?

Поздрав

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Re: Система със слънчев колектор
22-09-2012 - 15:36:34
http://www.bosch-climate.bg/products/solar-systems/solar-/
[www.viessmann.bg]
Единият линк нещо не потегля, ама влез в сайта на Висман, за да видиш промопакетите - цена 2800-2900лв за конфигурацията без бойлера, който може да е Теси, Елдом или друг. Бош в момента нямат пакетна цена - 919лв е Солар 5000 и 1279лв е Солар 7000. Говорим за плоски селективни панели.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-09-22 15:40 от LazarG.
Re: Система със слънчев колектор
24-09-2012 - 04:59:03
Тук в Канада много рядко мога да видя вакумно-тръбни колектори по покривите. В България обратно, даже ми ги представят като по-подходящи за моят нисък покрив. Къде е истината?

Поздрав

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Re: Система със слънчев колектор
24-09-2012 - 07:21:31
Quote
Geto
Тук в Канада много рядко мога да видя вакумно-тръбни колектори по покривите. В България обратно, даже ми ги представят като по-подходящи за моят нисък покрив. Къде е истината?

Поздрав
Благодаря, това за мене беше ценна информация от мястото на събитието, защото в един спор ми беше изтъкнато, че в Канада се ползват много. Това е един спор подобе на Intel.vs.AMD и други подобни. Подобно на Ванкеловия двигател на пръв поглед изглежда, че вакуумните тръби имат предимство, но като почнеш да се задълбочаваш се оказва, че предимството е несъществено, а недостатъците са много повече и не си струва. Основната мотивация в полза на вакуумните си остава търговският интерес winking smiley. Сигурно сега ще скочат опоненти, но ми е писнало от ттакива спорове. В крайна сметка всеки сам си избира, важното е да може да направи ИНФОРМИРАН избор.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход