Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отопление с термопомпа

Публикувано от Turistak 
Re: Отопление с термопомпа
19-06-2007 - 17:40:12
Засега, Слав , се плаща само над определена кубатура (така е по закон, питах), за което ти декларираш колко е. Задължително е да се декларират водоизточниците, кладенците, така е, но ЗАСЕГА пари не искат, но със сигурност ще ги обложат занапред. Дори в общините създадоха специална служба за деклариране на тези източници. Крайния срок го удължаваха няколко пъти, като все още няма такси, но не вярвам да пропуснат...
Re: Отопление с термопомпа
19-06-2007 - 19:40:34
Аз си го представям така:
- една част от тези kW -ти ще взема от вятъра;
- втора част от тези kW-ти ще взема от слънцето;
- трета част от тези kW-ти ще взема от земното притегляне;
- останалото ще го платя на НЕК !
Спомнете си само черните варели в квартирите по черноморието преди години-завърташ кранчето и се къпеш с топла вода. А сега си представете, че докато се къпете биричката ви е в кладенеца - трепач! Ако се замислите разликата в температурата между водата във варела и тази в кладенеца може и да достигне над 20 градуса. Ами точно това му трябва на фреона , за да ви служи!
Re: Отопление с термопомпа
21-06-2007 - 16:32:25
Парцалев, няма значение какво от къде взимаш, всичко отива при НЕК или в хазната на държавата. А иначе разликата в температурите между кладенеца и черния казан е повече от 20 градуса. Зависи от района, но водата в кладенеца е около 14 градуса, а водата в казана в ден като днешния е около 60. И все пак не виждам как можеш да използваш тази разлика в температурите.
Единственото нещо, което ми хрумва в момента е да се използва слънчевата енергия за производство на студена вода, чрез абсорбционен чилър.
Темата ми е интересна и бих искал повече разяснения за идеята ти.
Re: Отопление с термопомпа
22-06-2007 - 09:07:07
Едно време имаше хладилници без компресори с реотан, някъде четох, че има разработки на слънчев климатик на същия принцип - слънцето върши работата на реотана.
По повод термопомпите - с тези големи дебити, които се изискват се ограничава доста приложението, ако я използваш само за БГВ може би има приложение в повече случаи. Ако разходите за отопление можеш да намалиш чрез по-добра изолация, подържане на по-ниска темпереатура в помещенията или отопление на по-малко помещения, то за топлата вода нямаш такива опции.
Особено като се има и предвид, че затоплянето на водата може да се комбинира и с изстудяване на някое и друго помещение през лятото - вече може да се окаже наистина ефективно. Нищо, че държавата гледа да ни попречи да внедряваме такива технологии.
Re: Отопление с термопомпа
22-06-2007 - 09:42:51
Да, тези хладилници са абсорбционни и работят на същия принцип както примерно и абсорбционния чилър. Разликата е, че тези хладилници са с един охлаждащ кръг а съвременните чилъри са с два или три такива. Естествено има разлика и в коефициента на трансформация. При еднокръговите машини може да се постигне 0.5-0.7, при двукръговите 1.2-1.3, при трикръговите до 4.
За БГВ-то не съм много съгласен, защото максималното затопляне в бойлера, което може да се получи, чрез загряване с термопомпа, е 50 градуса. От една страна, да 50 градуса не са малко, но от друга това означава по-голям бойлер или доподгряване с ел.нагревател или слънце. А иначе за отопление 45-50 градуса са може би най-подходящите температури.
Другата идея за вторично използване на отпадъчната топлина/студ е добра, но не е много приложима. До колкото знам една верига сладкарници са искали да направят подобно изпълнение. Хладилниците им постоянно изхвърлят отпадъчна топлина, която теоретично може да се използва за БГВ примерно. До изпълнение на този проект до колкото знам не се е стигнало.
Re: Отопление с термопомпа
22-06-2007 - 10:14:12
Това, че не е реализирано не значи , че не е ефективноsmiling smiley
Моето мнение е , че не се реализарат нестандартни проекти, защото постепенно станахме като западняците - страх ни е да поемаме рискове за да не си развалим спокойното съществувание. Предпочитаме по-скъпото, но гарантирано решение, отколкото рисковата иновация. Нито сладкарницата е склонна да плани за нещо, което няма 100% гаранция в ефективността, нито пък фирмите са съгласни да поемат риска да гарантират точен ефект.
Е не е проблем и малко слъце да използва за доподгряване.
Не съм съгласен, че големия съд, който ни е нужен е проблем. А и не е нужно да бъде бойлер. Трябва ти голям съд (няколко по-балки за по добро управление) + 100л електрически бойлер за всеки случай, ако не ти стига топлата вода - примерно дойдат гости и водата вземе, че свърши. Специално за къща може да се разположи на последното ниво водата да не е под налягане в него, т.е. да се използаш нещо евтино, пластмасово, което си изолиращ с вата ако щеш и с 20см. Тъкмо ще си имаш и резервоар в случай, че ти спрат водата. Или ще си сложиш помпа за да ти осигури налягане.
А за отопление - изолацията може да намали до такива нива нуждата от отопление, че да не е нужно да инвестира много в него. Никой не отваря дума за инвестицията в самата отоплителна инсталация, тръби, радиатори, колектори, кранчета...дебели подови замазки. Много неефективно се получава - по-добре климатици(термопомпи въздух-въздух един вид) плюс някой електрически уред в спалните за да не те дразни през ноща (за тези, които ги дразни и малък шум) - нощната енергия е по-евтина, а и климатикът не е толкова ефективен при ниските нощни тепмератури.
Re: Отопление с термопомпа
22-06-2007 - 11:07:58
Аз лично не бих инвестирал в климатици.
Нека да се обоснова така. При системите на директно изпарение се ограничавам във видовете горива които мога да използвам.
Идеята, която имаш за големия съд с вода не може да се реализира, освен ако не направиш водна инсталация. След като имам водна инсталация и мога да използвам всички видове горива плюс термопомпа, която има същия коефициент на трансформация както климатика (което е основното му предимство), защо трябва да си купувам климатик?
За мен перфектната система за климатизация се състои от вентилаторни конвектори вместо радиатори, слънчеви колектори, термопомпа с водно или въздушно охлаждане (за предпочитане водно), акумулиращи съдове, вентилация с рекуператори.
Що се отнася до изолацията, разбирасе не е за подценяване, но прекаляването също не е много за предпочитане. Все пак сме бозайници с естествена потребност на свеж въздух.
Re: Отопление с термопомпа
22-06-2007 - 11:29:32
Изолиране и проветряване са различни неща. Моля , четящите да не го забравят. И да обърнат внимание, че проветряваето не води до драстично увеличение на енергията за отопление.
Идеята за големия съд е само за БГВ - отоплителна инсталация не ми е нужна за жилище - т.е. водната инсталация я няма. НЕ виждам смиксъл, като знам колко струва. Ако някой не знае - нека си правиsmiling smiley
Аз предпочитам увеличена топлоизолация и дебел юрганsmiling smiley
Какво ще кажеш за това
22-06-2007 - 12:49:37
Става въпрос за БГВ единствено. И защото зачекна темата за съвместно използване на слънце и термопомпа , което е доста интересно искам да те питам следното.
Слънчеви колектори с бойлер - стандартна система + акумулиращ съд, който не е под налягане (бидон от най-евтинитеsmiling smiley) + термопомпа вода-вода.
Слънчевите колектори загряват първо водата в бойлера, след това минава през този съд. Когато температурата в слънчевата система падне под температурата на водата в бойлера, кръгът минава през акумулиращия съд. Акумулиращия съд се изстудява с термопомпа вода-вода, която се включва за да подгрее водата в бойлера ако има нужда - нощем ( за да се ползва и по-евтина ел.енергия) и в студените дни, когато колекторите не успяват да загреят достатъчно за да се ползва водата.
Естестевно има и реотани, които да подгряват водата в бойлера , коагот се изчерпи другата възможност.
И едни друг въпрос - е ли възможно да се използва и малък дебит от подпочвена вода посредством този резервоар Т.е. този съд да се пълни от подпочвена вода , която е с недостатъчен дебит.
Ако имаш желание да споделиш имам и други въпроси.
Привърженик съм на енергоспестяващите системи и дори и при нулев и леко отрицателен икономически ефект бих използвал такива. Т.е. бих рискувал да изгоряsmiling smiley
Re: Отопление с термопомпа
22-06-2007 - 15:55:50
4овек, до колкото разбирам, искаш да накараш термопомпа вода-вода да работи без да имаш сондаж или в случай когато сондажът ти е с малък дебит. Ако правилно съм разбрал въпроса ще ми е необходимо малко време за да направя някои изчисления. :ami:
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход