Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ОГРАДА

Публикувано от rockwall 
ОГРАДА
30-11-2010 - 21:07:18
avatar
Има една тема за граници, но да питам и аз, че утре в 8 хващам перфоратора и чука.

КАЗУС :
Къща, строена 60те години е разделена от съседна такава с ограда -
Оградата в момента : 40см каменен зид с 5 см бетонна плоча (общо50см),
над тях 1м дълги, 3/4' цолови тръбички (почти изгнили) и вече изгнила телена мрежа.

Реших да сложа нови тръби и нова мрежа, без да искам от някого пари за материали и труд .

Трябва ли да питам някого, ако не сменям линията на оградата и извършвам подобрения, които не ощетяват никого - т.е подменям старата с нова, подобна конструкция - само тръбите ще са по-дебели?

Rockwall Stone - Изкуствен Камък & Естествена Kрасота

Re: ОГРАДА
02-12-2010 - 18:28:14
зависи в кви отношения си със съседа
Re: ОГРАДА
02-12-2010 - 18:35:57
avatar
Quote
rockwall
Има една тема за граници, но да питам и аз, че утре в 8 хващам перфоратора и чука.

КАЗУС :
Къща, строена 60те години е разделена от съседна такава с ограда -
Оградата в момента : 40см каменен зид с 5 см бетонна плоча (общо50см),
над тях 1м дълги, 3/4' цолови тръбички (почти изгнили) и вече изгнила телена мрежа.

Реших да сложа нови тръби и нова мрежа, без да искам от някого пари за материали и труд .

Трябва ли да питам някого, ако не сменям линията на оградата и извършвам подобрения, които не ощетяват никого - т.е подменям старата с нова, подобна конструкция - само тръбите ще са по-дебели?

Невиждам какво и кого има да питаш. Нищо няма да изменяш, само ще смениш материала. Комшията ти трябва да почерпи.......
Re: ОГРАДА
02-12-2010 - 20:32:04
Що нямам такива комшии,ами всичко излиза от моя джоб.
Re: ОГРАДА
03-12-2010 - 16:53:26
Здравей rockwall,

Провери, дали не трябва да имаш разрешение от общината. Независимо, че подновяваш. Доколкото разбрах, трябва да има разрешение за строеж. Ако нямаш - с жалба, като незаконно строителство, могат да те накарат да я събориш.

В момента и аз имам подобен казус и се сетих за теб. smiling smiley

Успех! smiling smiley*drink1*

P.S. [www.geoimot.com]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-12-03 17:09 от Muza.
Re: ОГРАДА
03-12-2010 - 17:36:34
Ето някои по-чести случаи,за които не се изисква разрешение!


ЗУТ Чл. 147. (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за:




4. басейни с обем до 100 куб. м в оградени поземлени имоти;

5. подпорни стени с височина до 2 м над нивото на прилежащия в основата им терен, когато не са елемент на транспортни обекти;



7. огради, градински и паркови елементи с височина до 2,20 м над прилежащия терен;

8. изкопи и насипи с дълбочина или височина до 1 м и с площ до 30 кв.м;



12. остъкляване на балкони и лоджии, с изключение на разположените към първостепенната улична мрежа;
Re: ОГРАДА
03-12-2010 - 17:46:35
Общината не се интересува от границите между имотите, тя следи за регулацията към улицата и там ако си нарушил или нагазил лука ще те гърбят яко. Границите със съседа ти са предмет на отношения межфу теб и съседа и ще опрат до общината. ако единият от вас реши да оспорва заграждането с претенция, че гнаницата не е там. Тогава ще трябва да си плати в общината за скица и после да си плати на геодезистите за заснемане (колчета) с което да докаже, вкл. в съд, че не си прав и да те съди, ако си построил ограда, ще я съборят ако те осъдят у не я събориш сам.
Ако оградата е там, ако е, както пишеш, заварена и ако съседът ти не е кретен, слагай мрежата. Ако е, може и да се оплаче, но мисля, че няма да му обърнат внимание - ти не строиш, а обезопасяваш построено - утре може да си порнеш пъката на ръждива мрежа и да се гътнеш от сепсис, не дай, боже...
Друго е, ако копаш, или насиопваш - мен съседа ме колади миналата година че насипвам за да подравнявам и ме подбраха, идваха да мерят колко сантиметра ми е насипа и се опитваха да ме рекетират, че не съм искал разрешение....
Но е друго в моя случай...
Прав е колегата горе, съседа ти да черпи, че и той я гледа тая ограда....
Re: ОГРАДА
03-12-2010 - 17:58:38
Банда..не е толкоз просто:

Кметът на общината по предложение на общинския експертен съвет определя общите изисквания към оградите (вид, форма, височина, материали и други) съобразно видовете устройствени зони и територии, оформянето на първостепенната улична мрежа и другите публични пространства, теренните особености, предназначението на поземлените имоти и в съответствие с правилата и нормативите към действащите подробни устройствени планове

Ще се изненадате,но повечето общини имат такива изисквания вече.
Re: ОГРАДА
03-12-2010 - 18:14:46
Стефане,

Май не е точно така.

Предварително да си кажа, че не ми се е налагало досега, да проучвам такива казуси и дори не съм запозната с процедурите...

Това, което Фло написа е от ЗУТ, е одобряване на инвестиционния проект (не се изисква). Докато издаването на разрешение за строеж. може да е без такова одобрение. Но, трябва да има разрешение за строеж.

Доколкото разбирам, стъпките са две:
1. Одобряване на инвестиционен проект - не винаги е задължително
2. Издаване на разрешение за строеж. - задължително.

Ето, от къде си мисля, че е така (макар, че става въпрос за остъкляване на тераса), но засяга облекчения режим.

"Намерението Ви да остъклите терасата на семейното жилище можете да изпълните като се снабдите с Разрешение за строеж, издадено от главния архитект на района в общинската администрация, без за това да е необходимо предварително изготвяне и одобряване на инвестиционни проекти, по реда на чл.147,ал.1,т.12 от Закона за устройство на територията /ЗУТ/, като представите и становище от инженер-конструктор с указания за изпълнението на строежа."

[www.citybuild.bg]



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-12-03 18:28 от Muza.
Re: ОГРАДА
03-12-2010 - 19:03:41
Quote
Muza


Това, което Фло написа е от ЗУТ, е одобряване на инвестиционния проект (не се изисква). Докато издаването на разрешение за строеж. може да е без такова одобрение. Но, трябва да има разрешение за строеж.

Доколкото разбирам, стъпките са две:
1. Одобряване на инвестиционен проект - не винаги е задължително
2. Издаване на разрешение за строеж. - задължително.


Виж сега колежке! За да ти издадат разрешително за строеж,то трябва да е на някакво основание и закона го предвижда в чл.. 142. (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) (1) Инвестиционните проекти подлежат на съгласуване и одобряване и са основание за издаване на разрешение за строеж.

Разрешение за строеж издава главния архитект на общината и лично го подписва!За да го направи трябва да има документация-съгласуван и одобрен проект,а за оградата по чл.147 (1) т.7 с височина до 2,20 от прилежащия терен не се изисква проект и съответно разрешение за строеж!
Това е за разрешение за строеж,тоест за техническата страна на въпроса за изграждане на ограда,друг е въпроса,че общината с цел да прибира по някой лев може да изисква друго разрешение наречено май млба за ограждение,доколкото си спомням ,което касае границите на имота ,т.е. техн. служба да замери границите,а самото ограждане се прави съобразно ЗУТ-а!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-12-03 19:05 от фло.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход