Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

камина с въздушна риза

Публикувано от a.d. 
камина с въздушна риза
21-10-2010 - 19:06:09
Здравейте!Интересувам се от камините с въздушна риза,имам намерение да си направя такава,но се притеснявам дали камина с мощност 12 кW ще отоплява добре 3 стаи и стаята,в която ще е самата камина!ще бъда благодарен ако хора,които имат такива камини изкажат мнения и коментари,защото на теория е едно,а на практика се получава другоsmiling smiley благодаря ви предварително!
Re: камина с въздушна риза
22-10-2010 - 14:53:19
Здравей,

Първо - каква ти е камината. Питам, защото моята е Девил на Секаста и е 9 кв. Говоря за номинална мощност, не за максимална, максималната е 15 ако се не лъжа. Важно е да разбереш тия киловати, дето си ги знаеш - 12 какво са - номинална или максимална мощност.

Второ - моята камина е в хола, 40 кв и под спалнята - 20 квадрата. Като я запаля зимата след няколко часа в двете стаи става 22 градуса, ако гори с големи цепеници почти без въздух стига до 27, горе не се спи. Естествено , че ако клапата е отворена, чрез нея се регулира.
На етажа на хола има още една стая - детска 25 квадрата, към нея има хоризонтален въздуховод с вентилатор. Затопля се по-бавно, при включен вентилатор и стига до към 20 градуса , поддържа ги. В банята, която е между хола и детската винаги работи парното (на ел. котле съм и като запаля камината термоглавите спират радиаторите в стаите, в баните си работят)
Жилището е на 5 и 6 (мансарден) етаж, строено е с ИТОНГ 99 год, покрива е бетон, Тегола на дървена скара с ХПС 5-ца върху плочата. На стените няма топлоизолация, дограмите са ПВЦ, прозорците елементарни, тоест не бих казал, че е супер топлоизолирано.
Предимство на горенето на дърва е че не са много скъпи и е уютно, недостатък - хамалогията и разправиите докато нагласиш системата да е ефективна - там комин, и т.н.
Затова и паля камината само в големисте студове - общо взето от средата на декември до средата на февруари гледам да не я гася, след преработка на комина постигам с едно зареждане сутринта да гори 12-13 часа и да не се налага да паля наново вечерта.
Така около 3-4 кубика дърва ме оправят, винаги дъб или цер, не бук.
Re: камина с въздушна риза
22-10-2010 - 20:25:41
StefanB ,сподели впечатления от ел.котлето!Доволен ли си,имаш ли някакви неудобства с него или е добре отвсякъде?
Re: камина с въздушна риза
07-11-2010 - 21:49:08
Има ли някой идеи за въздушната риза?Да речем да е изпълнена с многосекционен въздушен топлообменник над горивната камера, от който тръгват въздуховодите по стаите. Има ли някъде купешки въздуховоди ф100 или ф80мм.?Каква е подходящата защита на топлообменника от открития огън от прегаряне?Идеята ми е за двустранна камина /самоделка/ с въздушен топлообменник като аварийно отопление,като през останалото време ,когато не се ползва в авариен режим ,въздуховодите и самия топлообменник да служат за целите на обикновенната вентилация?
Re: камина с въздушна риза
08-11-2010 - 20:55:25
[media.photobucket.com]
Много важно е да се предвиди как ще се чисти
Re: камина с въздушна риза
08-11-2010 - 21:43:09
Quote
svetlio_sps
[media.photobucket.com]
Много важно е да се предвиди как ще се чисти

*ok*Много добро попадение колега! В тези отвори минава въздух и няма какво да им се чисти?Тръбите им пресичат димохода и там ще е важното за чистене мисля!Благодаря за идеята!
Re: камина с въздушна риза
02-12-2010 - 11:37:56
Здравейте.И на мен ми предстои монтаж на камина с въздушна риза.Прочетох доста информация по въпроса,но никъде не открих някой да говори за зависимостта или съотношението на обема на така нареченото було и квадратурата на отопляваното помещение.Ще отоплявам едно помещение около
50 кв.м. и височина 2.5 м. с горивна чугунена камера 12 квт.Важен ли е обемът на булото?
Re: камина с въздушна риза
03-12-2010 - 22:51:19
avatar
Quote
margaritov
Здравейте.И на мен ми предстои монтаж на камина с въздушна риза.Прочетох доста информация по въпроса,но никъде не открих някой да говори за зависимостта или съотношението на обема на така нареченото було и квадратурата на отопляваното помещение.Ще отоплявам едно помещение около
50 кв.м. и височина 2.5 м. с горивна чугунена камера 12 квт.Важен ли е обемът на булото?

Обема на булото зависи от конструктивните особенности на модела по които ще се изпълнява облицовката,по важна е сухата риза около горивната камера. И най вече топлозагубите на самото помещение.
Re: камина с въздушна риза
13-10-2011 - 15:50:21
Привет,
Мисля и аз да сложа камина с въздушна риза. При мен обаче ще е доста простичко. Освен хола където ще е расположена камината искам да отоплявам и коридора на горния етаж. Моят въпрос е за препоръка на добър производител на камини, предпочитано чугунени камери.
Благодаря*drink1*

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Re: камина с въздушна риза
14-10-2011 - 12:50:33
Geto,

Аз съм писал горе, че моята е на Девил, сега за къщата също взех девил, пак от Секаста, френска, чугунена е цялата, най-мощната, заоблена отпред, само вертикално отваряне не си позволих, че много пари искаха... Но са скъпи, на мен ми излезе около 2000 лв при това с отстъпка, че вече имам тяхна камина и се зная с тях, куп неща взимах (аксесояри разни) и винаги им се обаждам по Стройко като ходя...
Иначе пак секаста продават и други камини, не само френски, по-евтини са.
На Стройко редовно оглеждам камините, прави ми впечатление, че напоследък има и добри български камини - "камини център" и други. Но за надеджхост и качество не мога да дам отговорен отзив, само виждам, че се спрягат глупости от сорта - 35 кВ мощност и т.н..... Трябва да се пита. Важно е за чугунените как и къде са лети и какво е стъклото.
За Девил поне - имам такава в къщи, за мен е наистина добро изселие, не е мръднала вече 10 години, затова и купих втора. Има и други френски на пазара - Шемине де ла Шане. и др, но ги гледах, бяха по-скъпи а и не ми даваха отстъпка.... Не че в тая криза народа е хукнал да си купува френски камини, но знаеш, фирмите гледат като им влезеш в лапите да си избият за десетте подминали ги....
Със здраве!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход