Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Конструкция на дървено-скелетна къща

Публикувано от n.nikoloff 
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
13-01-2010 - 16:19:55
Aeeeee , вие ще строите ли или ще си чешите езиците :]

Явно терминологията е най-важното в една къща . Е , колко пъти да кажа , че е ясна / справка - учебник по "СГРАДОСТРОИТЕЛСТВО" за техникумите/. Подробно обяснено за гредореда , ребрата , билата , маиите , уламите и т.н.
Ама кво се връзвам и аз .smiling smiley
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
13-01-2010 - 23:44:42
Човек, това за основите да го беше казал някой дето си няма хал хабер от строителство, иди-доиди, ама от тебе да го чуя....та основите не са само височина(дълбочина), как я виждаш тази двуетажна къща която е поне 50 пъти по-тежка стъпила на същите основи изчислени за дървена къща?? Аз я виждам килната и паднала. Дай да видиме на кое в БГ му казваш типово строителство. Аз мисля че такова животно няма, освен ако не става въпрос за плевня. Типово строителство за мене е това когато имаш няколко модела и ги строиш масово- стотици къщи на година. За БГ всяка къща е уникат понеже такива мащаби няма. От най простичката 1- етажна къща с двускатен покрив, до извън земните чудеса с р-ри на прогимназия- всичко за вас е уникат и всичко е по една цена. Ма бутай за гарата, докато има гювеч...па после като свърши ще му мислиме.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-01-14 02:30 от Nasko.Stoykov.
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
14-01-2010 - 09:01:44
Имаш минимална дълбочина на фундиране, която е определена от достигане на пласт подходящ за фундиране , не по -малко от дълбочината на замръзване и съобразно с нормите за сеизмични натоварвания. ДА не навлизам в подробности, но за двуетажна масивна къща и за дървена къща нормативните изисквания са еднакви. Ивичните основи под ограждащите стени по технологични причини пак се правят с еднаква стъпка - обикновено около 40см., която е достатъчна да поеме натоварванията и от стоманеботенната конструкция на двуетажна сграда. Единствено може да има разлика ако има единични основи в средата на сградата, но по -принцип се правят ивични и за тях.
Къде е разликата - при дървените къщи строителят работи по сградата още от фаза проектиране и така се получава икономическия ефект. Освен това има един отговорен за строителството. При масивните, хората отиват при някой проектант, проектантът не получава задача да се ангажира с бюджета за строителство, а трябва да направи технически проект за възможно най-ниската цена за проектиране. След това обикновено се наема едни изпълнител на грубия строеж, а довършителните работи се раздробяват. Изпълнителят на грубия строеж не получава бонус ако намали работата по довършителните работи , както и отделните изпълнители на довършителни работи.
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
14-01-2010 - 09:28:18
avatar
Като допълнение - за дървено-скелетни къщи може да се използва и стълбчат фундамент, който е най-евтин, ама не знам как ще се опишат конструкторските книжа и дали въобще някой ще се нагърби съ съставянето им в България. За нашите конструктори и архитекти си е яка екзотика. А и в общината как ще погледнат на това, макар, че и в Русия и на апад си е масово при това строителство.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
15-01-2010 - 08:57:29
Николов, по принцип има как да се спести доста от фундамента, но няма кой да плати на конструктора. При положение, че за проектиране се плаща на квадратен метър всякакви по-интересни решения единствено увеличават работата на проектанта без да му носят допълнителни приходи.
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
15-01-2010 - 10:06:23
avatar
Аз затова съм против всякакво остойностяване на кв.м. ...

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
15-01-2010 - 10:08:01
avatar
4ovek, много верни неща си написал и съм съгласен с тях, но все ме гложди мисълта, че няма как да вземеш основите на дървена къща и да ги приложиш за масивна. В единия случай сеченията и армирането са по изчисление, в другия за да се удовлетворят норм. изисквания + конструктивна армировка в повечето случаи. Сигурен съм, че имаш предвид, че като цяло разликата не е голяма. И то пак зависи: земетръс, почвени условия имат много по-сериозно влияние при масивните сгради. Знаеш ги отлично тези работи, i am sure smiling smiley
Между другото, за съжаление нямам преки наблюдения по изпълнение на съвременни дървени къщи, но ми е интересно дали действително масово основите са мин 40/80 см. И за едноетажните, и тях ги лови наредбата за земетръс.
Ето това пише в нормите
15-01-2010 - 12:31:17
Фундаменти и сутеренни стени


Чл. 55. (1) Фундаментите на сгради и съоръжения в сеизмични райони се проектират при спазване изискванията на нормативните актове за геотехническо проектиране на строежите.

(2) За сеизмични райони с ≤ 0,15 се допуска фундаментите на едноетажни сгради от клас на значимост ІІ да се изпълняват като сглобяеми ивични фундаменти. В този случай връзките във фугите се изчисляват за поемане на появяващите се разрезни усилия.

Чл. 56. Когато фундаментите и стените се изпълняват от зидани едроразмерни блокове, зидарията се превързва във всеки ред, ъгъл и място на пресичане с други зидове на дълбочина не по-малка от 1/3 от височината на блока.

Чл. 57. При сгради и съоръжения в сеизмични райони с > 0,27 в ъглите на хоризонталните фуги и в местата на пресичане на стените в сутерена се поставят армировъчни мрежи с дължина най-малко 2,0 m и с напречно сечение на надлъжната армировка не по-малко от 1,0 cm2. Мрежите се поставят през 50 cm по височина.

Чл. 58. (1) Дълбочината на фундиране на строежите се доказва с проверка за устойчивост (крайно гранично състояние на носещата способност на земната основа при извънредно съчетание на натоварванията), като коефициентът на сигурност е 1,20.

(2) Минималната дълбочина на фундиране се приема, както следва:

1. за почви от група А –от 0,40 до 0,60 m, в зависимост от степента на изветряване на скалата;

2. за почви от групи В и С – 1/15 от височината на сградата или съоръжението, но не по-малка от 0,80 m;

3. за почви от групи D и E - 1/10 от височината на сградата или съоръжението, но не по-малка от 0,80 m.
Re: Ето това пише в нормите
16-01-2010 - 00:12:23
Много ще съм изненадан ако за две еднотипни къщи, едната изпълнена като дървено-скелетна конструкция, а другата монолитно строителство, построени на едно и също място- изискванията за размерите на основите да са еднакви, не толкоз на каква дълбочина, ясно е че трябва да са под линията на замръзване, а като широчина(обемност).
Re: Конструкция на дървено-скелетна къща
16-01-2010 - 15:37:06
avatar
Основи, основи, основи е какво има да се мисли. Взима се в предвид какво ще лежи върху тях колкото по голяма зграда по дебелжки, арматура, дълбочина съобразена и с почвата да се внимава с водоносими пластове прави се леко дренажче така че ако имаш мазе да не се уредиш със закрит басеин. Бетончето и то с качество оти ще се лющи с четка за зъби. 1 Кв.м. дървена къща е минимум 50% по лек от другото строителство закакво ми са основи 60–80 см. Тази къща
[picasaweb.google.com]
стъпи на тези основи
[picasaweb.google.com]
30 см. широки и са стените на мазето на дъното има пояс бетонче с арматурка 60 на 60 см. и всичко стъпва отгоре. Дренажче в 2 снимки

Външната страна се облицова с тази черната пласмаса и водата като стигне во нея вместо да влезе в къщата се стича надолу и виждате чакъла който е околовръз на къщата и в него е поставено това

Вижда се тази тръба 10см.широко приличаща на гуфре тя е с хиляди дупки и водата се се утича в нея с нахлузен чорап изработен от много фин плат изтъкан от пласмасови нишки. И тя е околовръз на основите водата се събира в нея и аиде за поливане на доматите. Надявам се че малко бях полезен със снимковият материал.

Ни копува ни продава



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-01-16 15:46 от ТОРТКО.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход