Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Термопомпи

Публикувано от Мишо 
Re: Термопомпи
10-05-2006 - 12:43:45
Разрешение от МОСВ? Какво е туй животно и колко от хората със сонди и кладенци дето си ползват водата за какво ли не, включително и за битови нужди го имат???
Айде стига глупости.
Dancho
Re: Термопомпи
10-05-2006 - 13:00:41
Boby

Poqsnenie

Horata, koito ti citirash, se nujdaqt samo ot zaqvlenie do Obshtinata
Primer za 5 kw heat pump e nujno pone 1 l/sek pritok pri zatvoren kryg

Za vseki voden resurs koito ne e za lichni celi se iziskva razreshitelno ot MOSW (jilistni kooperacii ili promishleni/tyrgovski sgradi), sasto ima i ogranicheniq vav debita na izpolzvanata voda do 2.7 l/sek (citiram po pamet)

P.S. Ne se kazva Sondi a Sondaj
Re: Термопомпи
10-05-2006 - 13:05:15
Мислех че имаш предвид фамилните къщи и дворове. Опитах се да си представя как МОСВ се въртят из дворовете на съседите ми и някак си не стана... :}
Иначе някои мои съседи имат помпи с дебит 4-5 литра в секунда, но разни екотипове не са припарвали smiling smiley
За кооперации и промишлени/търговски сгради сигурно има усложнения, те и МОСВ трябва да ядат нещо явно...
Re: Термопомпи
12-05-2006 - 01:15:33
Здравейте, казвам се Васил Коликовски от Геосолар В-63. Ние произвеждаме и монтираме само и единствено земносвързани термопомпи. Това го правиме от 2000 г. и до 11 май 2006 г. имаме монтирани и работещи 45 термопомпи от всички видове: отворени с подземна вода, затворени с антифриз и с директно изпарение. Само на най-малките си модели до 9.5 кВт топлинна мощност използваме компресори на LG а при всички останали само Copeland scroll и то произведен в заводите на Копеланд в Европа /която по принцип е американска фирма/. Компресора за термопомпата е така важен както двигателя за автомобила. Правили сме проби и с други производители на компресори- не е коректно да ги споменавам, но те се развалиха почти всички. Радост за Геосолар е, че до сега нямаме нито един дефектирал Копеланд и въпреки по-високата им цена ще продължаваме да ги използваме. Другото много важно нещо в една термопомпа са топлообменниците. Те са горе-долу толкова важни, колкото и компресора. Един и същи модел компресор може да даде както отлични, но така и плачевни резултати ако топлообменниците са "сиромашки" оразмерени. При системи с подземна вода е важно и да не са общоизползваните пластинчати топлообменници, защото те лесно се запушват с пясък от сондажа. Третото по-важност е хладилната автоматика: най-добрата е на Danfoss и Alco controls, като вторите са от групата на Копеланд. За четирипътните вентили-те сменят цикъла отопление/ охлаждане - абсолютни лидери са американските Ranko. Но наличието на тези компоненти далече не е достатъчно условие за ефективното функциониране на една земна термопомпа. Другото много важно условие е свързването към земята. Тук всеки случай е специфичен и се изискват много добри теоретични и практически познания за да може Вашата термопомпа да работи с коефициент поне 1:4. Малко повече за термопомпите можете да прочетете в сайта на Европейската термопомпена асоциация www.ehpa.org , чиито членове сме от 2003 год. Естествено всеки, който желае да се отоплява с земносвързана термопомпа може и да ми се обади на мобилен 0888417516. От монтажи на термопомпи не ни остава време да си направиме добра интернет страница, но скоро и това ще стане.
Ваш Васил Коликовски
Благодаря на Boby за добрите думи smiling smiley
Re: Термопомпи
12-05-2006 - 14:20:35
Вярно ли е, че живота на компресора е около 10 години (40000 часа при 6 месеца годишна работа)?
borivan
Re: Термопомпи
18-05-2006 - 17:24:41
И аз искам да изкажа нашите (моите и на съпругата ми) много добри впечатления от г-н Васил Коликовски (Геосолар). Свързахме се с него от информацията в предишната подробна дискусия тук във форума по тази тема.

Г-н Коликовски ни даде много подробна информация - заведе ни да видим изградена от Геосолар и работеща термопомпа земя-вода в една хубава къща в Панчарево, дойде на оглед на нашия строеж и ни изпрати и сондьор-специалист за консултация и оферта за сондаж. Рискът при нас при сондиране са големите валуни (морени) в нашия двор (с. Бистрица). Това ни накара в крайна сметка да се спрем на най-неефективния от термодинамична гледна точка вариант, а именно на термопомпата въздух-вода, на която обаче монтажът е най-семпъл и лесен за изпълнение.

Според нас немалка роля като аргументи в полза на термопомпите са големия комфорт при обслужването й, и също това, че в къщата си нямаш постоянно жив огън и опасност, макар и минимална от разрастването му. А и си мислим, че в дългосрочен план цената на тока ще трябва да е в по-нормлни пропорции към другите цени, отколкото цената на другите енергоносители (монополно положение, стратегически международни конюнктури, затягане на незаконната сеч и др.)

В крайна сметка комфорта и миговете свободно време също имат своята цена!

С много поздрави

Боряна и Иван
Re: Термопомпи
04-06-2006 - 11:53:50
Мишо, виж Нелбо инженеринг на ул.Тинтява тук до нас са в Дианабад,но те предупреждавам,че цената няма да ти хареса.По добре се ориентирай към слънчеви колектори с вакуумни тръби.Булклима на Свети Наум ги предлага.Има и други фирми,но информация по телефона не дават.Като ми доставиха климатика се разговорихме с инженера и ми предложи този вариант за къща.
Stefan
Re: Do administratora
05-06-2006 - 11:34:27
Какво им се е случило на последните няколко постове, та са на маймуни, или нещо при мен само така излизат....
Stefan
ZA ADMINISTRATORA
07-06-2006 - 09:44:14
Molya, bihte li poglednali kakwo stawa s encodingite tuk, ot poslednite mneniq absolutno nichto ne cheta....dali problema e pri men, 4e wijdam samo besmisleni sigli i prepratki po adresi, ili nechto drugo.....
naceff
Re: ZA ADMINISTRATORA
07-06-2006 - 10:26:37
Stefane,
Проблемът не е само при тебе ! И аз нищо не чета. Моето субективно мнение е, че става дума за колеги, които държат да демонстрират, че са on line по някакъв (какъв да е) начин.
За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.