Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отпление с пелети - струва ли си!

Публикувано от mtodorov 
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
08-12-2013 - 08:25:14
Добре дошъл! Може да споделиш твоя опит - с какъв котел, каква площ, какъв разход*yes*
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
08-12-2013 - 09:57:54
Котела ми е "Ватерланд" българско производство триходов а горелката "Бърнит" пак българска но шнекова отоплявам 250м2 + 200л. бойлер . Подържам 25градуса навсякъде . Разхода ми е 60 кг. на денонощие. Според мен е по добре от камината на дърва която имах преди.
1.Разхода на гориво при камината е същия даже с 20% повече и има ефекта на "ЙО-ЙО" слагаш дърва вдига температура след 1.30 ч. пак и така 10 зими.Без да съм включвал бойлера . Сеага 24 шерпчето работи навсякъде топло и БГВ колкото искаш.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
11-12-2013 - 18:15:16
За площ като твоята 250кв.м+200л бойлер това ли е най-икономичния вариянт според теб като спецеалист?
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
13-12-2013 - 17:38:08
Интересува ме тази печка(тази) колко кг. пелети на ден ще ми изгаря. Помещението ми е около 30-32 кв., три външни стени, 5 см. външна изолация, дограма двукамерна, но под мен никой не живее ( аз съм на 2 етаж ) и освен това човека под мен оставил малките прозорчета над вратите на терасите отворени. Мисля че печката е доста голяма, но не намерих из нета по-малка. Благодаря предварително за отговора.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
20-12-2013 - 08:53:45
Здравейте колеги, и аз да се изкажа.
Инсталирах си котле ДЕФРО Агро Уни, 25 кВ, комбинирано.
Моят приятел, който ме нави за него, го има от по-миналата година, изкарал е 2 зими, топли 200м2 и 300 л БГВ, комбинирана със солар за БГВ.
Разход-около 800-900 кг. на месец пелети.
При мен ситуацията е следната-площоколо 200м2, 300 л бойлер, солар за БГВ, изолация 8-10 см стиропор (14-16 кг/м3 плътност), тухли ПОРОТЕРМ 25. Изцяло водно подово отопление с арматура ХЕРЦ, стайни термостати и термозадвижки на всеки кръг. Котела е с новото управление, което е доста по-добро от предишните. Свързването съм го координирал с производителя, тъй като още преди това той (поляка) ИЗРИЧНО подчерта, че ефективността на котел (~90%) се постига САМО при правилна настройка на работата му. Много от котлите инсталирани в БГ не са настроени правилно, и горят пелети като змей.
Настройката съдържа правилното нагласяне на няколко фактора, освен качествените пелети:
1. Тяга на комина.
2. Положение на клапата за въздух долу.
3. Скорост на вентилатора.
4. Време за подаване на горивото и време на пауза.
5. Желана температура в помещенията. Нормално се смята 21-22. За 23-25 разхода на гориво се повишава много.
6. Правилното изпълнение на отоплителната система, индивидуална за всеки обект.

Това съм го направил, сега ми предстои тест. Мисля, че след 1 месец ще имам резултат.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
20-12-2013 - 21:04:51
Чакаме резултати*yes*
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
27-12-2013 - 19:24:32
Запалих котлето. Къщата никога не е топлена, със средна температура вътре 5-7 градуса. Изгорих 150 кг. пелети за ден и половина, докато се затопли къщата и БГВ. Аз съм с подово, и то затопля доста по-бавно, пък и влагата от замазки и шпакловка докато се изпари... След това го спрях, но не трябваше. На другия ден отново го запалих, и затоплих къщата до 18-19 градуса, но ми се струваше доста топло - то целия под е топъл. Заредих и почнах да засичам. За 24 часа изгори около 60 кг., което не е малко. За да се темперира къщата са нужни 3-5 дни постоянно да дъни котлето, но не ми се гори излишно. Мисля, че като се загрее, ще падне до около 40 кг/ 24 ч. настройката на котела за момента е 25 сек. подава пелети, 35 сек. пауза, скорост на вентилатора 80%. Монтирах и датчик за външна темп., и 4-пътен вентил с ел. задвижка, който се управлява от контролера.
Като се рових в нета, гледах, че по принцип ДЕФРО са ги разработили за въглища в авт. режим. Взел съм няколко чувала дребни (20-25мм) украински въглища, и тези дни ще го пробвам с тях. Сметката е такава, че най-добрите пелети имат около 18 kJ калоричност, а тези въглища имат около 29 kJ. Разликата не е никак малка. За настройки го дават така-10 сек. подаване, 60 сек. пауза, скорост 60%. При цена на тези въглища 290 лв/тон, мисля че ще е доста по добре от пелети, само дето през няколко дни ще се цапам smiling smiley. Ще пробвам и пак ще пиша.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
27-12-2013 - 21:26:40
Ето и снимка на "ТЕЦ"-а smiling smiley


[forum.imoti.net]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2013-12-27 21:28 от rosen71.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
29-12-2013 - 21:16:19
Zdraveite,izvinavam se za latinicata,no pisha of tablet I neznam kak da premina na kirilica ako vaobshte e vazmojno.imam izgradena Patna instalaciq 2 konvektora,3 radiators I 80litrov boiler.Kotela mi e SIME Solids 20,8 kV.Islam da mu sloja peletna gorelka I da se magna of tezi vaglishta che mi pisna.Nqkoi of vaz moje li da make bi li se poluchilo dobre s gorelka na erato 25kv 4-ta generaciq of tezi nai novite samopo4istvashtite.Nqkoi of vaz koito IMA opit.Blagodarq predvaritelno.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
04-01-2014 - 08:31:15
Здравейте, очаквам Rosen 71 да сподели повече за разхода и подробности. Аз също трябва да монтирам инсталация. Въртях разни варианти и видове отопления. През термопомпи, ел. ток и прочие.
Къщата си е сериозна - 460 кв.м с приземен етаж, маза. Ново строителство. 38 см. тухли Wienerberger, топлоизолация EPS 100 Neopor BASF - 10 см -18 кг , на доста места има и 20 см, поради техн.решения. Изолация на приземният етаж и отвътре. XPS 8 см по бетонните части, каменна вата 15 см на покрива. 7 - камерна PVC VEKA - двоен стъклопакет - специална мембрана около всички прозорци Ceresit Winteq . Аз продавам строителни материали ( основно изолация и мазилки) затова се опитах да направя максимално добра топлоизолация, понеже това е трудно обратим процес после, ако спестиш нещо. Това което са ми оферирали две фирми са различни по - мощност котли. Иначе като крайна цена и двете предложения са много сходни. Едната ми предложи котел с по - малка мощност като взе уж предвид параметрите на топлоизолация, а другата фирма явно се презастраховаха.....и ми сложиhа 41 kw. Много сложен ми се вижда избора.... Вие с какви проблеми сте се сблъсквали? Аз се опитвам да си предвидя разходите за отопление преди да закупя инсталацията. Убедих се, че трябва да инсталирам различни датчици, термостати и прочие които да могат максимално да оптимизират работата на котела (горелката) Споделете нещо за вашите горелки, тук имам известни колебания. Кажете кой какво е направил добре и къде е сбъркал. Благодаря ви. Успешна Нова година.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход