Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Каква е реалната себестойност(цена ) на строителството и какво би следвало да плати клиента

Публикувано от Stan 
Цените поне според мен трябва да варират според квадратурата и качеството което се изисква от майстора който го прави въпреки че в БГ повечето хора искат за беспари и ако може по малко пари за материали да дадат.Знам това от опит защото се занимавам с вътрешни ремонти и често взимат човек който не може да шпаклова или нещо друго само защото той иска по малко пари от менили от друг колега.Мисля че за шпакловка на стени или таван две ръце с грундиране цена от 5-7лв. е нормална.Трябва в БГ да има фиксирани цени на строителните услуги.
p.s.Сега исползват и кризата като фактор за спад на цените,но нали знаете който иска качествена услуга трябва да си плати икачествено в магазините не дават за беспари и аз не работя за беспари.*drink1*
:]
Re: Каква е реалната себестойност(цена ) на строителството и какво би следвало да плати клиента
31-12-2009 - 19:44:55
ЧНГ и на др.Иванов,много разбираше тоя човек ама нещо се скри.Ето какво копирах от другия сайт -


град София
Триъгълника
бул.Ломско Шосе


Квадратура: 1000 m2

Особености: Тухла


Допълнителна информация:
Имоти в сграда на груб строеж; продават се 1000 кв. м на себестойност.


Каква стана тя а.Аз мисля,че и под себестойност ще го дадът,ама никой не го иска *beer*
Вероятно не сте на ясно как се формира цената на дадена строително монтажна работа. Мога да ви разясня как става. Има трудови норми в строителството за всеки вид СМР. Става въпрос за норма време за изработване на единица мярка от съответния краен продукт на СМР. Изготвят се тъй наречените АНАЛИЗНИ ЦЕНИ. Анализа представлява разбивка на съдържащите се в СМР (материали с доставно складови разходи около 10%, включена механизация с амортизационни отчисления ОКОЛО 30%, разход на труд по норма в човекочаса по приета часова ставка около 3 лв например и допълнителни разходи върху труда между 80% и 120% в зависимост от вида на обекта и отдалечеността му от базата на фирмата изпълнител, и върху всичко това се начислява обикновено около 10% печалба. Ако ви е станало ясно, Ви поздравявам. Налагало ми се е да обяснявам на съдъя и адвокати тази система което си е бизнес, но явно не е много понятна на некомпетентните. имж.Драганов
ЧНГ!
Re: Каква е реалната себестойност(цена ) на строителството и какво би следвало да плати клиента
02-01-2010 - 01:45:29
като чета коментарите на строителите в темата, с изключение на инж. Драганов по-горе, не мога да не се сетя за книгата на Едуард Калъпов "Как да построиш къща ... без да те ошушкат ... " и по-специално главата относно пазарлъка!
ох-ох-ох колко е сложно, вие простите люде дето искате да си построите или купите нещо нищо не разбирате! цените са толкова и това е! сложно е за обяснение. много комплексна материя ...

брях!
rocket science това строителство бре!
просто е изгодно темата за себестойността да е забулена в мъглата.

толкова ли е сложно да се даде ориентировъчен пример: стандартна къща 200м2 (тухла етс без мазе) на два етажа, материали ХХХ лв плюс минус 30% в зависимост от качството на материалите, труд УУУ лв (ако е фирма включая и част от заплатата на секретарката ) пак плюс минус. грубия строеж включва това и онова. точка!

или за кооперация 1200м2 (чиста жилищна площ!!!) на 4 етажа ...


земята е ясно че може да е и 2 и 200. печалбата не е част от себестойността. печалба плюс себестойност е цена на предлагане.


ясно е че се говори за средностатистически случай! има много различно хора в софия но все пак има и средна заплата за софия за определен бранш. и колкото и да си мислим че сме уникални в болшинството от случаите сме горе долу там ...



и сега като се почне - ама любовницата, ама каква точно дограма, ама с или без ВИК, топлоизолация, хидроизолация, дренаж ...
любовницата - не не влиза в себестойността! ооо, ма много учудени тука бре
дограма - стандартна schüco
ВИК - ами ако не знаете с ВИК, тогава кажете без
топлоизолация, хидроизолация, дренаж - що питате? вие да не строите без тези неща?

и като не искате да кажете, трайте си. кажете професионална тайна. ама това сложно било е просто изсмукано от пръстите - познавам все пак строители предприемачи. не обобщавам за всички но тези които познавам не блестят с особена интелигентност, но не са и тъпаци. просто хора като всички нас и материята е достъпна за тях както и за нас.

аиде със здраве и ЧНГ на строители и потребители.
дано тази година се срещнем на приемлива за двете страни цени!
Re: Каква е реалната себестойност(цена ) на строителството и какво би следвало да плати клиента
02-01-2010 - 09:15:25
avatar
Quote
nearvana
...аиде със здраве и ЧНГ на строители и потребители.
дано тази година се срещнем на приемлива за двете страни цени!

Пропусна фактора, който надува най-много цените и заради който се проваля най-често всяко начинание в строителството - собствениците на терена. ЧНГ и на тях... *drunk*

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Цената е правопропорционална на терикатлъка и нахалството на строителя и обезщетения и обратно пропорционална на интелигентността на клиента....Къде тук има пазарна логика!? Ако имаше , щеше да се спазват Тяхно Величество "30 % profit" и заетите в строителството нямаше в рамките на по-малко от 10 години два пъти да си чешат палците на краката в поза "партер". За разлика от Полша, Чехия, Словения, Унгария, Сърбия, където няма криза в строителството, а нормална икономическа криза като навсякъде по света , в Западна Анадола кризата в строителния бранш се явява като "екстра" . Това го казваят мастити икономисти , а не г-н Тепавичаров.
Ама молА ви се , не се правете че не забелязвавате че вали дъжд, когато дъждовната вода е стигнала вече "там, където нивга не огрява" т.е една педя под кръста...



Редактиран 4 път(и).Последна редакция на 2010-01-02 10:48 от Спиридон Тепавичаров.
Re: Каква е реалната себестойност(цена ) на строителството и какво би следвало да плати клиента
03-01-2010 - 06:08:33
Г-н Тепавичаров,
Нима искаш да кажеш, че един предприемач(независимо в България или Америка) ако има възможност да направи 300% печалба и закона не го забранява ще вземе да удари по масата и да каже че повече от 30 % не сака и да го убият няма да вземе???!!!*smiley_ahh* Ами то строителна, имотна... криза има и в Северо-американска Анадола, в Британска Анадола, Дубайска и къде ли не. А "маститите икономисти" се създават от мастити комплексари. Спиридоне ти май си от последните, а?:}


Quote
Спиридон Тепавичаров
Цената е правопропорционална на терикатлъка и нахалството на строителя и обезщетения и обратно пропорционална на интелигентността на клиента....Къде тук има пазарна логика!? Ако имаше , щеше да се спазват Тяхно Величество "30 % profit" и заетите в строителството нямаше в рамките на по-малко от 10 години два пъти да си чешат палците на краката в поза "партер". За разлика от Полша, Чехия, Словения, Унгария, Сърбия, където няма криза в строителството, а нормална икономическа криза като навсякъде по света , в Западна Анадола кризата в строителния бранш се явява като "екстра" . Това го казваят мастити икономисти , а не г-н Тепавичаров.
Ама молА ви се , не се правете че не забелязвавате че вали дъжд, когато дъждовната вода е стигнала вече "там, където нивга не огрява" т.е една педя под кръста...
Quote
Geto
Г-н Тепавичаров,
Нима искаш да кажеш, че един предприемач(независимо в България или Америка) ако има възможност да направи 300% печалба и закона не го забранява ще вземе да удари по масата и да каже че повече от 30 % не сака и да го убият няма да вземе???!!!*smiley_ahh* Ами то строителна, имотна... криза има и в Северо-американска Анадола, в Британска Анадола, Дубайска и къде ли не. А "маститите икономисти" се създават от мастити комплексари. Спиридоне ти май си от последните, а?:}


Г-н Гето,

Първо: За 300 % печалба невиждам никаква разлика между твоята позиция и моята, т.е където са гонени 300 % , навсякъде строителите са в поза партер.

Второ:
За разлика от Северна Америка , където освен строителен бранш има (има ли смисъл да обяснявам на един брокер, имащ достатъчно мозък да гони 300 % печалба какво има освен строителна криза там)................та , г-н Гето не ги мисли американците, както надявам се няма да се наложи на г-н Тепавичаров да мисли жена ти и децата ти, когато един ден брокерския ти офис осъмне като магазин "всичко за един лев, или бозаджийница..... наистина сте доста , повярвай ми.

Трето:
Не, г-н Гето, не съм комплексар, и една от причините е че по никакъв начин не съм бил свързан със строителство и брокерство, но
, както преди съм казвал, имам приятели брокери, които наистина са в голямо затруднение от доста време.

Четвърто:
На Г-н Тепавичаров като пълноправен жител на твоята и на жена ти държава не му е все едно какво направихте от шанса поне малко да се доближим до Европа с тухлената истерия- Както казваше Швейк : "какво направихме?- едно голямо лайно направихме"

Пето:
На Г-н Тепавичаров не му е все едно как ще се излезе от лайната, защото за разлика от Северна Америка, където един "специалист" на големите проценти profit вече го въдвориха до живот на сянка-, а доколкото виждам от CNN там даже са успяли и да го "обидят" -съквартирантите имам впредвид, не журналистите - в Западна Анадола вече има вопли да се помага на най-отличилите се специалисти по на "300% печалба". Да ти напомням ли инициативата на трътлата Мсларова за един на 5000 пенсионери да почиват за сметка на бюджета ? В хотели на отличници по линията 300%-естествено. Един на 5000, значи един на 20-на села, ако приемем че в едно средно село има 250 пенсионери,т.е придобивката е от рода "подпреха ми Дедовия" но при над 2 500 000 пенсионери, това си е бройка в помощ на закъсалите наши хотели.
За разлика от Северна Америка, където строително-имотния балон е малка част от иконокмиката, тук той умишлено
БЕШЕ ФАВОРИЗИРАН КАТО НОМЕР ЕДНО ОТ НАЙ-ВИСОКО НИВО !
което ме кара да се опасявам , че естествено последиците от насирането щв бъдат понесени от ниските нива ! Дано да не съм прав.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-01-03 12:44 от Спиридон Тепавичаров.
Re: Каква е реалната себестойност(цена ) на строителството и какво би следвало да плати клиента
04-01-2010 - 13:53:37
Според мен. много даже си прав...
Не е луд който яде залника, а който му го дава.

Прочее, да не ги мислим, видяхме че нови задачи се задават за "можещите" и "знаещите" Има пътища да се строят, заводи, ферми, инфраструктура, работа до шия... Но за най-можещите и най-първите. Другите - при народа, да заучават упражнения с три пръста. Но никой не го е бил народа да вярва, толкова си може, какво пък, наш си е, това е положението. Щото само преди 2 години тук на този форум който кажеше, че царят е гол го изяждаха с парцалите, спомнете си...

Това е положението.

Затова и си прав, дори много.
Re: Каква е реалната себестойност(цена ) на строителството и какво би следвало да плати клиента
04-01-2010 - 14:06:39
и мен много ме занимава този въпрос. всеки случай е индивидуален. но - вижте списание строителен обзор 1/2009 - там са дадени цени и разбивки. мен ме интересуваше двуетажна еднофамилна къща - има я. дадена е и норма на печалба - мисля, че бе 15%. добре е като отправна точка този материал.

потърсете из нета - има я сканирана като pdf файл тази калкулация. ако някой не може да я намери, мога да я пратя.

поздрави и весела нова година! и да не срещате поп и лекар (макар че аз съм такъв winking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход