Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Дървен навес в двора
06-02-2009 - 17:13:32
Искам да си направя дървен навес ,който да е долепен до къщата с размери около 4,5м на 12 м.Как мога да пресметна сам какви греди и на какво разстояние да бъдат или ако може някаква скица или чертеж на конструкцията да ми изпрати някой.Покрива мисля да е с битумни керемиди ,за да е по-лек и с по-малък наклон.Приемам всякакви идеи.
БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО.
Re: Дървен навес в двора
06-02-2009 - 17:32:16
avatar
Наклона трябва да е поне 4% за да оттича бързо.Ако ще го правиш паянта,по добре заложи на греди и ОСБ,но това ще е за около 4-5 години-после ремонти......Ако няма да се ходи по навеса ще ти стигнат греди 10/5 см .Няма специални изисквания при паянта на какви разстояния да са гредите-поне така си мисля аз.... *yes* *drunk*

Чест и почитание
Re: Дървен навес в двора
06-02-2009 - 17:34:05
По-добре го направи 4 на 12 метра,защото обикновено гредите са по 4 м дължина.Иначе ще трябва да ги надиш или да търсиш 5 метрови греди/ще са по-скъпи,с поръчка/.
Груба сметка:
греди 12/12-16бр.
6/12-24бр.или още 12 греди 12/12/трябва да ги разбичиш на две
Re: Дървен навес в двора
06-02-2009 - 17:36:18
Така зададен въпроса е почти нвеъзможно да се отговори. Ако пада доста сняг в района има едни изисквания, ако гредите нямат от долу вертикална опора е още по-друго. Гогол, 4 градуса наклон с 5х10 гредички- хептен паянта ми изглежда.
LKK
Re: Дървен навес в двора
06-02-2009 - 17:46:42
Вместо греди може да се ползва правоъгълен метален профил. Много по елегантно стои цялата конструкция.
Ако няма междинни опори на 4.5 метра може и фермичка да се спретне с електрожена. Отгоре сачак и върху него битумните керемиди. Сачака се хваща към профила с попнинове. Ако предварително се обработят профилите и сачака няма да мръдне и след 25 години. Минималният наклон навярно го пише по опаковките с битумните керемиди.
Re: Дървен навес в двора
06-02-2009 - 19:46:01
Гого, недей да подхождаш със снисхождение към навес със такива размери. Освен гредите на покрива, трябва да помислиш и за носещите вертикални греди и тяхното анкериране към земята и към къщата. Моя съвет е колкото се може по яко. Все пак искаш да го ползваш дълги години безаварийно.
LKK
Re: Дървен навес в двора
06-02-2009 - 20:32:52
Носещите вертикални греди ако са от дърво обмазани с битумен грунд и загърнати с битумна хидроизолация в частта си под земята и 10 см нагоре, ако са метални в бетонна пета, която да стърчи 3-4 см над терена.
Няма нищо сложно, но мисли с главата си! *drink1*
Abu
Re: Дървен навес в двора
06-02-2009 - 20:52:10
Малее, отиде му трудът на вятъра - изгубил си чертежчето... Абе ще опитам с думи:

1. Страната към къщата е 12 м; теренът е нивелиран; навесът няма да има стени.
2. Ивични основи от страната външна на къщата, фундаменти h 20 см с вградени планки за гредите.
3. Ширината е 4,40, щото ако не бъркам на 4,50 няма да спазиш наклона 5% или няма да ти стигне 5-метрово ребро за ската.

4. Материали - грубо 1,2 м3 или
10х10
3 м - 4 бр.
4 м - 3 бр.
5 м - 4 бр.

10х5
3 м - 4 бр. (ако има на 2,5 м)
4 м - 6 бр.
5 м - 20 бр.

Ламперия или ОСБ (ама в него не държат гвоздейчетата за керемидите) - 60 м2 - 1,5 м3
Крепежи (анкери, дюбели, планки, винтове за дърво, гвоздеи...) - не ми се смятат

5. Инструменти - каквито имаш, основните са трион, перфоратор, винтоверт... тесла

6. Изпълнение - ъъъ, дано поне схванеш идеята, че с думи много трудно

На стената на къщата измерваш правоъгълник с дължина 12 м и височина колкото височината на навеса, примерно 2,5 м. От 3-метровите ребра изрязваш до 2,40 и ги монтираш вертикално през 4 м с широката страна към стената, като ги захващаш с анкери или дюбели. Те ще подпират хоризонталните ребра, монтирани по същия начин, като при тях подравняването на горния край трябва да излезе на 2,50. Мериш 4,40 под прав ъгъл от първото вертикално (напречно на къщата) - там ще ти бъде външната страна на навеса (фундаментите). От гредите, съобразено с височината на фундамента, изрязваш така, че като ги поставиш вертикално, да достигат точно 2,40. Върху тях лягат хоризонтално гредите успоредни на къщата. Получават се две П-образни рамки - едната на стената на къщата от ребра, другата на 4,4 м от греди. Свързват се през 4 м с хоризонтални греди напречно на къщата, като лягат върху надлъжните хоризонтални греди и ребра.
Дотук рамката ти е готова, сега покривът. Отиваме пак на стената на къщата - там повдигаш със същата П-образна рамка от ребра около 30 см (Сметни си колко идва за желания от теб наклон, но имай предвид че на по-малко от 10% ще ти се трупа шума, прахоляци, боклуци, да не говорим за тежестта на снега. Ти си преценявай!). Върху тази втора рамка и външната хоризонтална греда (успоредна на къщата) се поставят ребрата, с тясната страна надолу през 60 см. На 12 м дължина идват 20 бройки. Понеже 5 м ми се струва дългичко и има вероятност да увиснат, не е зле да се подпрат в средата (обаче това ще ми е трудно да го обясня как става). Струва ми се, че още 3 х 4 м хоризонтално ребро върху тясната си част над напречните хоризонтални греди ще дойде точно на 1,7 м от външния край, а 3,3 м е далеч по-приемливо за неподпряната част... Ковеш ламперията и си готов.

И сега, ако позволиш, няколко забележки:
Пироните не са крепежен елемент за дърво, ползвай винтове. С пироните можеш да захванеш, докато закрепиш по-надеждно.
Виж на опаковката с битумните керемиди - рядко се допуска наклон по-малък от 10%. Това преди да направиш конструкцията! Мушама някаква под керемидите ще има ли? Незивисимо дали е навес или къща, според мен трябва!
Не се притеснявай толкова за товароносимостта на дървенията, аз бих се притеснявал да не отлети нанякъде при по-силен вятър! Всички елементи захванати с планки и винтове!
Хоризонтално укрепване на дългата външна страна имаш при основата, но на 2 м (да не ти пречи, затова там) аз бих направил още едно "разпъване".

Сигурно пропускам нещо важно, сигурно някъде греша (дано не е фатално), но се разсеях и не ми се проверява що за щуротия съм описал - да ме прощават четящите! Струва ми се, че това е работа за двама човека за три-четири дни (вкл. покривното покритие). За бюджета не мога да преценя - ако беше за мен, 3 бона щяха да ми стигнат. Като за тебе - четири.

Re: Дървен навес в двора
06-02-2009 - 23:23:59
Метални стъпки за греди!!!
Това...и на запад майсторите монтират вертикалните носещи без него...да ги пита човек какво пестят,като цента му е нищожна в равнение с проблемите дето спестява....
OSB...стандартното е 1,20 широко...т.е. гледай това,за което ще хващаш бордовете,да няма празни места през 1,20.
Re: Дървен навес в двора
06-02-2009 - 23:50:35
При 4.40 метра премостване ако ще ползваш гредички 5х10, слагай задължително подпори. Аз бих използвал за вертикалните греди 15х15-4бр за предната част), за хоризонталната от пред-10х15-3бр. по 4м., а за гърба на навеса 5х15-общо 12 метра с анкерни болтове за къщата. Ребрата бих ги направил от 5х15 през 60см. Наклона при всички случаи повече от 10 градуса, може би за естетика щях да го направя със същия наклон като покрива на къщата. С една дума 12 метра отвор на навеса бих го разделил на 3 части от по 4 метра с 4 греди(15х15) циментирани в сонарни тръби чрез метални планки под линията на замръзване, другото е ясно.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход