Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Печки на пелети - заслужава ли си?

Публикувано от mario 
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
15-03-2006 - 14:24:19
А бе с тези цени на газа - едва лиsmiling smiley АЗ съм за спалните чували и дебелите дрехи - най-добрата инвестицияsmiling smiley
izkame ili neshtem - pipalata na gaza ni obgrushtat .
Йордан
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
24-03-2006 - 19:30:05
При печка на пелети означава че 6 месеца зима по 150лв сметка на месец са 900лв.
Като разхвърляме 9000 лева цената на печката за 10 години означва по 900лв. на година.900лева за пелети плюс 900 лева за инвестицията прави 1800 лв за зима или по 300 лева за месец.При 300 лева на месец си сложи хубава изолация и хубава дограма, сложи по една печка "Кварц" на един реотан във всяко помещение и ти гарантирам че с тях ще си под 300лв за месец на ток. На такава печка с пелети за 10-15 години ще и изгорят ламарините и ще и изтече живота.Гледах котле на пелети в апартамент и при ново и добре изолирано жилище разхода беше от 25-40 килограма за денонощие според външната температура. Това което дават те като разход за месец е при най-ниска мощност на печката 640 грама за час но при 3 киловата изходяща мощност а при пълна отиваш на 2,5-3 килограма пелети за час.
Купи си едно газово котле за 1200 лева сложи го на пропан-бутан и пак ще е по евтино от пелети.газовото котле има пълен електронен контрол и може пак да се върже с отвор към външна стена.
Да се отопляваш не пелети не е толкова евтино колкото ти го описват във фирмата.Те ти дават като изходящи цифри за месечна сметка най-ниския разход от 640 грама, но при 3 киловата едва ли ще топлиш цялото жилище.Тези във фирмата не могат да служат за пример защото ако за теб тази печка е 9000 лв. те са си ги купили за по 1500лв и не им пука, отделно на теб продват пелетите по 250-280 лв. а за тях са по 150лв и за това им е добре на тези служители от фирмата.
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
24-03-2006 - 20:53:17
Днес пак ги загледах на Стройко - НДК. Ерато ги няма, но другата БГ фирма е там. Брошурата ми остана в колата, но павилиона им е отвън, един от последните към Фритьоф Нансен.
Два модела - интериорни, с водна риза. Големия, който демонстрират в работно състояние - 1800лв. !! Ония за 9000лв. май пак са на партера в източната част - хич не се спрях, но есента се отказах да ги гледам.
Който е от София и се интересува - да ходи да гледа.
За другите да питат - ще препиша какво пише в листовката (май имат и сайт).
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
25-03-2006 - 10:12:26
Е чак пък 1200лв. за газово котле. Продават газови бойлери на пропан бутан Дипломат за около 300лв. някъде беше 17квт. На пилотен пламък са, но това е малък разход. Имат и 24кв. мисля към 400лв. струва. Пропан-бутанът не е толкова опасен и може да си купиш и Дипломат - мисля, че е китайски, макар да пише, че е произведен в ЕС (май някъде в Испания)smiling smiley Само не знам как ще издържиш на бутилките - сигурно през ден трябва да се сменява.
Йордан
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
26-03-2006 - 11:18:29
Влез в сайта на "Овергаз" и може да видиш че има котлета и по 1200 лева.
Тези печки на пелети при НДК с цена 1800 лв. са далеч от тази от 9000smiling smiley)))
Този при НДК ми раздува че с кило пелети на час толили жилище или 25 килограма за денонощие.Аз се опитах да проведа разговор с него как така кило пелети което дава 4-5 киловата енергия може да топли апартамент , като горе долу за един среден и прилично изолиран апартамен трябват около 10 киловата.Или може би неговия разход е на база гарсионера, където с двеста лева на месец може с доста алтернативи да се топлиш.
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
27-03-2006 - 09:35:08
Е то има и за 2000лв. газови котлета - аз написах за най-евтиния вариант дето знам.
Иначе 10квт са много за прилично изолиран апартамент (не че ще ти пречи да имаш 10квт., но може и с по-малко да минеш). Боби някъде по-нагоре беше написал едни ориентировъчни груби сметки.
Йордан
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
27-03-2006 - 18:37:27
Интересно, аз съм с повече от прилично изолиран апаратмент, пък 5 киловата не ми стигат.Стена= 50см тухла+5см мазилка +10 см. изолация. Под =5 см сгурия+5см. въздух+ 5см. дюшеме+3мм. подложка+8мм. паркет+килим.Дограмичка и нея си я бива, повече от прилична е. Тия с кило пелети да ги разправят на някой другsmiling smiley))))
gia
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
27-03-2006 - 19:57:00
Йордане,

Ти да нямаш апартамент 100 кв.м., че 5 кВ да не ти стигат?
Ако е така - нормално "интересно" е да не ти стигнат и 10 кВ дори! :}

По принцип отоплителните мощности се изчисляват на база куб.м. - прието е 50 вата на куб.м. Ако имаш изолация - може да паднеш и до 30 вата. Но това трябва да го изчисли топлотехник.
Ако изчисляваш на квадратен метър - прието е 120-150 вата на кв.м.

А по въпроса за печките на пелети - тези печки си имат точно определен разход на гориво, в зависимост от степента на която са нагласени да работят - т.е. при 1-ва степен е едно количество, при 5-та е друго. Средно е на 2-ра степен = 22 градуса да поддържа постоянно. Проста сметка се прави... излиза много по-евтино от ток при всички положения (за постоянно отопление говорим!!!)

И въпросните печки - най-скъпата на водна риза не струва 9000 лв., а 8000лв. ! Тази, за която говори mario струва ок. 7000 лв.

Ако има някакви по-скъпи от тези - казвай къде, да ходя да ги видя!!!
Re: Печки на пелети - заслужава ли си?
29-03-2006 - 02:00:22
Tвърдо да за този модел печки .Говоря от богатия скандинавски опит по това отношение.Във Финландия например е изградена най-голямата топлоцентрала в света работеща с подобно на пелети гориво така че не слушай кретените нямащи понятие.Тук в Норвегия е много популярно това отопление и всички са доволни а те са хора с един от най високия жизнен стандарт на живот така че за финансовата част е излишно да говорим.Но всичките които съм видял имат комини.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход